آرشیو مطالب
هفتاد سالگی سازمان تامین اجتماعی
1399/5/5 - 10:14
یادداشتی از حسین امیری‌گنجه
سازمان تامین اجتماعی در آستانه هفتادمین سالگرد تاسیس خود قرار دارد و از جمعیت 87 میلیون نفری ایران اسلامی بیش از 43 میلیون نفر را تحت پوشش حمایت‌های کوتاه‌مدت و بلندمدت خود قرار داده است.
توسعه خدمات الکترونیک تامین اجتماعی
1399/4/25 - 10:00
یادداشتی از علی‌اکبر ربیع‌زاده
19 الی 25 تیرماه به عنوان هفته تامین اجتماعی تعیین شده و روز 25 تیرماه در تقویم ملی به عنوان روز تامین اجتماعی ثبت شده است.
تامین اجتماعی مهمترین ساختار برای افزایش کیفیت زندگی
1399/4/22 - 13:15
یادداشتی از سید علی‌اصغر محمودی
در تقویم رسمی کشور ما روز بیست‌وپنجم تیر روز «تامین اجتماعی» است ضمن گرامی‌داشت و تبریک این روز به جامعه بزرگ بیمه شدگان و کارفرمایان، این مناسبت فرصتی را فراهم می‌کند تا به نقش مهم و حیاتی این سازمان بزرگ بیمه‌گر اجتماعی اشاره شود.
تأمین اجتماعی و تمرکز بر ارائه خدمات الکترونیک
1399/4/22 - 11:55
یادداشتی از علیرضا محمدی
امروزه اصطلاح «فناوری اطلاعات» بسیار گسترش یافته و بسیاری از جنبه‌های محاسباتی و فناوری را دربر می‌گیرد و نسبت به گذشته شناخت این اصطلاح آسان‌تر شده‌است. چتر فناوری اطلاعات تقریباً بزرگ است و بسیاری از زمینه‌ها را پوشش می‌دهد.
پویش فرزانگان سازمانی
1399/4/21 - 11:37
یادداشتی از دکتر علی حیدری
سازمان‌ها نیز به دنیا می‌مانند که مهبط انسان‌ها است برای عروج یا ماندن و درجا زدن؛ یا هبوط به درجات اسفل و چه بسا کثیری از آیندگان و روندگان دنیا و سازمان‌ها که بدون استعداد عشق، آمدند و رفتند.
فراکسیونی برای مصالح عامه
1399/3/7 - 12:09
دکتر علی حیدری، عضو و نائب رئیس هیات مدیره سازمان تامین اجتماعی
مجلس یازدهم در آستانه آغاز فعالیت رسمی است و در این میان خبر تشکیل "فراکسیون رفاه و تامین اجتماعی" توسط جمع کثیری از نمایندگان مجلس یازدهم در جراید منتشر شده است که بایستی آنرا به فال نیک گرفت.
یک فرد مسئول فاجعه ملی نیست
1398/10/22 - 10:25
یادداشتی از علی اکبر قاضی زاده
تولید محتوا و خبر‌رسانی از سوی روزنامه نگاران بر اساس اطلاعاتی است که منابع خبری در اختیار‌شان قرار می‌دهند.
نظام‌های تامین‌اجتماعی زایده بحران‌های اجتماعی
1398/10/11 - 15:27
یادداشتی از دکتر عباس کریم‌زاده
نظام‌های تامین‌اجتماعی معمولا زایده بحران‌های اجتماعی هستند. برای مثال نظام تامین‌اجتماعی آمریکا پس از بحران بزرگ 1929 شکل می‌گیرد؛ در انگلستان نظام تامین‌اجتماعی پس از جنگ جهانی دوم ایجاد شده است؛ در آلمان و فرانسه نیز اینگونه است.
مدیریت یکپارچه فناوری اطلاعات، انقلاب خدمات بیمه‌ای
1398/9/16 - 09:45
یادداشتی از محمدحسن زدا
ماهیت سازمان تامین اجتماعی به عنوان بزرگ‌ترین سازمان اجتماعی و اقتصادی کشور به گونه‌ای است که بدون اتکا به قابلیت‌های فناوری‌های اطلاعات و ارتباطات امکان دریافت، پردازش و بهر‌ه‌گیری مطلوب از حجم وسیع اطلاعات در اختیارش از یک سو و ارائه خدمات متنوع باکیفیت و متعدد به ذ‌ی‌نفعان پرشمارش از سوی دیگر، ممکن نیست.
صندوق، درمان دردهای امروز ما
1398/9/16 - 09:28
یاددشتی از علی ربیعی
آذرماه، ماه قانون اساسی است و حقوق شهروندی. زخمی که در آبان بر پیکره ملی ما وارد شد جز به نوشداروی حقوق اساسی ملت و جاری شدن حقوق شهروندی در حیات هرروزه شهروندان ترمیم نخواهد شد.
از خودمان غافل نباشیم
1398/8/25 - 09:23
یادداشتی از مهدی اسفندیار
سازمان بزرگ تامین اجتماعی از یک خانواده‌ی بسیار بزرگ ۴۳ میلیونی برخوردار است؛ رایتل یکی از فرصت‌هایی است که با پای کار آمدن این جمعیت بزرگ به کارآیی می‌رسد. شرکت حمل و نقل رجا و هواپیمایی هما از جمله دیگر شرکت‌هایی هستند که می‌شود با برنامه‌ریزی و کمک‌های سازمان تامین اجتماعی بسیار بیشتر از این فعال شوند.
پیام معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان تأمین اجتماعی به مناسبت هفته وحدت
1398/8/25 - 09:13
وَمَا أَرْسَلْنَاکَ إِلَّا رَحْمَةً لِلْعَالَمِینَ (انبیاء/107) (ای پیامبر) و ما تو را جز (اینکه باشی) رحمتی برای جهانیان، نفرستادیم.
کاهش سهم مردم از بودجه رفاهی کشور
1398/8/21 - 12:09
یادداشتی از رضا منوچهری‌‌راد
در نظام رفاه اجتماعی نگرشی وجود دارد مبنی بر اینکه جامعه در برابر مردم، به‌ویژه کسانی که از ناحیه توزیع نابرابر درآمد، آسیب دیده‌اند، مسئول است. این مسئولیت موجب می‌شود که دولت موظف شود بخشی از منابع خود را صرف بهبود زیست این افراد کند.
حرف حق رئیس‌جمهوری در مبارزه با فساد
1398/8/21 - 10:48
یادداشتی از نعمت احمدی
حال که رئیس‌جمهور نیز خواستار توضیح قوه قضائیه درباره فسادهای میلیارد دلاری و نهادهای بدهکار شده باید آن را قدمی رو به جلو دانست و به فال نیک گرفت. چرا که این شیوه هنوز به مبارزه با بسترهای فساد نرسیده و در همین مبارزه با مفسدین نیز مشخص نیست که چرا اطلاع‌رسانی دقیقی صورت نمی‌گیرد.
تبعات پرداخت‌نشدن بدهی‌های دولت به تامین اجتماعی
1398/8/20 - 11:20
یادداشتی از آرمان خالقی
وقتی کارگر و کارفرما سهمی بابت حق‌بیمه پرداخت می‌کنند، به‌ازای آن انتظار دارند سرویس و خدمات مناسبی متناسب با این حق‌بیمه دریافت کنند.
احیای شورای عالی تامین‌اجتماعی؛ خواسته کارفرمایان و کارگران
1398/8/20 - 11:10
یادداشتی از مجید آهنگریان
یکی از مواردی که نقطه اشتراک تشکل‌های کارفرمایی و کارگری است، خدمات و حمایت‌های بیمه‌ای است که در زمان اشتغال، در زمان بیکاری و بیماری و در دوره بازنشستگی به‌عمل می‌آید. مهم‌ترین چالشی که در سطح کلان این موضوع وجود دارد این است که ما اعتقاد داریم نرخ حق‌بیمه سهم کارفرما در نظام بیمه اجتماعی ایران مقایسه با کشورهای توسعه‌یافته عدد بالاتری دارد.
کلید برون رفت سازمان تامین اجتماعی از بحران سالمندی
1398/8/6 - 09:36
یادداشتی از حمیدرضا اشراقی
سالمندی را بطور قراردادی، مترادف با شروع سن 60- 65 سالگی می دانند. پیری عبارت است ‏از اضمحلال تدریجی در ساختمان و ارگانیسم بدن، که بر اثر دخالت عامل زمان، پیش می آید ‏و تغییراتی را در ساختمان و عمل اعضاء‌ مختلف بدن بوجود می آورد که سفید شدن مو و چین ‏و چروک پوست، ریزش مو، کاهش قدرت دید، نقصان شنوایی، خمیدگی، کندی در تحرک، ‏کاهش قدرت عضلانی، اختلال و آشفتگی در حافظه و ادراک از آن جمله اند.
نگاهی به طرح فراخوان شناسایی مدیران آینده
1398/7/30 - 12:50
یادداشتی از حسین رضازاده
علمای مدیریت با اتکا به تحقیقات و تجربیات سازمانی متعدد معتقدند: باور و تعهد عملی مدیریت عالی سازمان‌ها، مهم‌ترین عامل در اجرای موفقیت‌آمیز برنامه‌های تغییر و تحول سازمان‌هاست.
حقوق شهروندی، مسیر امید برای روشندلان
1398/7/23 - 10:30
یادداشتی از محمد شریعتمداری
پانزدهم اکتبر روز جهانیِ «ایمنی عصای سفید» نام‌گذاری شده است...
مادرم ایرانی است من هم ایرانی‌ام
1398/7/13 - 11:12
یادداشتی از علی ربیعی
تصویب لایحه تابعیت فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی، حاکی از درک اهمیت جنبه‌های فرهنگی، اجتماعی، سیاسی و بین‌المللی نسبت به دیدگاه امنیتی است؛ دیدگاهی که مانع ناگفته به‌ثمرنشستن این ایده بود.
فرجامِ پیرِ غربی پیش روی ماست
1398/7/10 - 12:31
یادداشتی از حسن صادقی
اول اُکتبر (۹ مهرماه) روز جهانی سالمند است؛ سالمندانی که ورق تقویم‌ها، از سر وصورت‌شان رد شده است. گویا چهره خسته‌شان را با خط‌هایی عمیق نقاشی کرده‌اند. اینان که از زمستان‌های زندگی، برفی همیشگی بر سر دارند، نمایندگان کهن سال یک نسلند؛ نسلی که از روزها و سال‌ها، خاطرات زیادی را در کوله‌بار عمرشان انبار کرده‌اند.
بررسی بازه زمانی اجرای قانون بازنشستگی پیش ازموعد در مشاغل سخت و زیان‌آور
1398/7/3 - 10:50
یادداشتی از منیرسادات میرنصیری
بازنشستگی پیش از موعد در مشاغل سخت و زیان‌آور برای سازمان تامین‌اجتماعی به عنوان آخرین نهاد اجرایی قانون فوق‌الذکر، موجب ایجاد هزینه‌های گزاف و غیر قابل جبران شده است.
گفت‌وگو بر بستر مهر
1398/7/3 - 10:06
یادداشتی از مهدی اکبریان
روزهای آغازین مهر را در حالی سپری می‌کنیم که برای‌مان یادآور خاطرات تلخ و شیرین دوران تحصیل و هیجانات راه مدرسه است. از این‌رو آنچه که ملکه ذهن‌ها شده این نکته کلیدی است که «با شروع مهر، آموختن هم آغاز می‌شود».
هفته دفاع مقدس، یادآور ایثار و از خودگذشتگی فرزندان ایران است
1398/7/2 - 09:41
یادداشتی از مهندس قائم موهبتی
جنگ تحمیلی را دشمن برای خاموش کردن انقلاب به راه انداخت؛ اما همین جنگ تحمیلی باعث شعله‌ورتر شدن نیروی انقلاب و روحیه‌ انقلاب شد. (مقام معظم رهبری (مد ظله العالی)
بازنگری در قوانین، ضرورتی برای پایداری تأمین اجتماعی
1398/6/31 - 10:04
یادداشتی از حمیدرضا نایب خسروشاهی
نظام تأمین اجتماعی به عنوان ابزار توزیع مجدد درآمدها برای نیل به عدالت اجتماعی و عدالت اقتصادی در جوامع بشری پایه ریزی و عملیاتی شده و در فرآیند تکامل این نظام، نهادهای بیمه‌ای و صندوق‌های بازنشستگی در جهت جامعیت و کفایت خدمات ایجاد شده‌اند.
بهبود شاخص توسعه انسانی با نظام تامین اجتماعی سبب کارایی بهتر اداری است
1398/6/31 - 09:49
یادداشتی از سهیلا ملکشاهی
بهبود شاخص توسعه انسانی با نظام تامین اجتماعی سبب کارایی بهتر اداری گسترش پوشش‌های بیمه‌ای و حمایتی و نظام تامین اجتماعی سبب افزایش امید به زندگی، بهبود وضعیت و کیفیت زندگی افراد، افزایش سطح فرهنگی و بهداشتی، کاهش فقر و متعادل کردن توزیع درآمد، کاهش ریسک و نااطمینانی نیروی کار در سال‌های آتی (بازنشستگی) و تاثیر کلی آن در عرصه‌های مختلف زندگی (اقتصادی- اجتماعی) می‌شود.
جای خالی اهرم‌های انگیزشی
1398/6/31 - 09:22
یادداشتی از جمیل حق‌پرست
گستردگی مخاطبان، تعدد و دامنه وسیع تعهدات و خدمات در سازمان بزرگی همچون تامین اجتماعی که لایه‌های مختلفی از اقشار جامعه را در سطوح متفاوت از حیث فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و تحصیلات در عائله خود داراست، ویژگی‌هایی متمایز و خاص را برای این مجموعه متصور می‌سازد.
سوال حذفی غلط
1398/6/25 - 15:00
یادداشتی از فاطمه نجفی
قدما می‌گفتند «حسن سوال نیمی از جواب است». از سال ۱۳۹۲ سیاستگذار مساله حذف یارانه‌های نقدی را مدام روی میز می‌گذارد و عقب‌نشینی می‌کند. زیرا گاهی جواب قانع‌کننده‌ای در پاسخ به سوال «چرا یارانه نقدی را حذف کنیم» ندارد و گاهی در جواب «چگونه باید افراد را حذف کنیم» متحیر می‌ماند.
تامین‌اجتماعی و رسانه
1398/6/24 - 16:31
یادداشتی از دکتر علی حیدری
یکی از موضوعاتی که طی دو دهه اخیر با فرازوفرودهایی در سازمان تامین‌اجتماعی به کرات مطرح شده و می‌شود، موضوع رویکرد ارتباطی، رسانه‌ای، فرهنگی و اجتماعی این سازمان است و این مباحث به‌صورت سنتی و مزمن، به‌ویژه در زمان تغییر مدیریت‌ها مطرح شده و بعضا با تمسک به‌دلایلی چون صرفه‌جویی، کوچک‌سازی ساختار و... ترجیع‌بند حذف یا محدودسازی فعالیت‌ها و حوزه‌های ارتباطی، رسانه‌ای، فرهنگی و اجتماعی هستند.
مدیریت استراتژیک منابع انسانی
1398/6/24 - 10:50
یادداشتی از حمیدرضا اشراقی
مقدمه: امروزه سازمان‌ها مدیریت منابع انسانی را به عنوان بخش اساسی سازمان خود می‌دانند و تلاش دارند که بین این بخش و قسمت‌های دیگر سازمان و حتی اهداف سازمانی انسجام عملیاتی به‌وجود آورند؛ مفهومی که به عنوان مدیریت استراتژیک منابع انسانی نامیده می‌شود.
گسترش روحیه خیرعمومی و تلاش جمعی، ضرورت امروز جامعه
1398/6/15 - 17:17
یادداشتی از محمد شریعتمداری
وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی در بیانیه‌ای به مناسبت پنجم سپتامبر، روز جهانی خیریه تاکید کرد: گسترش روحیه خیر عمومی و تلاش جمعی، ضرورت امروز جامعه است.
محرم، یادآور عبرت‌های بزرگ برای جهانیان است
1398/6/12 - 10:53
یادداشتی از دکتر محمدرضا جعفریان
تقویم هجری قمری که در میان مسلمانان جهان از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است، با ماه محرم‌الحرام آغاز می‌شود. محرم در لغت به معنای تحریم شده است.
مجموعه سازمان تامین اجتماعی، خدمتگزار مردم هستند
1398/6/5 - 10:41
یادداشتی از دکتر محمدرضا جعفریان
ارزش آقای رجایی، ارزش آقای باهنر...به این بود که خودی بودند، با مردم بودند، برای مردم خدمت می‌کردند. مردم احساس کرده بودند که اینها دارند خدمت می کنند (امام خمینی (ره))
پزشکان مقصر یا بیگناه؟!
1398/6/2 - 10:28
یادداشتی از مهدی اسفندیار
طی سال‌های اخیر در نشست‌ها و محافل رسانه‌ای مرتبط با حوزه سلامت نقدهایی نسبت به جامعه پزشکی مطرح می‌شود که بسیاری از این انتقادات به دور از انصاف بوده و به نوعی مشکلات ساختاری نظام سلامت را تنها به جامعه پزشکی محدود می‌سازد.
معامله برد – برد دولت با مولدسازی دارایی‌ها
1398/6/2 - 10:13
یادداشتی از علی حیدری
اگر چه کسری بودجه دولت بیماری مزمن چندین دهه کشور است و به امری روتین و سنواتی مبدل شده است ولیکن این پدیده در سال جاری به سبب بحث تحریم‌ها و حصر اقتصادی و ... تشدید شده است.
آزادگان، نمادهای بزرگ مقاومت این سرزمین هستند
1398/5/27 - 11:07
یادداشتی از دکتر محمدرضا جعفریان
آزادگان، کسانی هستند که افتخار سال‌های پُربرکت و پُراجر دوران زندگی جوانی خودشان را همراه دارند و یاد روزها، ساعت‌ها و لحظه‌های دشوار و پُرخاطره‌یی را برای ما زنده می‌کنند. (مقام معظم رهبری (مد ظله العالی))
رویدادی تلخ و یک آزمون
1398/5/26 - 11:17
یادداشتی از فریدون رضوی
پیدا شدنِ نوزادی که حدودا دو ماه قبل در بیمارستانی در شهریار ربوده شد، خبری خوش بود هم برای والدینِ آن نوزاد و هم برای انبوهی مخاطب که این رویدادِ تلخ را شنیده اند.
ناترازی بیمه‌ای
1398/5/22 - 14:19
یادداشتی از علی حیدری
تقاضاهای القایی حوزه سلامت و افزایش هزینه‌ بیمه‌ها
1398/5/20 - 11:07
یادداشتی از مهدی اسفندیار
اجرای پروتکل بیمه‌ای آنژیوگرافی در مراکز درمانی ملکی سازمان تامین اجتماعی نتایج بسیار مثبتی داشت؛ به‌طوری که درصد قابل توجهی از آنژیوگرافی‌های غیرضروری که منجر به تابش فراوان اشعه‌ی سرطان‌زای ایکس به بدن بیماران می‌شود حذف شد که باید تشکر ویژه‌ای از متخصصان قلب شاغل در این مراکز داشت.