آرشیو مطالب
استفاده بهینه از ذخایر سازمان تامین اجتماعی جزو مهمترین معیارهاست
1399/4/25 - 10:14
یادداشتی از مهرداد محقق‌زاده
سازمان تامین اجتماعی سازمانی بین‌‌نسلی بوده و استفاده بهینه از ذخایر آن جزو مهم‌ترین معیار اینگونه صندوق‌ها به شمار می‌رود.
تبعات پرداخت‌نشدن بدهی‌های دولت به تامین اجتماعی
1398/8/20 - 11:20
یادداشتی از آرمان خالقی
وقتی کارگر و کارفرما سهمی بابت حق‌بیمه پرداخت می‌کنند، به‌ازای آن انتظار دارند سرویس و خدمات مناسبی متناسب با این حق‌بیمه دریافت کنند.
احیای شورای عالی تامین‌اجتماعی؛ خواسته کارفرمایان و کارگران
1398/8/20 - 11:10
یادداشتی از مجید آهنگریان
یکی از مواردی که نقطه اشتراک تشکل‌های کارفرمایی و کارگری است، خدمات و حمایت‌های بیمه‌ای است که در زمان اشتغال، در زمان بیکاری و بیماری و در دوره بازنشستگی به‌عمل می‌آید. مهم‌ترین چالشی که در سطح کلان این موضوع وجود دارد این است که ما اعتقاد داریم نرخ حق‌بیمه سهم کارفرما در نظام بیمه اجتماعی ایران مقایسه با کشورهای توسعه‌یافته عدد بالاتری دارد.
مدیریت استراتژیک منابع انسانی
1398/6/24 - 10:50
یادداشتی از حمیدرضا اشراقی
مقدمه: امروزه سازمان‌ها مدیریت منابع انسانی را به عنوان بخش اساسی سازمان خود می‌دانند و تلاش دارند که بین این بخش و قسمت‌های دیگر سازمان و حتی اهداف سازمانی انسجام عملیاتی به‌وجود آورند؛ مفهومی که به عنوان مدیریت استراتژیک منابع انسانی نامیده می‌شود.
امیدهای ۲۴ ماه آینده
1398/4/16 - 11:33
یادداشتی از علی ربیعی؛
باید به جای برنامه سازی‌های نازل علیه دولت یا توسیع بی‌رویه سوءظن به جامعه و انتخاب ملت، اعتمادسازی کرد. چگونه می‌توان تاب‌آوری اجتماعی در مقابل تحریم‌های ضد بشری و در مقابل فرآیند‌های فرساینده تمدنی نظیر فرسایش‌های زیست محیطی یا زوال سرمایه اجتماعی را ارتقا داد و از همپوشانی همه این پدیده‌های منفی پیشگیری کرد؟
اولویت اشتغال‌زایی بر رشد اقتصادی
1398/4/12 - 11:19
یادداشتی از محسن جلال پور؛
نهاد قضایی وظیفه‌اش تأمین امنیت اقتصادی و حراست از حقوق مالکیت و استحکام قراردادهای اقتصادی است و صنعت، نیروی محرکه و پیشران اقتصاد به شمار می‌رود و مأموریت هر دو به توسعه ختم می‌شود.
مساله کودک کار
1398/3/25 - 10:13
یادداشتی از محمد شریعتمداری
روز جهانی مبارزه با کار کودکان بهانه‌ای است است تا جامعه جهانی را نسبت به خطراتی آگاه کند که کار کودکان می‌تواند بر روح و جسم آنها باقی بگذارد. پدیده کار کودک از بعد زمانی، پدیده ای تاریخی و از حیث گستره پدیده‌ای جهانی است و مختص جوامع در حال توسعه نیز نمی‌باشد بلکه همه جوامع با سطوحی از آن دست و پنجه نرم می‌کنند.
توسعه نیازمند افزایش ظرفیت‌های حکومتی است
1398/2/25 - 15:49
یادداشتی از دکتر احمد میدری
سخنانم را با تمثیلی از زنده‌یاد، دکتر حسین عظیمی (اقتصاددان نام‌آور فقید) شروع می‌کنم؛ ایشان در کتاب مجموع مقالاتی که تحت عنوان «سیاست‌، برنامه‌ریزی و توسعه» منتشر شد، وضعیت نظام اجرایی کشور را به ارابه‌ای تشبیه می‌کند که در سربالایی می‌رود و از سنگینی بار، دو اسب ارابه به یکدیگر حمله می‌کنند؛
کلان‌روندهای آینده بازار کار
1398/2/21 - 17:16
یادداشتی از دیتی آندرس
گزارش سده سازمان بین‌المللی کار، دستاوردهای تاریخی را در ارتقای کار شایسته و همین طور موضوعات مرتبط با توسعه اقتصادی و اجتماعی گرامی می‌دارد. همانند بسیاری از کشورهای جهان در خلال سال‌های 1914 تا 1919، ایران نیز به‌رغم اعلام بی‌طرفی، از آسیب‌ها و صدمات جنگ جهانی اول متاثر شد.
محرومیت‌ها از منافع قانون کار فعلی
1398/2/15 - 11:50
یادداشتی از ضیاالدین خرمشاهی
بحث قراردادهای بین کارگر و کارفرما از دو منظر قابل‌بررسی است. یکی از نگاه کارگران و دیگری از زاویه نگاه جامعه کارفرمایی. از دید کارگران، تنظیم قراردادها به آن‌ها کمک می‌کند امنیت شغلی داشته باشند و با اطمینان‌خاطر بهتری کار کنند، چراکه دغدغه مهم آن‌ها، از دست‌دادن شغل و درآمد است که البته با توجه به شرایط موجود، دغدغه‌ای کاملا طبیعی به نظر می‌رسد.
سه‌جانبه‌گرایی، شرط تحکیم روابط کار
1398/2/14 - 10:23
یادداشتی از محمدرضا نجفی‌منش
مهم‌ترین پارامتری که در روابط بین کارگران و کارفرمایان به‌عنوان مولفه اصلی تامین منافع کارگران موردتوجه است و می‌تواند به بهبود روابط و هم‌گرایی سه ضلع مثلث محیط کار بینجامد، سه‌جانبه‌گرایی است. مختصات اقتصاد ایران در حال حاضر به‌گونه‌ای است که بدون حمایت دولت از کارگران، امکان تامین منافع آن‌ها در تعامل با کارفرمایان وجود ندارد.
تامین‌اجتماعی را در حمایت از کارگران تنها نگذاریم
1398/2/13 - 22:35
یادداشتی از حیدر مظاهری
در مقطع کنونی، بزرگ‌ترین دغدغه‌ای که کارگران با آن دست‌وپنجه نرم می‌کنند، تضعیف امنیت شغلی است. همچنین با توجه به اینکه بخش مسکن دچار رکود شده است، اغلب بنگاه‌ها و شرکت‌هایی که در زمینه مسکن فعالیت می‌کردند، در حال حاضرتعطیل شده‌اند.
آثار مطالبات انباشته تامین‌اجتماعی بر زندگی کارگران
1398/2/13 - 21:23
یادداشتی از غلامرضا طالبا
در حال حاضر بزرگ‌ترین چالش پیش‌روی جامعه کارگری به دو بخش اصلی تقسیم می‌شود. یکی از این چالش‌ها، بحران صندوق‌های بازنشستگی است که اگر منابع و مصارف این صندوق‌ها به توازن مطلوبی نرسند، در آینده‌ای نزدیک یک چالش بزرگ اجتماعی خواهیم داشت.
برای ارتقای معیشت کارگران به میدان بیایید
1398/2/13 - 20:20
یادداشتی از اصغر برشان
اگر در یک دهه گذشته به موضع‌گیری‌های مختلف مقام معظم رهبری توجه کنیم، تقریبا در تمام این سال‌ها، نام‌گذاری سال‌ها تحت عناوین مختلف در حوزه اقتصاد قرار دارد. نکته در این است که ما باید بتوانیم در تنگناها به رشد برسیم، یعنی از تهدیدها، فرصت بسازیم.
حرکتی که از ماه می 1886 شروع شد...
1398/2/13 - 17:19
یادداشتی از فتح‌الله بیات
بر اساس برخی گزارش ها، بیش از 95درصد کارگران ما در چارچوب قراردادهای موقت کار می‌کنند. این قراردادها نیز از یک ماهه تا یک‌ساله بسته می‌شود. طبیعتا وقتی زمان قراردادهای کاری کارگران کوتاه‌مدت می‌شود، امنیت شغلی کارگران را تهدید می‌کند.
بدون امنیت شغلی تشکل‌یابی دشوار است!
1398/2/13 - 14:21
یادداشتی از حسین حبیبی
در ابتدا روز کارگر را به همه کارگران ایرانی تبریک می‌گویم. روز جهانی کارگر، روزی است که کارگران باید مطالبات خود را به گوش مسئولان و صاحبان سرمایه و صنعتگران برسانند.
دخل‌وخرج جامعه کارگری تناسبی با هم ندارد
1398/2/13 - 13:53
یادداشتی از عبدالله رئیسی
واقعیت این است که عمده‌ترین دغدغه حقوق‌بگیران، تامین معیشت است، اما دستمزدی که برای حقوق‌بگیران اعلام شده، یه رغم بی‌سابقه بودن این میزان افزایش، هنوز با هزینه‌های زندگی‌شان تناسبی ندارد.
حمایت از نیروی کار و دو برداشت متضاد
1398/2/12 - 18:01
یادداشتی از محسن ریاضی
زمانی که از همراهی سازمان تامین‌اجتماعی و نیروهای کار و تولید می‌گوییم، باید مراقب بود که در دام تصورات و برداشت‌های نادرست قرار نگیریم.
امنیت شغلی کارگران، نیازی جدی است
1398/2/12 - 06:33
یادداشتی از حسن ایزدی
مهم‌ترین و اصلی‌ترین چالش پیش‌روی کارگران، امنیت شغلی است، اما امروزه متاسفانه به دلیل مشکلات اقتصادی کارگاه ها، بسیاری ازکارگران امنیت شغلی ندارند و ضروری است دولت و مجلس امنیت شغلی را برای جامعه کارگری فراهم کنند.
اسم رمز رونق تولید چیست؟
1398/2/12 - 02:10
یادداشتی از حسن صادقی
قبل از اینکه بخواهم به وضعیت فعلی کارگران ایرانی اشاره کنم، لازم می‌دانم ابتدا ضمن ابراز هم‌دردی با مردم سیل‌زده برخی از شهرهای کشورمان، به‌عنوان خادم کارگران، از آن‌ها بخواهم حتی با کوچک‌ترین کمک، دل هم‌نوعان خود را شاد کنند، به‌خصوص خانواده‌های کارگران سیل‌زده را تنها نگذارند.دغدغه اساسی امروز جامعه کارگری، دغدغه‌ای است که به‌عنوان شعار سال مطرح شده است.
«امنیت شغلی، معیشت و تشکل‌یابی» سه خواسته مهم کارگران
1398/2/12 - 00:20
یادداشتی از علی خدایی
در تمام دنیا همواره سه مسئله به‌عنوان مطالبه اصلی کارگران مطرح است که البته در کشورهای مختلف دنیا، وضعیت رسیدگی به این مطالبات متفاوت است. امنیت شغلی، معیشت و تشکل‌یابی، سه مولفه تاثیرگذار در وضعیت کارگران است که این سه مورد همواره جزء دغدغه‌های اصلی کارگران محسوب می‌شود.
آینده کاری ایمن و سالم
1398/2/10 - 10:53
یادداشتی از داریوش پناهی زاده
سالانه 78/2 میلیون کارگر به علت حوادث شغلی و بیماری‌های مرتبط با کار ( 4/2 میلیون نفر مربوط به بیماری‌ها) جان خود را از دست می‌دهند و 374 میلیون کارگر دیگر نیز از عوارض حوادث شغلی غیر کشنده رنج می‌برند.
دست‌هایت که آیینه تلاش روزگارند پر برکت باد
1398/2/10 - 10:33
یادداشتی از محمدرضا احمدی
اسلام به عنوان مکتب نجات‏بخش و تعالی‌بخش، کارگر را از هر قشر، ملّت و نژادی، فارغ از هر گرایش و مذهبی دارای ارزش و حرمت می‏شناسد.
حمایت از تولید داخلی مهمترین عامل استقلال اقتصادی و سیاسی
1398/2/8 - 19:51
یادداشتی از مجید درویشی
11 اردیبهشت ماه روز جهانی کارگر، روز تجلیل از بزرگ مردان و زنانی است که با اراده‌ای پولادین و روحیه‌ای خستگی ناپذیر در راستای ارتقای جایگاه ایران اسلامی در جهان تلاش کرده و سودای راستین تحقق شعار «ما می‌توانیم» را در سر می‌پرورانند.
پیشتازان همیشگی رونق تولید
1398/2/8 - 18:05
یادداشتی از داریوش کریمی
«حضرت علی(ع) عرق جبین می‌ریخت و در کشتزار کار می‌کرد تا کارگران برخود ببالند که رهبر آزاده‌شان نیز بر کارگری افتخار می‌کرد»
تحقق رونق تولید با پوشش‏ همگانی بیمه‌ها و حمایت از کارگران
1398/2/8 - 17:15
یادداشتی از سهیلا ملکشاهی
یکی از پربهاترین و ارزنده‌ترین سرمایه هر کشوری وجود نیروی انسانی ماهر است تا بتواند در تحقق رشد و بالندگی اقتصاد آن کشور نقش‌آفرین باشد و با قدم‌های استوار مسیر پیشرفت و ترقی را پیموده و کشور را به استقلال و بی‌نیازی برساند.
زنان، امید و تولید
1398/2/8 - 11:36
یادداشتی از دکتر شیرین‌دخت فرهادی
با عنایت به تحولات اجتماعی پس از انقلاب اسلامی، در چهار دهه اخیر در کشور ما نگرش‌های جدید مورد توجه قرار گرفته است. یکی از مهمترین تحولات، تغییر در دیدگاه حاکم، نسبت به زنان در این فرآیند است.
فرهنگ کار و سال رونق تولید
1398/2/7 - 13:02
یادداشتی از محمد شریعتمداری
توسعه مهارت کارگران، سرمایه گذاری پایدار برای موفقیت اقتصادی جامعه است
1398/2/7 - 11:20
یادداشتی از سیدحسین حسینی آذرنوشان
قشر تأثیرگذار کارگران که چرخ‌های اقتصاد مقاومتی را به حرکت در می‌آورند در یازدهمین روز از دومین ماه سال رونق تولید در بزرگداشت روزی شرکت می‌کنند که جامعه در برخورداری از مواهب تلاش و همت بلند آنها همواره مدیون این نمادهای اقتصادی است.
کارگران؛ قشر زحمت کشی که زیربنای توسعه کشور هستند
1398/2/7 - 11:06
یادداشتی از خداقلی میرزایی
انجام کار، مطلوب خداوند است و همچون عبادت و جهاد در راه خدا مقدس است. (پیامبر اکرم(ص))
اساس رونق تولید در دستان کارگران است
1398/2/7 - 10:52
یادداشتی از دکتر محمدرضا جعفریان
کارگر، ستون فقرات اقتصاد و ستون فقرات تولید است (مقام معظم رهبری مد ظله ‌العالی)
نقش محوری کارگران در رونق تولید
1398/2/7 - 10:31
یادداشتی از رحیم اردلان
در ماه‌های شروع دهه پنجم انقلاب اسلامی و آستانه روز کارگر در سال جدید هستیم. در کشور ما برای گرامی‌داشت زحمات و قدردانی از ارزشمندترین طبقه و سودمندترین گروه در جامعه هفته‌ای برای این مناسبت در نظر گرفته شده تاست تا آحاد جامعه ارادت قلبی خود را به این گروه از شاغلان نشان دهند.
بیمه‌های اجتماعی شاه‌کلید توسعه‌اند
1398/2/5 - 15:30
یادداشتی از کاظم حسین‌زاده
توسعه یک پدیده جزئی و تکه‌تکه نیست. توسعه یک کل به‌هم پیوسته است. همه اجزایش را با هم می‌خواهد. دولت رفاه می‌خواهد. بیمه‌های اجتماعی مدرن و شبکه‌های ارائه خدمات مدرن می‌خواهد. مدیریت به‌روز، دوراندیش و مدرن می‌خواهد. مشارکت‌جویان و بهره‌برداران مدرن هم می‌خواهد و ... هر یک که نباشد، باقی اجزا ناکارآمدند.
ضرورت ایجاد اشتغال پایدار در مناطق سیل‌زده
1398/2/4 - 17:26
یادداشتی از ارغوان فرزین ‌معتمد
وقتی بلایای طبیعی در کشوری اتفاق می‌افتد، اگر بسترهای مناسب برای به حداقل رساندن صدمات ناشی از چنین حوادثی فراهم نباشد، مصیبت بزرگی را با خود به همراه می‌آورد. در حالی که اگر پیش‌بینی‌های لازم برای مقابله با بلایای طبیعی انجام شود، چنین حوادثی حتی می‌تواند به منزله فرصت هم تلقی شود، زیرا با افزایش ارسال کمک‌ها به مناطق سیل‌زده، می‌توان فرصت‌های اشتغال پایداری برای ساکنان این مناطق فراهم کرد.
موانع ساختاری پیش‌روی رونق تولید؟
1398/1/28 - 19:14
یادداشتی از محمد زینالی
امسال و در راستای شعارهای اقتصادی که چندین سال است تلاش می‌کند به وجدان جمعی مردم ایران تبدیل شود، «رونق تولید» نامیده شده است. بیش از آنکه این شعار مربوط به افزایش تولید یا صادرات باشد، نیازمند نگاه عمیق و کیفی به ساختاری است که تولید در بستر آن صورت می‌گیرد. به این صورت که از خود بپرسیم چرا در ایران با وجود نهادهای اقتصادی و وجود داشتن سازه‌های تولیدی رونق مطلوبی وجود نداشته است؟
سیل و سرمایه‌ اجتماعی
1398/1/28 - 18:30
یادداشتی از امیر جعفری‌آزاد
1- امدادگر، آبی به صورتش زد و داخل چادر، سر سفره نشست. وسط صورتش تمیز شده بود، اما گرداگرد چهره‌اش خاک و گِل بود. «خسته نباشید» مرا با سر جواب داد و در جواب سوالم که کار چطور پیش می‌رود، گفت: «هنوز از شوک خارج نشده‌ام، همان روز اول سه نفر اعضای یک خانواده را از اتاق خوابشان بیرون آوردیم، هنوز چهره معصوم بچه سه‌ساله از ذهنم بیرون نمی‌رود.»
فرصت‌های اشتغال در بازسازی‌ها
1398/1/28 - 18:21
یادداشتی از عباسعلی قصاعی
در سیل اخیر بیشترین خسارت ناشی از سیل به واحدهای کشاورزی وارد شده که به‌دلیل آبگرفتگی، انباشته‌شدن رسوبات و گل‌ولای یا از بین رفتن کامل زمین، فرصت کشت و برداشت را از دست داده‌اند. این خرابی‌ها به‌گونه‌ای است که کشاورزان در این دوره -یعنی در این سال زراعی- علاوه بر محصول، در اغلب مناطق امکان کشت مجدد را نیز تا پایان دوره امسال از دست می‌دهند.
«داروینیسم معکوس» در یارانه‌ها
1398/1/28 - 09:27
یادداشتی از رضا خسروی
برای انجام کاری به دو نفر مراجعه می‌کنید نفر اول با اطمینان و قطعیت می‌گوید توانایی انجام این کار را دارد؛ اما نفر دوم برخی دغدغه‌های و چالش‌های را با شما در میان می‌گذارد و برای انجام درست کار خواهان وقت از شما می‌شود تا پس از بررسی همه جوانب به شما پاسخ دهد. اگر شما نفر اول را انتخاب کردید و نتیجه کار باب دل شما نبود و با هدف فاصله داشت گرفتار پدیده «داروینیسم معکوس» شده‌اید.
تاب آوری اجتماعی
1398/1/24 - 12:42
یادداشتی از علی حیدری
ایرانی‌ها سال جدید را با پدیده ویرانگر سیل آغاز کردند
خطر گرفتارشدن در نسخه‌های جعلی رونق تولید
1398/1/21 - 17:36
یادداشتی از فرشید شکرخدایی
اگرچه دولت‌ها طی سه دهه گذشته -دولت نه فقط به‌معنای قوه‌مجریه، بلکه به‌معنای کل مجموعه نهادهای حاکمیتی- تقویت بخش‌خصوصی را شعار و اولویت خود اعلام کرده و تولید تحت لوای بخش‌خصوصی را، اشتغال‌زا و از بین برنده فقر و افزایش‌دهنده درآمد و رفاه برشمرده‌اند، اما این شعارها هیچ گاه جامه عمل نپوشیده و اگر اقدامی هم در راستای تحقق آن انجام شده، بسیار نارسا بوده و در همان مراحل اولیه عقیم مانده است.