printlogo


یادداشتی از دکتر محمدرضا جعفریان
محرم، یادآور عبرت‌های بزرگ برای جهانیان است
محرم، یادآور عبرت‌های بزرگ برای جهانیان است
کد خبر: 47267 تاریخ: 1398/6/12 10:53
تقویم هجری قمری که در میان مسلمانان جهان از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است، با ماه محرم‌الحرام آغاز می‌شود. محرم در لغت به معنای تحریم شده است.

دکتر محمدرضا جعفریان

معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان تامین اجتماعی

تامین 24 / مورخ شهیر، علی‌ ابن‌الحسین مسعودی در کتاب مروج‌الذهب می‌گوید: «این ماه را از آن جهت محرم نامیدند که در آن جنگ و غارت حرام بود». تقویم عرب در دوران پیش از اسلام، ماهی به نام محرم نداشت و دو ماه ابتدایی آن به نام صفر اول و صفر دوم مشهور بود، اما از آنجا که جنگ و خونریزی در اولین ماه، تحریم شد به مرور زمان به نام محرم مشهور شد.

 

محرم، پس از طلوع خورشید اسلام، همچنان جایگاه خود را به عنوان آغاز سال قمری حفظ کرد و در حفظ شأن آن، همین بس که قرآن کریم و پیامبر اکرم(صلی‌الله علیه و آله) رعایت حرمت آن را واجب اعلام فرمودند. از نمونه‌های رعایت حرمت این ماه از سوی بزرگان دین، پرهیز امیرالمومنین علی(علیه‌السلام) از نبرد با معاویه، در آوردگاه صفین است، آن چنانکه نصربن ‌مزاحم در کتاب وَقْعَةُ صِفّین و بلاذری در کتاب انساب الاشراف، نقل کرده‌اند، لذا این نبرد در روز اول ماه صفر آغاز شد.

سال 61 هجری قمری، ماه محرم با حادثه جدیدی در تاریخ اسلام مواجه شد که آن را از دیگر ماه‌های سال متمایز کرد. ورود سرور آزادگان جهان، حضرت اباعبدالله الحسین(علیه‌السلام) همراه با خاندان مطهر و یاران وفادارش به سرزمین کربلا در دوم محرم سال 61 هجری، محاصره آنها تا روز دهم و در نهایت کشتار ناجوانمردانه ایشان به فجیع‌ترین شکل ممکن و اسارت خانواده‌های‌شان، این ماه را برای همیشه، به ماه عزای اهل اسلام و خصوصا شیعیان و ارادت‌مندان اهل بیت پیامبر(صلی‌الله علیه و آله) تبدیل کرد.

محرم، یادآور درس‌ها و عبرت‌های بزرگی برای جهانیان است. ایستادگی در مقابل زیاده خواهی‌ها و انحرافات، نهراسیدن از تهدیدها و زورگویی‌ها، عدم دلبستگی به زخارف بی‌ارزش دنیا، بی‌اعتباری جایگاه‌ها و مقامات دنیوی، برتری تقوا و پرهیزکاری در مقابل نژاد و اصل و نسب، عاقبت نافرجام ظلم و ستم و ... از جمله آثار این نهضت فاخر است. اما این افتخارات مختص شیعیان نیست، بلکه متعلق به همه آزادگان است؛ همان‌گونه که امام حسین(علیه‌السلام) متعلق به همه آزادگان است. امروز در سراسر این جهان پهناور، کمتر سرزمینی یافت می‌شود که در ایام محرم از کنار این حادثه دردناک به سادگی بگذرد و به آن بی توجه باشد. حرکت کاروان‌های عزاداری در پنج قاره جهان، همراه با تبلیغ و ترویج آرمان‌های امام آزادگان(علیه السلام)، این جریان را به یک فرهنگ بی‌نظیر و اعجاب‌آور مبدل ساخته است.

محرم بهترین فرصت برای الگو برداری و مقابله با تحریم‌ها و محدودیت‌هایی است که دشمنان ملت ترتیب داده‌اند؛ همچنان که امام(رضوان‌الله علیه) فرمودند: «اگر ما را محاصره نظامی کنند، فرزند عاشوراییم» و دور از ذهن نیست اگر تمام دستاوردهای نظام اسلامی را به حساب الگو قرار دادن فرهنگ غنی عاشورا بگذاریم و در یک کلام می‌گوییم، «محرم الگوی تمام نمای آزادگی و استقامت و پایداری است».

اینجانب، ضمن عرض تسلیت ایام سوگواری سالار شهیدان(علیه‌السلام) و یاران وفادارش به پیشگاه مقدس امام زمان(عجل‌الله تعالی فرجه‌الشریف)، فرارسیدن این ایام را به تمامی مسلمانان و هموطنان عزیز، به‌ویژه جمعیت تحت پوشش تامین اجتماعی، تعزیت عرض می‌نمایم و از خداوند متعال برای همگان، خواهان سلامتی همراه با بصیرت و تاسی به آرمان‌های آن سرور ارجمند (علیه‌السلام) هستم.

 

منبع: اداره‌کل روابط عمومی سازمان تامین‌اجتماعی

لینک مطلب: http://www.tamin24.ir/News/47267.html