بحران جدید حاصل از کرونا در آمریکا

لطفا سکه‌هایتان را خرج کنید!

علی پازکیان

تامین 24 / به دلیل بحران همه‌گیری کرونا در ایالات متحده، چرخه مالی این کشور با کمبود سکه روبرو شده است. به همین دلیل وزارت خزانه‌داری آمریکا در پیامی از مردم این کشور درخواست کرده است تا سکه‎هایی را که در خانه نگهداری می‌کنند، هرچه زودتر خرج کنند.

 

از ابتدای همه‌گیری کرونا در آمریکا، تمامی رسانه‌ها از مردم می‌خواستند تا به جای حمل و استفاده از پول نقد، از روش پرداخت اعتباری بهره‌ ببرند؛ اما همین رویه سبب شده است تا امروز بانک مرکزی با کمبود شدید فلز نیکل روبرو شده و از مردم درخواست بازگرداندن پول خردهایشان را کند.

 

در بیانیه بانک مرکزی ایالات متحده آمده است:«با توجه به شرایط دشوار کنونی لازم است تا الگوی پرداخت اقلام خرد به روال گذشته بازگردد. تا پیش از کرونا، پول نقد تنها روش پرداخت میلیونها آمریکایی بود. بیشترین میزان پول نقد نیز در قالب سکه‌های خرد و برای خریدهای جزئی به کار می‌رفت.»

 

به گفته وزارت خزانه‌داری آمریکا تا ماه قبل ظرفیت تولید سکه در این کشور به طور کامل در حال اجرا بود، اما امروز به طور واضح با کمبود نیکل که فلز اصلی ضرب سکه است روبرو شده‌ایم:«ما هر ماه بین یک تا 1.6 میلیارد دلار سکه تولید می‌کنیم، اما امروز رسیدن به این حدنصاب مقدور نیست.»

 

از اواخر زمستان و شروع قرنطینه، بسیاری از فروشگاه‎های بزرگ مانند والمارت و Stop & Shop  جهت قطع زنجیره ابتلا به ویورس کرونا، گزینه پرداخت نقدی را به طور کامل حذف کردند و لاجرم مردم به سمت پرداخت الکترونیکی رفتند.

 

در نگاه نخست شاید پرداخت‌های ساده‌ای نظیر دستگاه‌های تحویل نوشابه و پارکومترها چندان اهمیتی در نظام گردش مالی اقتصاد نخست دنیا نداشته باشند، اما قطع زنجیره بازیافت و پخش سکه سبب شده است تا این بحران حتی در شستن لباس‎ها هم موثر باشد. در بسیاری از نقاط آمریکا، مردم لباسه‌ای خود را در رختشوی‌خانه‌های عمومی و با انداختن سکه می‌شویند.

 

نکته جالب اینکه یک بانک محلی در ویسکانسن پیشنهاد کرده است تا در ازای پرداخت 100 دلار سکه، 105 دلار اسکناس پرداخت کند! رویه‌ای که ممکن است در تمامی ایالت‌ها انجام شود تا ضرر حاصل از واردات و یا تولید نامتوازن میلیون‌ها تن نیکل مازاد جبران شود.

 


کلیدواژه ها:
آمریکا سکه کرونا

ارسال نظر

captcha