خراسان‌جنوبی در حوزه انتقال خون در کشور دارای رتبه‌های برتر است

مدیر کل انتقال خون خراسان‌جنوبی گفت: هرچند میزان ذخایر خونی استان تأمین کننده نیازهای مراکز درمانی است، اما با این وجود به واسطه کاهش ذخایر خونی، همچنان نیاز به اهدای خون داریم.

تامین 24 / ابراهیم میری‌مقدم در دیدار با مدیران و کارکنان مدیریت درمان و دفتر اسناد پزشکی تامین اجتماعی خراسان‌جنوبی و بیمارستان شهید دکتر رحیمی بیرجند، اظهار کرد: یکی از مشکلات در انتقال خون تهیه فرآورده خونی به ویژه در مواقع بحرانی است.

 

به گزارش اداره کل روابط عمومی سازمان تامین اجتماعی، وی با بیان اینکه به دلیل شیوع ویروس کرونا در برخی استان‌ها اهدای خون به صورت چشمگیر کاهش یافته است، گفت: مردم باید بدانند که نیاز به خون برای همه است و تنها برای شخص خاصی نیست و یکی از کارهای خیری که همواره می‌توانند انجام دهند، اهدای خون است.

 

میری‌مقدم تصریح کرد: فردی که اهدای خون می‌کند ارزشمندترین داشته خود را به فرد دیگر اهدا می‌کند که با هیچ چیزی قابل قیاس نیست.

 

وی با بیان اینکه اهدا کنندگان مستمر در سال دو بار خون می‌دهند، گفت: ۶۲ درصد خون مورد نیاز استان توسط اهدا کنندگان مستمر تامین می‌شود و اهدا کنندگان مستمر خون همیشه پای کار تامین نیاز بیماران هستند.

 

مدیرکل انتقال خون خراسان جنوبی به اهدای پلاکت خون نیز اشاره و خاطرنشان کرد: یک فرد در سال می‌تواند دو تا سه دفعه خون بدهد اما می‌تواند حدود ۲۳ دفعه پلاکت اهدا کند که یک واحد پلاکت می‌تواند به اندازه ۱۰ واحد خون کارآیی داشته باشد.

 

میری مقدم تصریح کرد: خراسان‌جنوبی از نظر اهدای خون بانوان رتبه اول کشور را دارد اما اهدا کنندگان در سطح کشور حدود 5 درصد هستند که باید در این زمینه فرهنگ سازی لازم انجام شود.

 

مدیر داخلی بیمارستان شهید تامین اجتماعی دکتر رحیمی بیرجند نیز به اقداماتی که در خصوص انتقال خون در این بیمارستان انجام شده است، اشاره کرد و گفت: این بیمارستان از نخستین بیمارستان‌هایی است که موفق به کسب گواهینامه هموویژولانس شده است.

 

وی از برگزاری دوره‌های آموزشی در مورد انتقال خون برای پرسنل، پزشکان عمومی، متخصصان و پرستاران بیمارستان تامین اجتماعی خبر داد و بیان کرد: برگزاری این دوره‌های آموزشی بسیار تاثیرگذار است و در مصرف خون دقت و صرفه‌جویی می‌شود.

 

یوسفی تاکید کرد: امسال نیز برنامه داریم تا دوره‌های آموزشی بیشتری را برگزار کنیم و همچنین بیماران کرونایی باید تشویق شوند که خون بدهند چون پلاسمای خون آنها برای بهبود بیماران جدید و بدحال بسیار خوب است.

 

حسینی، مسئول آزمایشگاه این بیمارستان نیز گفت: بیمارستان شهید رحیمی برای ششمین سال متوالی گواهینامه هموویژلانس را در بخش انتقال خون دریافت کرده است.

 

وی با بیان اینکه هر کیسه خون ۳۵ روز بیشتر قابل نگهداری نیست، تصریح کرد: با تجهیز بخش انتقال خون بیمارستان به پروتکل‌های استاندارد و تجهیزات لازم طوری برنامه ریزی می‌شود که ضایعات خون به حداقل رسیده و به نیاز واقعی بیماران برسد.

 

گفتنی است مراسم اهدای خون مدیران و کارکنان مدیریت درمان و دفتر اسناد پزشکی تامین اجتماعی خراسان جنوبی و بیمارستان شهید دکتر رحیمی بیرجند به مناسبت دهه کرامت انجام شد.


ارسال نظر

captcha