در جلسه هم اندیشی مسئولان آذربایجان‌شرقی تأکید شد:

تحقق عدالت در جامعه با تقویت نظام تأمین اجتماعی/ بازنگری در قوانین متناسب با شرایط اقتصادی و اشتغال کشور

نشست هم‌اندیشی جمعی از اعضای مجمع نمایندگان آذربایجان‌شرقی در مجلس شورای اسلامی با مدیران سازمان‌ها و نهادهای حوزه کار و امور اجتماعی استان برگزار شد.

تامین 24 / در بخش اول این نشست مدیران حوزه کار و امور اجتماعی استان آذربایجان‌شرقی ضمن ارائه گزارش عملکرد، مطالبات و چالش‌های موجود را مطرح کردند.

 

به گزارش اداره کل روابط عمومی سازمان تأمین اجتماعی، مدیر کل تامین اجتماعی استان آذربایجان‌شرقی در این نشست با بیان اینکه با احتساب 697 هزار بیمه شده اصلی و افراد تبعی آنان بیش از 2 میلیون نفر و حدود 53 درصد از جمعیت استان تحت پوشش تأمین اجتماعی قرار دارد، اظهار داشت: بررسی آمارها در سال 97 و مقایسه با سال 98 در استان نشان می‌دهد که تعداد بازنشستگان و مستمری بگیران 8 درصد و تعداد بیمه شدگان 2 درصد افزایش یافته و کاهش ضریب پشتیبانی (نسبت بیمه شدگان به بازنشستگان و مستمری بگیران) به عنوان یکی از مولفه‌های پایداری سازمان رو به کاهش است که نیاز دارد با رونق اشتغال و جذب بیمه شدگان جدید این ضریب افزایش یابد.

 

جعفر سمساری با ارایه گزارشی از تعهدات بلندمدت و کوتاه‌مدت اداره کل تامین اجتماعی استان اظهار داشت: طی سال‌های اخیر میزان پرداخت‌های انجام شده برای تعهدات نسبت به درآمدهای آن فزونی داشته است.

 

وی در ادامه به برخی مشکلات فراروی سازمان تأمین اجتماعی از جمله بیمه‌های مشمول کمک دولت اشاره کرد و افزود: به دلیل عدم تخصیص اعتبار، جذب بیمه شدگان جدید به ویژه قالی‌بافان خانگی با توجه به اینکه تبریز و آذربایجان‌شرقی قطب قالیبافی کشور است، با محدودیت مواجه شده است.

 

سمساری با اشاره به اقدامات سازمان تأمین اجتماعی در راستای بهبود فضای کسب و کار، تسهیل پرداخت دیون و اجرای بخشودگی جرایم را از جمله این اقدامات دانست و خاطرنشان کرد: در حال حاضر کارگاه‌های استان بیش از 1300 میلیارد تومان به تامین اجتماعی بدهکارند ولی این سازمان خدمات خود را به بیمه شدگان این کارگاه‌ها قطع نکرده و چرخه فعالیت هیچ کارگاهی به علت بدهی به سازمان، متوقف نشده است.

 

وی همچنین تعداد کارگاه‌های فعال تحت پوشش استان را 50 هزار واحد عنوان کرد و گفت: متاسفانه این واحدها با ظرفیت کامل فعالیت ندارند و این امر به عنوان یکی از مشکلات حوزه اشتغال استان است.

 

مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی آذربایجان‌شرقی نیز بیشترین مشکلات واحدهای تولیدی آذربایجان‌شرقی را مربوط به واحدهایی دانست که بر اساس اصل 44 قانون اساسی به بخش خصوصی فاقد اهلیت واگذار شده‌اند.

 

دکتر حسین فتحی اظهار داشت: در عارضه یابی و آسیب شناسی این واحدها، بیش از 80 درصد مشکلات ناشی از مشکلات مدیریتی بوده و کمتر از 20 درصد چالش‌های این واحدها از عواملی چون تحریم و رکود اقتصادی متأثر بوده است.

 

وی با اشاره به چندین مورد از تغییرات مدیریتی در این واحدها در سطح استان اظهارداشت: برای نمونه با تغییرات مدیریتی در کارخانجات بلبرینگ سازی، چینی ارس، گسترس توسعه صنعت آذربایجان، تبریز کف، سراب بافت و ماشین آلات صنعتی شاهد رونق تولید و از سرگیری فعالیت آنها بوده‌ایم.

 

دکتر مقدس‌پور، مدیر درمان تأمین اجتماعی استان آذربایجان‌شرقی از افتتاح سه درمانگاه جدید تامین اجتماعی در استان تا هفته تأمین اجتماعی خبر داد و افزود: خدمات درمانی تامین اجتماعی آذربایجان‌شرقی در دو بخش درمان مستقیم و درمان غیرمستقیم ارائه می‌شود که در بخش درمان مستقیم تامین اجتماعی آذربایجان‌شرقی دارای دو بیمارستان عالی نسب و 29 بهمن و 12 درمانگاه است.

 

دکتر مقدس‌پور عنوان کرد: مدیریت درمان تأمین اجتماعی در بخش درمان غیرمستقیم با بیش از 93 درصد مراکز درمانی ارایه دهنده خدمات، همکاری دارد.

 

در بخش دوم این نشست هم‌اندیشی اعضای مجمع نمایندگان استان آذربایجان‌شرقی در مجلس شورای اسلامی، ضمن بیان رویکردهای مجلس یازدهم در حوزه رفاه و تأمین اجتماعی، نکته نظرات خویش را در جهت ارتقای خدمات نظام تأمین اجتماعی مطرح کردند.

 

رییس مجمع نمایندگان استان آذربایجان‌شرقی با بیان اینکه رویکرد اصلی مجلس یازدهم تأمین و ارتقای معیشت است، اذعان داشت: در حال طراحی و ارایه راهکارهای قانونی در این زمینه هستیم که در پی آن مولفه‌های متعددی در معیشت معلمان، کارگران، بازنشستگان و دیگر اقشار مختلف جامعه گنجانده شود.

 

نماینده مردم سراب در مجلس شورای اسلامی از بازنشستگان به عنوان ذخایر جامعه که انباشتی از تجارب و علم هستند یاد کرد و گفت: معیشت این قشر باید به طور ویژه مورد توجه قرار گیرد.

 

وی با اشاره به وجود مشکلات کارگران ساختمانی، فنی، کارگران کشاورزی و نیز معیشت رانندگان ناوگان حمل و نقل اظهار داشت: فعالیت‌های سازمان تامین اجتماعی به عنوان یک سازمان خدمات رسان مهم، باید مورد توجه قرار گرفته و کارهای بر جای مانده با جدیت پی‌گیری شود.

 

نماینده مردم تبریز، اسکو و آذرشهر در مجلس شورای اسلامی یکی از آرمان‌های بزرگ انقلاب اسلامی را تحقق عدالت در جامعه خواند.

 

حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر میرتاج‌الدینی، در نشست مشترک اعضای مجمع نمایندگان استان آذربایجان‌شرقی در مجلس با سازمان‌های حوزه کار و رفاه اجتماعی استان، با گرامی‌داشت یاد و خاطره شهید بهشتی اظهار داشت: یکی از مصادیق تحقق عدالت در جامعه، تقویت نهادهای تامین اجتماعی است.

 

نایب رئیس کمیسیون بودجه مجلس شورای اسلامی تأکید کرد: هر چقدر نهادهای تامین اجتماعی تقویت شوند به همان میزان عدالت در جامعه محقق خواهد شد.

 

دکتر روح‌اله متفکرآزاد، عضو هیأت ربیسه مجلس شورای اسلامی نیز با اشاره به آموزه‌های دین اسلام، بر توجه به معیشت مردم گفت: رسیدگی به معیشت بازنشستگان بر عهده حاکمیت است.

 

نماینده مردم مراغه و عجبشیر در مجلس شورای اسلامی، تأمین اجتماعی را نبض جامعه خواند و خاطرنشان کرد: اگر وضعیت تأمین اجتماعی مرتب و منظم باشد شرایط رفاهی خوبی بر مردم حاکم می‌شود.

 

علی علیزاده، با بیان اینکه ما باید بر همین اساس به دنبال شرایط معیشتی بهتری برای بازنشستگان باشیم، اظهار داشت: بایستی منافع سازمان تأمین اجتماعی در منفعت شرکای اجتماعی آن تبلور یابد و پارامترهای موجود در قوانین در راستای ارتقای معیشت بیمه شدگان و بازنشستگان تدوین شود.

 

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه نباید به ارایه خدمات اجتماعی و رفاهی همانند معامله اقتصادی نگاه شود، ادامه داد: تأمین اجتماعی یک دستگاه خدمات‌رسان بوده و باید رویکرد حمایت از کارفرما، کارگر و بازنشسته بر آن حاکم باشد.

 

حاتمی با تأکید بر لزوم تمرکز زدایی در ارایه خدمات به جامعه کارگر و بازنشستگان گفت: ایجاد درمانگاه‌های تامین اجتماعی در شهرها و شهرستان‌های کوچک باید در اولویت تامین اجتماعی آذربایجان‌شرقی باشد.


ارسال نظر

captcha