عزم جدی سازمان تامین اجتماعی در به‌روز رسانی پرداخت‌ها

معاون درمان سازمان تامین اجتماعی با اشاره به این که به‌زودی 3 هزار میلیارد تومان از محل اسناد خزانه به این سازمان تزریق می‌شود، گفت: مطالبات جامعه پزشکی را به‌روز رسانی کرده و بدهی مراکز درمانی را پرداخت خواهیم کرد.

 

تامین 24 / دکتر امیرعباس منوچهری معاون درمان سازمان تامین اجتماعی با هیات همراه خود در دیدار با رئیس کل سازمان نظام پزشکی ضمن اشاره به این که 10 درصد تخت‌های بستری مربوط به سازمان تامین اجتماعی است، تصریح کرد: این سازمان 77 بیمارستان و 300 درمانگاه در سراسر کشور دارد و اولین خریدار و دومین ارائه دهنده خدمات درمانی در کشور است.

 

وی افزود: در حال حاضر طلب سازمان تامین اجتماعی از سیستم‌هایی که به آن‌ها خدمات ارائه دادیم بیشتر از بدهی‌های این سازمان است و می‌توان انتظار داشت به زودی مطالبات جامعه پزشکی را به‌روز رسانی کرده و بدهی بیمارستان‌ها، درمانگاه‌ها و مراکز درمانی و جامعه پزشکی را پرداخت کنیم.

 

دکتر منوچهری به 3 هزار میلیارد تومان درآمدی که از محل اسناد خزانه به سازمان تامین اجتماعی تزریق می‌شود، اشاره کرد و ادامه داد: بخش اعظم پرداخت‌ها به مراکز درمانی انجام شده است به‌طوری که تا تیرماه 98 را پرداخت کرده‌ایم و به‌زودی به مرز عادی دو تا سه ماه تاخیر جهت رسیدگی به اسناد خواهیم رسید.

 

معاون درمان سازمان تامین اجتماعی تصریح کرد: در بخش خصوصی نیز مطالبات را تا تیرماه 98 پرداخت کرده‌ایم اما سال 97 را همچنان به این بخش بدهکاریم.

 

وی به امضای تفاهم نامه سازمان تامین اجتماعی با سازمان نظام پزشکی اشاره کرد و گفت: با حضور بیش از 8 هزار پزشک و 48 هزار نفر پرسنل در بخش درمان و با انعقاد تفاهم‌نامه با نظام پزشکی می‌توان دیالوگ جدیدی را با جامعه پزشکی در جهت تشکیل پرونده الکترونیک و امضای دیجیتال، نظام ارجاع و پرداخت‌های به‌روز برقرار کنیم.

 

دکتر منوچهری با اشاره به اصل عدالت در خدمات و برنامه ریزی‌های انجام شده در این راستا خاطرنشان کرد: به منظور رعایت عدالت در ارائه خدمات به این نتیجه رسیده‌ایم که برای شهرهای بالای 20 هزار نفر بیمه شده باید درمانگاه‌هایی داشته باشیم که خدمات درمانی رایگان را به افراد ارائه دهد ولی 73 شهرستان فاقد این سطح از خدمات هستند و سازمان تامین اجتماعی موظف به خدمت رسانی رایگان به این شهرستان‌ها است.

 

وی اضافه کرد: به منظور پر کردن این خلأ سازمان تامین اجتماعی درصدد است با بخش‌های دولتی فعال در این شهرستان‌ها قرارداد منعقد کند و اگر بخش دولتی هم وجود نداشت با مراکز غیردولتی یا خصوصی قرارداد ببندد.

 

وی اظهار کرد: با تکمیل پروسه و فرآیند نسخه الکترونیک و امضای دیجیتال پزشکان در جریان میزان هزینه دارو و تجهیزات نسخی که برای بیمار خود می‌نویسند قرارخواهند گرفت و به‌این ترتیب از تحمیل هزینه‌های اضافی نیز جلوگیری می‌شود.

 

عدم اجرای گاید لاین‌ها سبب هدررفت منابع می‌شود

 

دکتر محمدرضا ظفرقندی، رئیس کل سازمان نظام پزشکی نیز با بیان این که با حدود جمعیت 290 هزار نفری در جامعه پزشکی مواجه هستیم، گفت: مطالبات این جامعه به‌طور مستمر به ما منتقل شده و از سوی دیگر شورای عالی بیمه، وزارت بهداشت، بیمارستان‌های خصوصی و درمانگاه‌ها نیز به صورت پویا با سازمان نظام پزشکی ارتباط داشته و در صورتی که یک کارگروه مشترک براساس تفاهم‌نامه سازمان نظام‌پزشکی با تامین اجتماعی برقرار شود، امیدواریم که به نفع بیماران و جامعه پزشکی به تفاهم‌های موثری برسیم.

 

وی افزود: در بخش اقتصاد سلامت با اجرای نسخه الکترونیک و امضای دیجیتال به نکات مثبتی رسیدیم که می‌توان برای همکاری بیشتر آن را در اختیار سازمان تامین اجتماعی قرار دهیم.

 

ظفرقندی به عدم اجرای گایدلاین اشاره کرد و ادامه داد: عدم اجرای گایدلاین‌ها سبب هدررفت منابع شده که از جیب بیمار و دولت هزینه می‌شود و همکاری نزدیک با سازمان تامین اجتماعی به عنوان اولین خریدار بزرگ خدمات در کشور می‌تواند در اجرای صحیح گایدلاین‌ها با کمک نسخه الکترونیک موثر بوده و گامی در جهت کاهش هدررفت منابع باشد.

 

رئیس کل سازمان نظام پزشکی خاطرنشان کرد: اجرایی کردن گاید‌لاین‌ها نیاز به کار فرهنگی دارد که سازمان نظام پزشکی می‌تواند در این زمینه کمک کننده باشد.

 


ارسال نظر

captcha