نگاهی به گزارش بلومبرگ از کاهش رونق تولید در آمریکا؛

شکست سیاست ترامپ در جنگ با چین

بنا به اعلام منابع رسمی‌در ایالات متحده، بخش تولید این کشور در چند ماهه اخیر به پائین‌ترین میزان خود در یک دهه گذشته و حتی پائین‌تر از دوران بحران اقتصادی این کشور در 12 سال پیش رسیده است.

علی پازکیان

تامین 24 / شاخص تولید  ISMبرای پنجمین ماه پیاپی و در ماه دسامبر 2019 به 47.2 رسید که در قیاس با ماه قبل از آن (نوامبر) با شاخص 48.1، کاهش را نشان می‌دهد. شاخص ISM سرنام «Institute for Supply Management» است. گزارشی که از مدیران خرید بیش از 250 کمپانی صنعتی در ۲۱ صنعت مختلف در ۵۰ ایالت آمریکا تهیه می‌شود. در واقع می‌توان گفت که ISM مهمترین شاخصی است که وضعیت کارخانه‌های تولیدی و صنعتی را در این کشور مورد بررسی قرار می‌دهد. پائینترین رکورد اما اختصاص به ماه ژوئن و شاخص 46.3 آن دارد.

 

نکته مهم در این میان، خوانش شاخص‌ها از سوی دو طیف مختلف سیاسی در آمریکاست. در خوانش‌های زیر 50، انقباض اقتصادی مشاهده می‌شود و خوانش‌های بالای 50 نشان از گسترش در خور توجه در بخش تولید است. بزرگترین نمود این امر در گزارش‌های اقتصادی رویترز به خوبی قابل مشاهده است.

 

 

تیموتی فیور، رئیس ISM می‌گوید:«تجارت جهانی، مهمترین نمود خارجی در مقوله تولید است. اگر شرایط جدید در توافق تجاری میان آمریکا و چین اجرایی شود، علی‌القاعده شاهد بهبود وضعیت صنایع در ایالات متحده خواهیم بود.»

 

با توجه به ضررهای پیش آمده برای اقتصاد و تولید آمریکا در پی جنگ تجاری با چین، حال امید صنایع این کشور به تصمیمات گرفته شده در توافق جدید تجاری میان دوکشور و کاهش تعرفه‌هاست.

 

خبر توافق جدید میان دو کشور در دسامبر 2019 اعلام شو و ترامپ تعهد کرده است که روز 25 دی‌ماه (15 ژانویه) رسما این توافق را در کاخ سفید امضا کند. کارشناسان اقتصادی آمریکا پیش‌بینی می‌کنند که حاصل این امضا، زشد مناسب شاخص‌های اقتصادی در سه ماه نخست سال جدید میلادی باشد.

 

در یکساله اخیر ائتلافی از بازرگانان و تولیدکنندگان آمریکایی در زمان‎های مختلف و با صادر کردن بیانیه‎های گوناگون سعی کردند تا ترامپ را از تصمیم بر جنگ اقتصادی با چین منصرف سازند.

 

ترامپ معتقد بود که رویه افزایش تعرفه‌ها سبب‌ساز رونق تولید در داخل خاک آمریکا خواهد شد، در حالیکه گزارش‌ها نشان از عکس این مطلب دارد.

 

تولید کنندگان آمریکایی می‌گویند، رئیس‌جمهور تلاش داشت تا بار تعرفه‌ها را بر دوش چینی‌ها بیاندازد، ولی گویا این بار بر دوش مردم آمریکا قرار گرفته و حاصل آن یک بی‌ثباتی ملموس در تجارت آمریکاست.

 

منبع:بلومبرگ

 


کلیدواژه ها:
جنگ اقتصادی چین آمریکا

ارسال نظر

captcha