معاون قضایی دیوان عدالت اداری:

تصمیم گیری در سازمان تامین اجتماعی مصداق قضاوت کردن است

نشست آموزشی نحوه صدور آرای کمیته‌های مشاغل سخت و زیان‌آور، هیئت‌های تشخیص و حل اختلاف ادارات کار و آثار آن بر سازمان تامین اجتماعی در استان خراسان شمالی برگزار شد.

تامین 24 / حجت‌الاسلام والمسلمین باقری زیاری، معاون قضایی دیوان عدالت اداری در امور کار و تامین اجتماعی از همکاری‌ها و تلاش‌های به‌عمل آمده در خصوص برگزاری این نشست تقدیر کرد.

 

به گزارش اداره کل روابط عمومی سازمان تامین اجتماعی، حجت‌الاسلام والمسلمین باقری زیاری یکی از اهداف برگزاری این نشست‌ها و سفرهای استانی را نظارت بر فرایند صدور آرای صادره در کمیته‌های مشاغل سخت و زیان‌آور و حل اختلاف تامین اجتماعی و ادارات کار استان‌ها عنوان کرد.

 

معاون دیوان عدالت اداری گفت: آمار 20 درصدی نقض آرای صادره هیئت‌های تشخیص و حل اختلاف و مشاغل سخت و زیان‌آور، در استان خراسان شمالی نشان دهنده این است که جا برای کار و تلاش و پی‌گیری بیشتر وجود دارد.

 

وی ادامه داد: برای رسیدن به کیفیت مطلوب، ضمن انتخاب و گزینش افراد دارای صلاحیت و دانش حقوقی باید سطح  آموزش حقوقی در تعامل با حوزه‌های کار و تامین اجتماعی برای اعضای این کمیته‌ها ارتقا یابد تا این میزان نقض آرای صادره هیئت‌های مزبور کاهش یابد.

 

معاون دیوان عدالت اداری هدف بعدی این نشست‌ها و سفرهای استانی را بررسی زمینه‌های کاهش دهنده میزان ورودی شکایات علیه تامین اجتماعی و ادارات کار به دیوان عدالت اداری ذکر کرد.

 

حجت‌الاسلام والمسلمین باقری زیاری در ادامه اظهارداشت: باید با نظارت مستمر و دقت نظر بیشتر زمینه سوء استفاده از بستر سازمانی و اداری کمیته‌های تشخیص و حل اختلاف را از بین ببریم و نگذاریم افراد به‌دنبال بهره برداری منافع شخصی خود باشند.

 

وی با بیان این که حاکمیت برای افراد نیازمند فاقد هرگونه پوشش حمایتی، دستگاه‌هایی چون کمیته امداد و بهزیستی را ایجاد کرده است، اظهارداشت: سازمان تامین اجتماعی و منابع این سازمان حق‌الناس است و نباید اغیار از این منابع بهره‌مند شوند.

 

معاون دیوان عدالت اداری بیان داشت: هر تصمیم گیری در سازمان تامین اجتماعی مصداق قضاوت کردن است و باید بر اساس قانون و رعایت حقوق متقابل باشد.

 

وی افزود: این بدان معناست هم جنبه حق‌الناس بودن منابع سازمان تامین اجتماعی باید در نظر گرفته شود و هم جنبه حقوق فردی و شرعی کارگران و بیمه شدگان باید لحاظ شود.

 

محمدعلی عباس‌زاده وحید، مدیر کل تامین اجتماعی خراسان شمالی نیز در ادامه این نشست گفت: در نظام‌های بیمه‌ای، به ویژه در نظام‌های بیمه اجتماعی، توازن مالی بین درآمدها و هزینه‌ها جوهره وجودی را تشکیل می‌دهد.

 

عباس‌زاده وحید افزود: نظام‌های بیمه‌ای پس از سپری کردن دوران آغازین فعالیت و با رسیدن به دوران میانسالی از لحاظ تعادل منابع و مصارف با مشکل مواجه شده و به نقطه سربه سری منابع و مصارف نزدیک می‌شوند و در واقع رسیدن به نقطه سربه سری، امری اجتناب‌ناپذیر در این گونه سیستم‌ها به حساب می‌آید.

 

مدیر کل تامین اجتماعی خراسان شمالی، سازمان تامین اجتماعی را امید کارگران و بیمه شدگان عنوان کرد و افزود: برای افزایش امید بیمه شدگان و کارگران پرتلاش باید تمام توان و عزم خود را به‌کار گیریم و این عزیزان را به دوران بازنشستگی سرشار از امید و نشاط و سلامتی هدایت کنیم.

 

نوری، مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان شمالی نیز گفت: حوزه کارگری و کارفرمایی بخش عمده و با اهمیتی در جامعه محسوب می‌شود و نقش کارگران و کارفرمایان در جامعه پررنگ است.

 

رئیس شورای هماهنگی تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان شمالی افزود: توانسته‌ایم با همکاری و همفکری و انسجام مجموعه دستگاه‌های تابعه، رضایت‌مندی بالای مخاطبان از نحوه عملکرد آرای صادره در کمیته‌های حل اختلاف را به‌دست بیاوریم.

 

وی افزود: هدف ما این است که در این هیئت‌ها در گام اول به سازش برسیم و خوشبختانه در این زمینه نیز موفق بوده‌ایم.

 

نوری متذکر شد: در حال حاضر 7 هیئت تشخیص مطالبات بدوی و تجدید نظر و 3 هیئت حل اختلاف فعال در استان خراسان شمالی داریم.

 

در ادامه این نشست و با شروع پنل تخصصی اول، میرزایی، رئیس اداره سخت و زیان‌آور اداره کل فنی و مستمری‌ها و نوروزعلی، کارشناس متخصص اداره کل نامنویسی و حساب‌های انفرادی سازمان تامین اجتماعی، در خصوص فرایندهای قانونی صدور آرای مشاغل سخت و زیان‌آور و هیئت‌های حل اختلاف و نیز موضوع سوابق و احتساب سوابق و دستورالعمل‌های مرتبط با این حوزه‌ها گزارش کامل و مبسوطی ارائه کردند و به پرسش‌های اعضای کمیته‌های استانی سخت و زیان‌آور و حل اختلاف پاسخ لازم را دادند.

همچنین، در حوزه قوانین و مقررات و آرای صادره شعب دیوان عدالت اداری و نحوه تسری آن بر قوانین و دستورالعمل‌های سازمان، اسدی معاون اداره کل حقوقی و دعاوی سازمان تامین اجتماعی به تشریح اهم موارد پرداخت و به سئوالات اعضای کمیته‌های استانی پاسخ داد.


ارسال نظر

captcha