ساخت بزرگترین مزرعه خورشیدی جهان در امارات؛

ماجراجویی 13.6 میلیارد دلاری دوبی در بیابان

دولت امارات متحده عربی قصد دارد با ایجاد بزرگترین مزرعه خورشیدی دنیا، اقدام به تولید 5 هزار مگاوات برق از انرژی پاک کند.

 

علی پازکیان

تامین 24 / در زیر آفتاب شدید شبه‌جزیره عربستان، یکی از ماجراجویی‌های جدید اماراتی‌ها در حال انجام است. پارک خورشیدی محمدبن رشید آل‌مکتوم در عمق یکی از مسطح‌ترین بیابانهای نزدیک شهر دوبی در حال اجراست.

امسال هشتمین سال اجرای این پروژه است. با سرمایه‌گذاری 50 میلیارد درهم (13.6میلیارد دلار) که بنا به اعلام اداره انرژی دوبی، در زمان تکمیل این پروژه برق 1.3 میلیون خانه قابل تامین است و سالانه 6.5 میلیون تن کربن را از هوا دور می‌کند.

زمان شروع این پروژه در سال 2012 بود .مهندسان اعلام کرده‌اند که آخرین پنل خورشیدی، 2030 نصب خواهد شد. نتیجه نهایی، یک نیروگاه خورشیدی 5 هزار مگاواتی است. نکته جالب این است که بدانیم ظرفیت تولید برق دو سد کارون 3 و کارون 4 بر روی هم رقمی در حدود 3 هزار و 300 مگاوات است. تا به حال 2.3 میلیون پنل خورشیدی نصب شده‌اند و در سال 2020، با افتتاح فاز 3 این نیروگاه به ظرفیت اسمی آن، 800 مگاوات دیگر افزوده خواهد شد.

 

 

داستان برج

بر خلاف سایر نیروگاه‌های خورشیدی دنیا، این نیروگاه نه فقط در سطح زمین که در آسمان هم کار خواهد کرد! در فاز چهارم، برج‌های خورشیدی نصب می‌شوند که با داشتن آینه‌های گردان خورشیدی، توان جذب حداکثری انرژی خورشیدی در تمامی ساعات روز را خواهند داشت. اگر فکر کرده‌اید که کار تمام است، باید بگوئیم که خیر. این برج‌های 260 متری که بزرگترین آن در دنیا هستند، جدای از جذب انرژی خورشیدی تا آخرین ساعات روز، می‌توانند انرژی گرمایی موجود در کف بیابان را هم جذب و به انرژی الکتریکی تبدیل کنند. در عین حال این برج‌ها دارای توربین‌هایی هستند که به سبب قرارداشتن در ارتفاع، می‌توانند باد را در تمام اوقات شبانه روز جذب کنند. حاصل، تولید 100 مگاوات برق، تنها توسط هرکدام از این برج‎هاست.

یکی دیگر از نکات مهم در طراحی این پنل‌های خورشیدی، قدرت بالاتر آنها به میزان 10 برابر است. یعنی این پنل‌ها به اندازه سایر پنل‌ها دریافت دارند، ولی به میزان 10 برابر توان تبدیل به انرژی الکتریکی را دارا هستند. از سوی دیگر، نیروگاه حاشیه این پنل‌ها هم توان ذخیره سازی بالاتری داشته و می‌تواند تا 15 ساعت برق در خود ذخیره کند. حاصل آنکه در تمامی 24 ساعت روز می‌توان امیدوار بود که این نیروگاه به شما برق‌رسانی کند.

در حال حاضر دو مزرعه خورشیدی لاداک در هند با (اتمام کار در سال 2023 و رسیدن به ظرفیت تولید 3 هزار مگاوات برق در سال) و مزرعه خورشیدی تنگر در چین (با ظرفیت تکمیلی 547 مگاوات) بزرگترین در جهان هستند و با اتمام پروژه پارک خورشیدی محمدبن راشد، آن تبدیل به بزرگترین در تمام سیاره خواهد شد.

 

 

آب‌وهوا

البته کار در این مدت با آسانی به پیش نرفته است. توفان شن، مهمترین مشکل بر سر راه ساخت و اجرای پروژه است. شرایط اقلیمی دوبی به گونه‌ای است که توفان‌های گاه و بیگاه آن، شرایط را برای زندگی با دشواری روبرو می‌سازد. البته مهندسان انگلیسی (مجریان اصلی پروژه)، برای آن  هم راهکار اندیشیده‌اند. در صورت کثیف و یا پوشیده شدن پنل‌ها با شن، ربات‌هایی با سرعت اقدام به پاکسازی کرده و مانع ایجاد مزاحمت برای دریافت آفتاب خواهند شد.

مانع دیگر، گرماست. دما در بیابان در روز بسیار بالا و در شب به شدت پائین است. این اختلاف دما سبب می‌شود تا پنل‌ها ترک خورده و بشکنند. برای این منظور باید پنل‌ها به گونه‌ای عایق‌بندی شوند که جلوی آسیب‌دیدگی‌شان در این روند گرفته شود.

پروژه «دوبی پاک» پروژه‌ای است که در سال 2050 به انجام خواهد رسید. در این پروژه، این شهر 25 درصد از انرژی دریافتی خود را از انرژی پاک دریافت خواهد کرد و این رقم در سال 2050 به 75 درصد خواهد رسید.

 

منیع: CNN

 


ارسال نظر

captcha