در جریان دیدار وزرای کار ایران و ارمنستان انجام شد؛

امضای وزرای برنامه اقدام مشترک همکاری

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی جمهوری اسلامی ایران و وزیر کار و امور اجتماعی جمهوری ارمنستان جریان دیدار و گفت و گو، برنامه اقدام مشترک همکاری میان دو وزارتخانه را امضاء کردند .

تامین 24 /  محمد شریعتمداری وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با ابراز خرسندی از سفر وزیر کار و امور اجتماعی جمهوری ارمنستان به ایران و نیز امضای برنامه اقدام مشترک همکاری میان دو وزارتخانه گفت : امیدواریم  این سفر منشا خیر و اثر در روابط دو کشور باشد .

وی افزود: یقیناً روابط دیرینه دو کشور ایران و ارمنستان بر کسی پوشیده نیست . علاوه بر این در جنگ 8 ساله نیز ارامنه عزیز از بذل جانشان برای  دفاع از مرز و میهن دریغ نکردند .

شریعتمداری تصریح کرد: سیاست جمهوری اسلامی ایران همواره بر توسعه مناسبات با همسایگان و کشورهای منطقه استوار بوده و این مسیری است که آن را ادامه خواهیم داد .

وی همچنین  بر لزوم اهتمام دو کشور به اجرایی کردن  یادداشت تفاهم امضا شده در سال2011  میلادی  پیرامون کار و امور اجتماعی تاکید کرد .

 

محورهای تفاهم‌نامه وزرای کار ایران و ارمنستان

وزیر تعاون در ادامه این دیدار افزود: ساماندهی و حمایت از کسب و کارهای خانگی خرد و کوچک با رویکرد تدوین برنامه های آموزشی توانمندی زنان سرپرست خانوار و برنامه های راهبردی توانمندسازی فقرا و تعیین بسترهای عملیاتی،  تبادل تجربه در موضوعات مربوط به اشتغال معلولان، به ویژه در بخش خصوصی، تبادل تجربه در ارائه خدمات اجتماعی و تامین مزایا و نیز تبادل اطلاعات و تجربیات دو کشور در زمینه های پیشگیری از آسیب های اجتماعی، و تحکیم بنیان خانواده و ارائه خدمات به معلولان از جمله محورهایی است که می توان برآن تمرکز کرد.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در ادامه جزییات فعالیت‌های این وزارتخانه در حوزه های کار و امور اجتماعی ، آموزش فنی و حرفه ای ، حوزه تعاون، روابط کار ، بهزیستی ، اشتغال ، تامین اجتماعی ، مشاغل خانگی و غیره را تشریح کرد و بر آمادگی این وزارتخانه برای توسعه همکاری ها  با ارمنستان در حوزه های یاد شده تاکید کرد .

شریعتمداری گفت: یکی از مهمترین وظایف پیدا کردن ظرفیت های اقتصادی ، اجتماعی و  فرهنگی و قابل مبادله میان دو کشور و طراحی نقشه راه مطلوب برای این تبادل ارزشمند  است .

 وی افزود : در چنین شرایطی است که می توانیم شاهد توسعه همه جانبه روابط میان دو کشور باشیم و امیدواریم سفر جناب عالی نقطه عطفی در این موضوع مهم در تاریخ روابط ما باشد .

 

گسترش همکاری با ایران در دستور کار ارمنستان است /تجربیات مفید ایران درباره اشتغال

خانم زاروهی باتویان وزیر کار و امور اجتماعی جمهوری ارمنستان  نیز  این دیدار را فرصت مغتنمی برای گسترش همکاری‌ها عنوان کرد و گفت : دیدار با شما برای من کمال افتخار است . تمام تلاشم را به کار خواهم گرفت تا بتوانم همکاریهای ایران و ارمنستان را بویژه در زمینه کار و امور اجتماعی گسترش  داده و آن را تقویت نمایم .

وی افزود : همچنین از این فرصت استفاده کرده و مراتب تقدیر و تشکر خود را از دولت و ملت ایران ابراز می نمایم .

باتویان افزود : خوشبختانه دو ملت ایران و ارمنستان تاکنون توانسته اند روابط و دوستی نزدیکی با یکدیگر داشته باشند و این روابط از امور اجتماعی فراتر رفته است .

وی تاکید کرد: همچنین ما  نقاط مشترک بسیاری برای همکاری داریم  بطور مثال نگاهی که به خانواده داریم و نگاهی که خانواده ها به جامعه دارند و نیز اقشار مختلفی  مثل سالمندان ، کودکان ، زنان  که این موضوعات بستر مناسبی برای توسعه همکاری ها در زمینه امور اجتماعی است .

باتویان افزود : با توجه به اتفاقات سال گذشته در ارمنستان باید  اصلاحاتی را در بخشهای مختلف  مثل اشتغال و کار داشته باشیم .

وی افزود :  ما بر این باوریم که اگر بخواهیم بر مشکلات اجتماعی فائق بیاییم و مشکلات را پشت سر بگذاریم باید اشتغال و مشاغل آبرومند را ترویج کنیم .

وزیر کار و امور اجتماعی جمهوری ارمنستان تصریح کرد: همچنین نهاد دولت بر این باور است که این موضوع می تواند عاملی برای ایجاد اشتغال در کشور باشد . بر همین اساس تجربه جمهوری اسلامی ایران در زمینه اشتغال برای ما بسیار مفید است .

وی افزود : همچنین علاقه مندیم از تجربه ایران در زمینه اقشار آسیب پذیر ، معلولان ، کودکان ، سالمندان ، زنان و ... استفاده کنیم و بدانیم سیاست اجتماعی در این زمینه چگونه است .

وی افزود : همچنین خوشحالم بتوانیم این برنامه اقدام مشترک را امضا کنیم و به یک اقدام عملیاتی برسیم، با امضای این برنامه اقدام مشترک می توان یک قدم به جلو برداشت  و وارد مرحله ای شد که انرژی و پویایی بیشتری در جامعه خود داشته باشیم .

وی همچنین  از وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی برای سفر به ارمنستان در سال 2020 دعوت کرد .

به گزارش روابط عمومی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، در خاتمه این دیدار وزرای کار دو کشور برنامه اقدام  مشترک برای اجرای یادداشت تفاهم منعقده را امضا کردند.

بر این اساس وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی جمهوری اسلامی ایران و وزارت کار و امور اجتماعی جمهوری ارمنستان آمادگی خود را برای اجرایی کردن یادداشت تفاهم منعقده در ایروان میان دولت های دو کشور در تاریخ  2/10/1390 هجری شمسی برابر با 23/12/2011 میلادی بر اساس موارد زیر اعلام کردند.

بند 1. موضوعات همکاری:

 

الف. آموزش فنی و حرفه ای

1. آموزش مربیان در رشته های منطبق با تقاضای بازار کار  دو کشور

2. ارائه مشاوره در طراحی، اجرا و توسعه نظام آموزش فنی و حرفه ای و مهارتی

3. همکاری در مسابقات ملی و بین المللی مهارت

 

ب. مسائل کار و اشتغال

1. تبادل تجربیات در زمینه طبقه بندی مشاغل دو کشور

2. انتقال تجربیات در زمینه سیستم بازرسی کار جمهوری اسلامی ایران و مقررات مربوط به کشور ارمنستان در قالب برگزاری نشست های کارشناسی

3. بحث و گفتگو در خصوص مقررات کار و اشتغال در دو کشور به صورت کارگاه یک روزه برای تقویت همکاری در زمینه ظرفیت سازی نیروی کار

4. تبادل تجربیات در حوزه کاریابی، آموزش ها و شناسایی سایر ظرفیت های همکاری

5. تبادل تجربیات درخصوص ارزیابی نیازهای آموزشی نیروی کار دو کشور برای آموزش مربیان در زمینه کارآفرینی، به ویژه کارآفرینی و اشتغال کشاورزی

6. بررسی برنامه های تنظیم مقررات اشتغال دو کشور و تبادل تجارب

 

ج. رفاه و امور اجتماعی

1. ساماندهی و حمایت از کسب و کارهای خانگی خرد و کوچک با رویکرد توسعه شبکه ها از جمله شبکه سازی گروه‌های همیار زنان سرپرست خانوار

2. تدوین برنامه‌های آموزشی توانمندی زنان سرپرست خانوار و برنامه های راهبردی توانمندسازی فقرا و تعیین بسترهای عملیاتی

3. تبادل تجربه در موضوعات مربوط به اشتغال معلولان، به ویژه در بخش خصوصی

4.تبادل تجربه در ارائه خدمات اجتماعی و تامین مزایا/ مستمری برای مردم

5. تبادل اطلاعات و تجربیات دو کشور در زمینه های پیشگیری از آسیب های اجتماعی، و تحکیم بنیان خانواده و ارائه خدمات به معلولان

6. بازدید کارشناسان هر دو کشور از مراکز آموزشی و توانبخشی و مجتمع های پیشگیری

7. اجرای برنامه ها، دوره ها و کارگاههای آموزشی در خصوص معلولین ، آموزش سبک زندگی سالم به سالمندان مستقل و سالمندان در کنار خانواده، تبادل هیأت های کارشناسی و بازدیدهای آموزشی

8. بررسی ساختارهای موجود در زمینه تأمین اجتماعی و میزان اثربخشی و کارآیی آن در ارائه خدمات مطلوب به مخاطبان

گفتنی است نخستین  کمیته مشترک وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی جمهوری اسلامی ایران و وزارت کار و امور اجتماعی جمهوری ارمنستان  امروز برگزار شد و به نمایندگی از وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی جمهوری اسلام ایران علی حسین شهریور مدیر کل امور بین الملل و آقای همبار سوم میناسیان  رئیس همکاری های بین المللی و برنامه های توسعه ای وزارت کارو اموراجتماعی جمهوری ارمنستان  صورتجلسه نخستین کمیته کاری مشترک یادداشت تفاهم منعقده فی مابین وزارت تعاون،کار و رفاه اجتماعی جمهوری اسلامی ایران و وزارت کارو اموراجتماعی جمهوری ارمنستان را امضا کردند .


ارسال نظر

captcha