شریعتمداری در مراسم امضای تفاهم نامه ساخت مسکن کارگران و بازنشستگان :

جزییات طرح دو وزارتخانه برای مسکن کارگران/شریعتمداری:تعاونی‌های مسکن ساماندهی می‌شود

وزیرتعاون ،کار و رفاه اجتماعی گفت: کارگران باید در اولویت ساخت و ساز مسکن قرار بگیرند و ساخت مسکن مناسب برای 14 میلیون خانوار کارگری در دستور کار خواهد بود.

تامین 24 /محمد شریعتمداری پیش از ظهر امروز در مراسم امضای تفاهمنامه همکاری در حوزه مسکن بین وزارت راه و شهرسازی و وزارت تعاون،کار و رفاه اجتماعی از ساخت 200 هزار واحد مسکونی برای کارگران خبر داد.

شریعتمداری گفت: کارگران باید طبق قانون اساسی در اولویت ساخت و ساز مسکن قرار گیرند و باید برای 14 میلیون خانوار کارگری بتوانیم مسکن مناسب تهیه کنیم.

وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه در قانون هم تکالیفی در این زمینه برای دولت وجود دارد، تاکید کرد: وزارت راه و شهرسازی باید شرایطی را برای تولید مسکن کارگران فراهم کند.

شریعتمداری با بیان اینکه قوانین قابل ملاحظه‌ای برای خانه‌دار کردن قشر کارگری وجود دارد، گفت: قانون به طور عام، مجموعه کارفرمایان کشور را مکلف به تولید مسکن کارگران کرده که جامعه کارگری در این امر کارفرمایان را همراهی می‌کنند.

وی افزود: در چارچوب مذاکرات دو وزارتخانه تعاون و راه و شهرسازی، امروز تفاهمنامه‌ای به امضا می‌رسد که هدف تامین مسکن کارگران را محقق می‌کند و حتما در این جریان جامعه کارگری و کارفرمایی باید مشارکت کاملی داشته باشند.

شریعتمداری با بیان اینکه این تفاهم نامه همدلی و همراهی بین تشکل‌های کارگری و کارفرمایی و دستگاه‌های اجرایی برای تولید مسکن ایجاد می‌کند، تصریح کرد : برای تحقق این هدف باید از منابع نظام بانکی از جمله بانک‌های رفاه، توسعه تعاون، بانک مسکن و صندوق بازنشستگان کشوری استفاده کرد.

اراضی 99ساله و رایگان

وزیر کار گفت: وزارت راه و شهرسازی باید اراضی 99 ساله و رایگان در اختیار پروژه مسکن کارگران قرار دهد و نکته مهم ساخت مسکن در نقاط پرجمعیت کارگری از جمله شهرک‌های صنعتی است.

وی با تاکید بر اینکه باید اولویت قانون درباره ساخت مسکن کارگران را رعایت کنیم، گفت: 43 میلیون نفر تحت پوشش تامین اجتماعی هستند که البته  افراد متقاضی توانسته‌اند در سایت مسکن ملی ثبت‌نام کنند.

شریعتمداری با بیان اینکه 40 درصد از ثبت‌نام‌کنندگان در مسکن ملی از قشر کارگران بودند، گفت: باید اولویت در ثبت‌نام مسکن ملی، بافت فرسوده و مسکن در شهرک‌های صنعتی با کارگران باشد.

وی  اظهار داشت: 3 میلیون و 300 هزار نفر تحت پوشش صندوق بازنشستگی تامین اجتماعی و 1.5 میلیون نفر تحت پوشش صندوق بازنشستگی کشوری هستند. همچنین 14 میلیون خانوار از اقشار کارگری هستند که تمام این جمعیت باید در اولویت عرضه مسکن باشند.

فعال‌تر شدن تعاونی‌های مسکن کارگری

وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی با تاکید بر فعال تر شدن تعاونی‌های مسکن کارگری گفت: نباید این ظرفیت معطل بماند و باید بتوانیم تعاونی‌های مسکن کارگری را سازماندهی کنیم و با رعایت تمام اصول، از طریق تعاونی‌های مسکن، عرضه مسکن به کارگران را تحقق بخشیم.

همچنین در ادامه این مراسم صادقی‌فر معاون فرهنگی اجتماعی وزارت کار با بیان اینکه مسکن کارگران دغدغه رهبری و ریاست جمهوری است، گفت: بارها به این دغدغه تاکید شده است. البته خوشبختانه اراده خوبی در دولت برای تامین مسکن کارگران وجود دارد.

وی اظهار داشت: کارگران 70 درصد جمعیت متقاضی برای مسکن را شامل می‌شوند که دستگاه‌های مختلف باید بتوانند به این نیاز پاسخ دهند.

آغاز فاز عملیاتی،به زودی

براساس این گزارش،دراین مراسم محمد اسلامی، وزیر راه و شهرسازی نیز گفت: طرح اقدام ملی مسکن یک طرح فراگیر است که همه اقشار جامعه را مورد هدف قرار می‌دهد. تفاهم‌نامه‌هایی هم که در این خصوص منعقد می‌شود هدف این است که به صورت پیوسته تامین مسکن را انجام دهیم.این  طرح به حمدلله وارد فاز عملیاتی شده و تا پایان آذر ماه ۲۴۰ هزار نفر در به علاوه ۲۰ هزار نفر در بافت‌های ناکارآمد ثبت نام کرده‌اند که جمع ثبت نامی‌ها به ۲۶۰ هزار نفر می‌رسد.

اسلامی با بیان اینکه تلاش می‌کنیم واحدها در مناطق دارای زیرساخت احداث شود، تاکید کرد: اراضی که انتخاب شده حتما در محدوده شهری و جاهایی است که مباحث عمرانی در آن لحاظ شده است اگر هم نشده امروز در حال عمران هستیم تا مردم از نظر زیرساخت‌ها در رنج نباشند.

وی درباره چگونگی تامین منابع احداث ۲۰۰ هزار مسکن کارگری گفت: تسهیلات از طریق بانک توسعه تعاون، بانک رفاه، صندوق بازنشستگی و بانک مرکزی تامین می‌شود و منابعی هم از طریق آورده متقاضیان خواهد بود. این مسئله موجب رونق اشتغال می‌شود و این طرح می‌تواند سهم خود را از رونق اقتصادی ایجاد کند. همچنین در بحث نظامات فنی و مهندسی تمهیدات لازم اندیشیده می‌شود تا خانه‌ها از ایمنی و استحکام برخوردار باشند.

وزیر راه و شهرسازی درباره تامین مسکن کارگران فصلی که بعضا از پوشش بیمه و حقوق ثابت برخوردار نیستند، گفت: کارگران فصلی هم می‌توانند مشمول این طرح باشند. هم اکنون کسانی که در طرح اقدام ملی ثبت نام می‌کنند از همه اقشار و طبقات هستند و ما محدودیتی برای این موضوع نداریم. لذا کارگران ساختمانی هم می‌توانند در این طرح نام نویسی کنند و از آن بهره‌مند شوند.

گفتنی است در مراسم امروز معاونان وزارت‎خانه های تعاون،کار و رفاه اجتماعی و راه و شهرسازی، فعالان اقتصادی ، نمایندگان مجلس و مدیران عامل بانک های مشارکت دهنده در این طرح حضور داشتند.

مراسم امضای تفاهم نامه ساخت مسکن کارگری و بازنشستگان امروز توسط وزرای رفاه و راه و شهرسازی به انجام رسید.


ارسال نظر

captcha