شریعتمداری در دیدار با سفیر ارمنستان در ایران تا کید کرد:

همکاری های دوجانبه ایران و ارمنستان در زمینه اشتغال و آموزش

وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی روز گذشته ضمن دیدار با سفیر ارمنستان در تهران و تاکید بر همکاری‌های مختلف در بخش های مرتبط با اشتغال و آموزش های فنی و حرفه ای و مسایل و روابط دو کشور ایران و ارمنستان گفت : رابطه دیرینه دو کشور زمینه بسیار خوبی را برای تبادل همکاریها بوجود آورده و این روابط ادامه دار خواهد بود .

تامین 24 /وزیر تعاون افزود : وجود رنگین کمان اقوام ، مذاهب،  ادیان و اندیشه ها و افکار ها  در مجموعه کشور باعث شده  که ارامنه  عزیز در آن بسیار بدرخشند. 

شریعتمداری افزود : یقینا حضور شما به عنوان سفیر این امکان را می دهد که ثبات در روابط میان دو کشور بوجود آورید .

وی افزود : در سال 2011 میلادی یک یادداشت تفاهم در زمینه کار و امور اجتماعی به امضای دو کشور رسیده است که بر اساس آن قرار بوده ما یک کمیته مشترک همکاری داشته باشیم  و همچنین نقشه راه همکاریهای دو کشور را در حوزه فعالیتهای مربوط به کار و امور اجتماعی  در قالب یک سند همکاری به امضا برسانیم .

به گزارش روابط عمومی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، شریعتمداری افزود : پیش نویس این سند قبلا به همکاران شما در ارمنستان ارایه شده که امیدواریم در خلال سفر وزیر کار ارمنستان به ایران این سند به امضا دو طرف برسد .

وی افزود : تبادل تجارب درزمینه روابط کار ، تامین اجتماعی ، مسایل مربوط به رفاه و بهزیستی ، همکاری در زمینه آموزشهای فنی و حرفه ای  در این سند مورد توجه و پیش بینی قرار گرفته است . علاوه بر این ما عرصه فعالیتهای گسترده تری نیز در زمینه های اقتصادی داریم .

وزیر کار در ادامه این دیدار  افزود : در عرصه فعالیتهای اقتصادی نیز اتحادیه اقتصادی اور آسیا می تواند به توسعه همکاریهای اقتصادی ایران و ارمنستان کمک شایان توجهی کند . همچنین حجم روابط اقتصادی دو کشور هم  باید به رقم قابل توجهی افزایش پیدا کند .

وی افزود :  شرکتهای دارویی ما آمادگی دارند عملیات تولید دارو در ارمنستان را در قالب EPC  دنبال نمایند .

شریعتمداری اضافه کرد : همچنین عرصه های گوناگون دیگری برای فعالیت وجود  دارد که می توان به همکاری با شستا ، صندوق بازنشستگی کشوری صندوق فولاد و صندوق بیمه روستاییان و عشایر اشاره کرد .

وی افزود: انتقال تجارب در زمینه تعاونی ها نیز از دیگر بخش هایی است که می تواند به عنوان بخشی که  تحول آفرین باشد مد نظر قرار گیرد.

وی تصریح کرد : توصیه ام این است که در زمینه همکاریهای مشترک به ویژه در حوزه کار ، تعاون، بیمه های اجتماعی ، بهزیستی ، تعاون، فنی و حرفه ای بر روی یک موضوع معین تمرکز داشته باشیم تا از این طریق بتوانیم کار را به نتیجه برسانیم .

وی به همکاری در زمینه معادن نیز اشاره کرد و گفت : آمادگی داریم با سفر وزیر کار ارمنستان به ایران و امضای برنامه اقدام مشترک بین دو کشور افق های جدید  را در همکاری دو کشور بیافرینیم .

افزایش همکاری‌ها و مبادلات اقتصادی /حضور وزیر کار ارمنستان در ایران
 

آرتاشس تومانیان سفیر ارمنستان در جریان دیدار با وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی ایران گفت : دو ملت ایران و ارمنستان دارای  سرزمین کهن هستند . هم تاریخ مشترک داریم و هم تبادل مشترک فرهنگی دوستانه ای داریم و مهمتر اینکه هر دوملت بسیار با هم صادق هستند .

وی تصریح کرد: پایه روابط  ایران و ارمنستان بر مبنای روابط دیرینه بنا نهاده شده است . زمانی بوده که ما مشکلاتی داشتیم و این ایران بوده که به ما  کمک کرده و امروز نیز ما آمادگی داریم که در کنار شما باشیم .

وی افزود : همانطور که اطلاع دارید ظرف چند روز آینده همتای ارمنی جناب عالی به ایران سفر خواهند کرد و از این فرصت پیش آمده  خوشوقتیم که می توانیم از این عرصه هم در روابط دو کشور برای گسترش سایر عرصه ها استفاده کنیم .
سفیر ارمنستان گفت : روابط ما  با ایران به عنوان بخش جدایی ناپذیر از سیاست خارجی ما است و در جهت گسترش آن در همه ابعاد تلاش می کنیم .

به گفته وی با فعالیتهای حوزه هایی که مرتبط با وزارتخانه شما هستند آشنایی دارم . همچنین بازدید هایی را قبلا از برخی از موسسات وابسته داشتم .

تومانیان افزود : در زمینه تعاون نیز گفت و گوهایی را با بخشهای ذی ربط انجام داده ایم  و می توانیم برنامه ها و اقدامات متقابلی داشته باشیم و منافعمان را تامین کنیم .

وی گفت : همچنین می توانیم به افزایش مبادلات اقتصادی برسیم . بخش هایی هم در ارمنستان مثل آی تی ، آی تی سی و فناوری اطلاعات  وجود دارد که ما پیشرفت خوبی در این زمینه  و  می توانیم در این حوزه هم همکاری متقابل داشته باشیم .

وی همچنین آمادگی خود را برای نشست و گفتگو با فعالان اقتصادی کشورمان اعلام کرد.


ارسال نظر

captcha