هفت راهکار ساده برای کاهش آلودگی کلانشهرها

چگونه دوباره نفس بکشیم؟

راهکارهای زیر پیشنهادات ساده‌ای است که می‌تواند با کمترین هزینه، بخش عمده‌ای از آلودگی هوا را در کمترین زمان ممکن برطرف سازد. راهکارهایی که به ثمر رسیدن آن نیازمند همکاری متقابل دولت و مردم است.

علی پازکیان

 

تامین 24 / برای توصیف شرایط این روزهای تهران و برخی شهرهای بزرگ کشور، واژه‌ای جز «خفگی» نمی‌توان به کار برد. اینکه دولت و شهرداری‌ها تا چه حد در برنامه‌های کاهش آلاینده‌ها توفیق حاصل کرده‌اند، نیاز به بررسی‌های زیرساختی و مدون دارد. بر اساس اعلام شهرداری تهران، حل معضل آلودگی این کلانشهر نیازمند 17 هزار میلیارد تومان بودجه است. راهکارهای زیر پیشنهادات ساده‌ای است که می‌تواند با کمترین هزینه، بخش عمده‌ای از آلودگی هوا را در کمترین زمان ممکن برطرف سازد. راهکارهایی که به ثمر رسیدن آن نیازمند همکاری متقابل دولت و مردم است.

 

دوچرخه

سالم، روان و کم‌جا. بهره‌گیری از دوچرخه بهترین راهکار برای دور زدن ترافیک است و در شرایط عادی، می‌تواند به عاملی مهم برای کاهش آلودگی بدل شود. بخشی از کار بر عهده شهروندان است و بخشی دیگر را شهرداری‌ها باید بر عهده گیرند. دوچرخه‌های عمومی خوب و ارزان (حتی اگر شد رایگان!) بهترین وسیله برای افزایش سلامت عمومی و فردی است.

 

حمل‌ونقل عمومی

اگر مترو و اتوبوس به راحتی در دسترس بوده و برای سوار شدن بر آن دچار انواع عذاب‌ها نشویم، کمتر کسی حاضر است زحمت بیرون آوردن خودرو در روزهای کاری و حواشی پیرامون آن را به جان بخرد. بخشی از سرمایه‌گذاری دولت برای کاهش آلودگی در شهرهای بزرگ می‌تواند به سمت تشویق مردم برای استفاده از وسائل نقلیه عمومی برود.

 

گازسوزکردن

پروژه گازسوز کردن خودروها در کشورمان چندسالی است به راه افتاده است. حال اگر از پروسه چندین ماهه نوبت وعدم تطبیق بسیاری از تجهیزات با خودروهای مدرن بگذریم، ادامه این روند قطعا تاثیری مهم بر کاهش آلودگی در سالهای آتی خواهد داشت. از آنجایی که بنزین‌های وارداتی «به هر دلیل» فاقد کیفیت استاندارد است، در اینجا هم لازم است بخشی از بودجه شهرداری‌ها برای کاهش آلودگی هوا تخصیص یابد.

 

کامیون‌های بزرگتر

اگر حمل بار (به خصوص در مناطق شهری و کمربندی‌ها) بر عهده کامیون‌های باری بزرگتر قرار گیرد، عملا از تعداد کامیون‌های عبوری کاسته خواهد شد. کامیون‎های کوچک در شرایط اضطرار باید به شهرهای کوچکتر رفته و کامیون‌های 6 محوره بزرگ کار جابجایی در این شرایط را بر عهده گیرند.

 

علائم راهنمایی و رانندگی

هر گونه ایراد در سیستم اطلاع‌رسانی شهری سبب ساز افزایش عبورومرور و در نتیجه افزایش آلاینده‌ها خواهد شد. علائم، بخصوص در بزرگراه‌ها باید قابل مشاهده، آگاهی‌دهنده و کارا باشند تا کسی دچار سردرگمی و در نتیجه حضور بیشتر در خیابان‌ها و بزرگراه‌ها نشود.

 

تعمیرات

بارها با این صحنه مواجه شده اید که وقتی خیابانی در دست تعمیرات است، ترافیک حاصل از عبور کندی عبور و مرور خودروها سبب بروز ترافیک شده است. در شرایط اضطرار فعلی بهتر است شهرداری با تمهیدات ویژه از تعمیرات غیرضروری خودداری کرده و یا در شرایط خاص، راه عبور خودروها را تا حد ممکن بازبگذارد.

 

تاکسی اشتراکی

با حضور تاکسی‌های اینترنتی در چند سال اخیر، حمل و نقل عمومی در تهران داری تعریفی جدید شده است. افزایش خودروهای عبوری در قیاس با قبل و گردش مضاعف خودروهای تک سرنشین (و منتظر مسافر) از نمودهای این پدیده در سه- چهار سال اخیر است. یکی از راهکاهای ادامه فعالیت این رانندگان و جلوگیری از آلودگی مضاعف در زمان وارونگی هوا، استفاده اشتراکی از این خودروهاست. خوشبختانه این امکان در بعضی از این تاکسی‌های اینترنتی فراهم است و تنها راهکار، آگاهی دادن بیشتر از سوی سرویس دهنده‌ها در این باب است.

 

منبع: downtoearth

 


ارسال نظر

captcha