بررسی روش‌های آزمون وسع با همکاری دانشگاه‌های برجسته کشور

روش آزمون وسع وزارت تعاون،کار و رفاه اجتماعی برای شناسایی جایگاه خانوارهای ایرانی در دهک‌های درآمدی و تخصیص یا عدم تخصیص بسته حمایت معیشتی و مدل مورد استفاده در این طرح مورد بررسی قرار گرفت.

تامین 24 /  احمد میدری معاون رفاه وزارت تعاون،کار و رفاه اجتماعی در نشست هم‌اندیشی با اعضاء هیأت علمی برخی از دانشگاه‌های برتر کشور که با هدف بهبود و ارائه مدل‌های جدید آزمون وسع برگزار شد، درباره داده‌های موجود در پایگاه اطلاعات رفاه ایرانیان و نقاط قوت آن به بحث پرداخت و ظرفیت‌های قابل استفاده دانشگاه‌ها در زمینه ارائه مدل‌های مختلف آزمون وسع و بهبود پایگاه اطلاعات رفاه را برشمرد.

براساس این گزارش، آسیب‌شناسی نظام یارانه ای و سیاست‌های رفاهی و حمایتی فعلی کشور و ظرفیت‌های دانشگاه در زمینه آزمون وسع خانوارهای ایرانی و بهبود سیاست‌های رفاهی حمایتی از جمله محورهای مطرح شده از سوی اساتید حاضر در این نشست بود.

محمدحسین شریف‌زادگان عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی با ابراز شگفتی از تداوم سیاست اعطای یارانه‌های نقدی به صورت غیرهدفمند، گفت: این شیوه اشتباه در دولت قبلی نیز اجرا شده بود و نباید ادامه می یافت.

سهیلا پروین عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی نیز تداوم و تشدید ارائه یارانه‌های نقدی را نادرست خواند و گفت: پرداخت یارانه نقدی به ویژه بدون توجه به ویژگی‌های اجتماعی افراد و خانوارها از قبیل تحصیلات، وضعیت سرپرست خانوار و گره خوردن آن به مسأله بنزین راه اشتباهی بوده و لازم است این رویکرد در نظام یارانه ای کشور تغییر کند.

اعضای هیات علمی و نمایندگان دانشگاه های حاضر در این نشست، ضمن برشمردن ظرفیت های نهاد دانشگاه برای همکاری با معاونت رفاه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در زمینه آزمون وسع، آمادگی خود را برای ارائه مدل های جدیدی از آزمون وسع خانوارها ارائه کردند.

همچنین پیشنهاد شد بخش مناسبی از اطلاعات موجود در پایگاه اطلاعات رفاه ایرانیان به منظور بهبود کیفیت این پایگاه یا طراحی مدل های جدید، در اختیار تیم های پژوهشی دانشگاه ها قرار گیرد.

در پایان این نشست، سید هادی موسوی نیک به عنوان رابط بین معاونت رفاه اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و نمایندگان دانشگاه های حاضر و  حمیدرضا نواب پور، داوود سوری و علی سرزعیم به عنوان ناظرین پروژه های قابل طراحی از طرف معاونت رفاه معرفی شدند. همچنین پژوهشکده اقتصاد دانشگاه تربیت مدرس وظیفه بهبود نمونه اولیه با در نظر گرفتن ملاحظات فنی و آماری را برعهده گرفت.

به گزارش روابط عمومی وزارت کار، قرار است بخش مطالعات این طرح، تا 15 اسفندماه امسال، پایان یابد.


ارسال نظر

captcha