تیم‌های بین‌المللی جست‌ وجو و نجات شهری تشکیل می‌شود

رئیس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر از تشکیل تیم‌های بین‌المللی جست‌وجو و نجات شهری (اینساراگ - INSARAG) با عضویت ۷۰ نجاتگر جمعیت هلال احمر خبر داد.

تامین 24 / مرتضی سلیمی گفت: «اینساراگ» یا گروه مشورتی بین المللی جست‌ وجو و نجات، شبکه ای از کشورهای تأثیرپذیر از بلایا و کشورها و سازمان های پاسخ دهنده در بحران است که وظیفه جست‌وجو و نجات از سازه های فروریخته شهری و هماهنگی عملیاتی در محل را برعهده دارند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی جمعیت هلال‌احمر، وی افزود: ۷۰ نجاتگر، مربی جست‌ وجو و نجات در آوار جمعیت هلال احمر و ۶۰ نفر از سازمان آتش نشانی تهران که بتوانند حداقل استانداردهای مهارتی، آمادگی جسمانی و سلامت را کسب کنند، به عضویت این تیم ها در می آیند و خواهند توانست در دوره های آموزش بین المللی این تیم ها شرکت کنند.

به گفته سلیمی، از آنجا که عضویت در این تیم‌ها مستلزم داشتن حداقل توانمندی‌های مهارتی و جسمانی بر اساس استانداردهای مربوطه است، از این رو آزمون مهارتی و آمادگی جسمانی برای انتخاب اعضای این تیم‌ها، ۱۰ تا ۱۳ آذر ماه در محل مدیریت بحران منطقه هفت تهران در حال برگزاری است.

رئیس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر افزود: اکنون بسیاری از کشورها به عضویت «اونداک» و «اینساراگ» درآمده اند. جمهوری اسلامی ایران نیز در این دو سیستم، ارزیابی و هماهنگی سوانح سازمان ملل متحد (یو ان دی ای سی - UNDAC) و گروه مشاوره جستجو و نجات بین المللی (اینساراگ) به دنبال تشکیل و آموزش این تیم ها در کشور است که باتوجه به برنامه ریزی‌های قبلی مقرر است اولین تیم‌ها در سطح نیمه سنگین در جمعیت هلال احمر استان تهران و سازمان آتش نشانی تشکیل شد.

سلیمی افزود: «اینساراگ» در سال ۱۹۸۸ و به ابتکار تیم های جست‌ وجو و نجات بین المللی فعال در زلزله ارمنستان آغاز به کار کرد و سازمان ملل متحد برای تسهیل مشارکت و هماهنگی بین المللی به عنوان دبیرخانه «اینساراگ» تعیین شد.

وی ادامه داد: از وظایف گروه مشورتی بین المللی جست‌وجو و نجات می توان به تقویت اثربخشی فعالیت های آمادگی و پاسخ برای نجات جان انسان ها و کاهش آلام و تاثیرات ناخواسته، بهبود همکاری بین تیم های جست‌وجو و نجات شهری، افزایش آمادگی کشورهای سانحه خیز در امر جست‌وجو و نجات، ظرفیت سازی و توسعه روش ها بر مبنای استاندارد موجود، تدوین دستورالعمل بهترین عملیات جست‌وجو نجات شهری و تقویت همکاری بین سازمانی در فاز مقابله اشاره کرد.

رئیس سازمان امداد و نجات گفت: هر کشور عضو سازمان ملل متحد با ارسال درخواست عضویت و معرفی نقطه تماس ملی به عنوان رابط بین گروه می تواند به عضویت این گروه درآید. اعضای «اینساراگ» بخشی از شبکه جهانی مشارکت و انتقال دانش در زمینه عملیات نجات در آوار و هماهنگی عملیات میدانی هستند که برای شرکت در جلسات سالانه منطقه ای و شرکت در گروه های کاری انتقال تجارب از آنها دعوت به عمل می آید.

وی افزود: دسترسی به ابزار اطلاعاتی و مشارکت دانش «اینساراگ»، دسترسی به  وب سایت مرکز هماهنگی عملیات در محل، سیستم جهانی اخطار و هماهنگی بلایا برخی از مزایای عضویت در «اینساراگ» است. ارزیابی خسارات و نیازها، تعیین و اولویت بندی نیازها، تسهیل اعزام به محل و راه اندازی مرکز دریافت منابع و ورود و خروج تیم ها در هماهنگی با کشور سانحه دیده از مسئولیت های «اینساراگ» است.

سلیمی گفت: تأسیس شبکه جهانی از سازمان‌های جست وجو و نجات در سه منطقه آفریقا، اروپا، خاورمیانه، آمریکا و آسیا - اقیانوسیه، تدوین راهنمای عملیات جست‌وجو و نجات بین المللی، تدوین سیستم هماهنگی عملیات میدانی، تسهیل ورود و خروج تیم های جست‌وجو و نجات شهری، ایجاد مرکز هماهنگی عملیات در محل و ایجاد مرکز پایش داده روی اینترنت و ظرفیت سازی و اصلاح روش ها و طرح‌های ملی از جمله دستاوردهای «اینساراگ» است.

 


ارسال نظر

captcha