هاشمی:

توسعه و تخصصی کردن مهارت‌های حرفه‌ای لازمه حل مشکل بیکاری است

معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: امروز دغدغه اصلی مملکت بحث اشتغال و بیکاری است و در این شرایط توسعه و تخصصی کردن مهارت‌های فنی وحرفه‌ای لازمه برطرف کردن این مشکل است.

تامین 24 / علی اوسط هاشمی در جمع خبرنگاران در عسلویه افزود: پایه اصلی برون رفت از معضل بیکاری کسب مهارت، تخصصی کردن آن و پرداختن به سطح‌های هشت گانه صلاحیت‌های حرفه‌ای است که مشمول کارگران ساده تا دکترای حرفه‌ای می‌شود.

به گزارش ایرنا، رئیس سازمان فنی و حرفه‌ای کشور بیان کرد: تلاش می‌شود از ظرفیت شورای عالی مهارت به ریاست معاون اول رئیس جمهوری برای روی‌آوری به سمت مهارت بیشترین بهره را ببریم تا بتوانیم این وزن اجتماعی مهم را در جامعه ارتقا دهیم.

هاشمی اضافه کرد: همانگونه که در۴۰ سال گذشته عمده توجه و سمت‌گیری‌ها معطوف به ورود به مراکز آموزش عالی بود در این شرایط باید روی‌آوری به مهارت با استانداردهای آموزشی و صلاحیت‌های حرفه‌ای هشتگانه را نیز تجربه کنیم تا بتوانیم این نگاه را به یک ایدئولوژی ملی تبدیل کنیم و فضیلت مهارت را چون تقدس کار در جامعه فعلیت بخشیم.

وی ادامه داد: با وجود هفت استان ساحلی کشور، روی‌آوری به مهارت صیادی، کشتیرانی و سایر زیربخش‌های مرتبط یک ضرورت ملی است اما با توجه به اینکه سیاست توسعه و پیشرفت برپایه اقتصاد دریامحور نبوده این بخش هم مغفول مانده‌است.

هاشمی اضافه کرد: نه تنها استان بلکه ایران به دلیل دارا بودن ذخایر مهم نفت و گاز به عنوان قطب انرژی جهان به شمار می‌رود و توجه به این بخش و تقویت مهارت‌ها یک ضرورت ملی است.

وی اظهار داشت: تغییر جهت‌گیری‌ها، برنامه‌ها و رویکردها با هدف سوق دادن به مراکز اصلی اشتغال‌زایی که بر پایه مهارت‌های نو و برگرفته از سرعت دانش و تکنولوژی است از برنامه‌های این سازمان است.

هاشمی یادآور شد: سرعت دانش و تکنولوژی در این بخش به اندازه‌ای است واگردیرحرکت کنیم حتی همین فرصت‌های شغلی موجود را نیز از دست می‌دهیم برهمین اساس باید با آینده‌پژوهی بتوانیم مسیر فراگیری مهارت‌ها را متناسب با نیاز و تقاضای بازارهموارکنیم.

رئیس سازمان فنی و حرفه‌ای کشور گفت: مراکز بزرگ صنعتی و کارگاه‌ها نیاز به کارگر تولیدی و خدماتی ماهر دارند برهمین اساس مهارت‌ها باید متناسب با نیاز روز توسعه یابد.

وی ادامه داد: استان بوشهر به دلیل شرایط خاص اقلیمی در فصل زمستان بسیاری از محصولات نوبرانه را تولید می‌کند با وجود این قابلیت اما مهارت‌ها هنوز در بخش کشاورزی، دامپروری، صیادی، توسعه گلخانه، پرورش ماهی در قفس به بلوغ نرسیده است.

وی افزود: باید در استان‌های مستعد با تقویت مهارت‌ها در بخش کشاورزی، دریایی و انرژی این صنایع می‌توانند یاری رسان نیاز مردم باشند.

هاشمی تاکید کرد: تلاش می‌شود با هم‌افزایی و هم‌فکری نهادهای غیردولتی و دولتی آنچه که شایسته کشور و جوانان جویای کار است به فضاسازی‌هایی که به آنها منزلت اجتماعی دهد روی آوریم.

 


ارسال نظر

captcha