علی برین مطرح کرد؛

کارگزاری‌ها بازوی خدمات تامین‌اجتماعی

رئیس و دبیر هیات منتخب کارگزاری‌های رسمی تامین‌اجتماعی کشور، کارگزاری‌ها را به عنوان بازوی سازمان تامین‌اجتماعی در گسترش خدمات الکترونیک توصیف کرد و نیز غیرحضوری شدن برخی از خدمات تامین‌اجتماعی را نه تنها منجر به کاهش دامنه فعالیت این مراکز ندانست، بلکه آن را فرصتی برای گسترش سایر خدمات تامین‌اجتماعی از طریق کارگزاری‌ها توصیف کرد.

سلاله صدرائی

تامین 24 / علی برین با اشاره به بیشترین خدماتی که از سوی کارگزاری‌های تامین‌اجتماعی به بیمه‌شدگان ارائه می‌شود، افزود: سازمان تامین‌اجتماعی در راستای تسهیل در ارائه خدمات، آن دسته از خدماتی را که با تراکم جمعیتی مواجه بود و مخاطبان آن بیشترین مراجعه را به شعب تامین‌اجتماعی داشتند، به کارگزاری‌ها محول کرد. خدماتی مانند تامین اعتبار و صدور دفترچه تامین‌اجتماعی، صدور برگ پرداخت حق‌بیمه مربوط به بیمه‌شدگان اختیاری و مشاغل آزاد، کارگران ساختمانی، رانندگان و قالی‌بافان از جمله این خدمات به شمار می‌رود.

 

وی اظهار کرد: همچنین آن دسته از اموری که با منابع درآمدی و کاهش هزینه‌های سازمان مرتبط است، از طریق کارگزاری‌ها انجام می‌شود؛ فعالیت‌هایی نظیر پلاک‌برداری، بازاریابی، بررسی اشتغال کارگران ساختمانی، بررسی اشتغال مقرری‌بگیران بیمه بیکاری و ... در گروه این خدمات قرار دارد.

 

رئیس و دبیر هیات منتخب کارگزاری‌های رسمی تامین‌اجتماعی کشور، اقداماتی مانند ارسال لیست کارفرمایان از طریق اینترنت، صدور فیش حقوقی مستمری‌بگیران و تهیه پرینت سوابق بیمه‌شدگان را نیز از جمله امور کارگزاری‌ها بیان کرد و گفت: همچنین ارائه خدمات کوتاه‌مدت تامین‌اجتماعی شامل کمک‌هزینه ازدواج، کمک‌هزینه کفن‌ودفن، پروتز و اروتز، اجرای ماده 66 قانون تامین‌اجتماعی (اخذ خسارت از کارفرمایان هنگام بروز حوادث ناشی از کار)، ابلاغ اوراق مطالباتی و ارسال مراسلات از دیگر اموری است که توسط کارگزاری‌ها انجام می‌شود.

 

به گفته برین، اخذ نسخ پزشکان و تحویل به اسناد پزشکی، اخذ مدارک درمانی بیمه‌شدگان و مستمری‌بگیرانی که به بخش‌های خصوصی مراجعه کرده‌اند و تحویل به اسناد پزشکی و نیز حسابرسی از دفاتر قانونی اشخاص حقوقی و ارائه به موسسه حسابرسی سازمان، از جمله سایر خدمات مهم کارگزاری‌ها به شمار می‌رود.

 

وی درخصوص الکترونیکی شدن خدمات تامین‌اجتماعی و انطباق آن با وظایف کارگزاری‌ها، تصریح کرد: تمامی کارکنان کارگزاری‌ها به‌صورت تئوری و نیز عملی، از آموزش‌های لازم برای ارائه خدمات الکترونیک تامین‌اجتماعی بهره‌مند شده‌اند. پیشرفت‌های به‌دست آمده در زمینه خدمات الکترونیک سازمان تامین‌اجتماعی و انطباق کارگزاری‌ها با این خدمات، به‌گونه‌ای است که به جرات می‌توان گفت کارگزاری‌ها به عنوان بازوی سازمان در گسترش خدمات الکترونیک نقش داشته‌اند.

 

رئیس و دبیر هیات منتخب کارگزاری‌های رسمی تامین‌اجتماعی کشور همچنین در خصوص خدمات غیرحضوری بیمه‌ای که می‌تواند منجر به کم‌رنگ شدن نقش کارگزاری‌ها شود، افزود: به‌طور حتم، با گسترش خدمات غیرحضوری تامین‌اجتماعی، از میزان فعالیت کارگزاری‌ها در ارائه برخی از خدمات کاسته می‌شود؛ اما درحال حاضر به دلیل برخی از عوامل مانند میزان تسلط مخاطبان به استفاده از فضای مجازی و اینترنت، محدود بودن خدمات غیرحضوری و در پاره‌ای موارد ایجاد اشکال در نرم‌افزارها و قطعی سیستم، از حجم مراجعه مخاطبان به کارگزاری‌ها کاسته نشده و استفاده از خدمات این مراکز همچنان با استقبال مواجه است؛ به‌ویژه اینکه برخی از خدمات تامین‌اجتماعی وجود دارد که از ماهیت اجرایی و تحقیقاتی در زمینه مباحث بیمه‌ای و حسابرسی برخوردار است که توسط کارگزاری‌ها انجام می‌شود. همچنین انجام برخی دیگر از خدمات، نیازمند پی‌گیری یا مراجعه حضوری افراد به کارگزاری‌ها است.

 

برین، هدف از تاسیس کارگزاری‌های تامین‌اجتماعی را جلب رضایت خاطر مخاطبان در دسترسی آسان به خدمات برشمرد و افزود: پیش از این، ارائه خدمات تامین‌اجتماعی در شعب بیمه‌ای همراه با شلوغی و ازدحام مردم بود؛ اما اکنون با فعالیت کارگزاری‌ها این شرایط دیگر مشاهده نمی‌شود و مخاطبان در فضایی به دور از همهمه و توام با نظم و ترتیب، می‌توانند خدمات خود را دریافت کنند.

 

وی با بیان اینکه فعالیت کارگزاری‌ها اهداف فرعی دیگری را نیز دنبال می‌کرد، اظهار کرد: کاهش هزینه‌های سازمان در نتیجه ضروری نبودن استخدام نیروی انسانی و ایجاد شعبه یا نمایندگی، حذف امور تصدی‌گری در شعبه و بهره‌مندی از نیروی انسانی در امور تصمیم‌ساز و به‌ویژه ایجاد فرصت مناسب برای کنترل سوابق بیمه‌شدگان، از جمله مهمترین اهداف تشکیل کارگزاری‌ها بوده‌اند.

 

رئیس و دبیر هیات منتخب کارگزاری‌های رسمی تامین‌اجتماعی کشور، یکی از چالش‌های مهم کارگزاری‌ها را کم‌رنگ بودن شخصیت حقوقی و توجه نکردن به جایگاه خصوصی این مراکز برشمرد و گفت: پس از گذشت حدود 14 سال از فعالیت کارگزاری‌ها، هنوز جایگاه واقعی این مراکز روشن نشده است؛ باید به سمت بخش خصوصی واقعی حرکت کنیم تا بتوانیم امور تامین‌اجتماعی سایر مراکز را نیز ارائه دهیم ‌و به این ترتیب، از فرصت درآمدزایی بهتری برخوردار شویم. درحال حاضر بار هزینه‌های کارگزاری‌ها مانند بخش‌ خصوصی است و این مراکز باید هزینه‌های خود را با افزایش مواردی مانند دستمزدها، اجاره‌بها، خرید تجهیزات و ... تطبیق دهند؛ این درحالی است که دریافتی کارگزاری‌ها از سازمان تامین‌اجتماعی در چند سال اخیر تعادل مناسبی نداشته و تعرفه خدمات واگذار شده با افزایش هزینه‌ها و تورم تناسب ندارد.

 

برین با اشاره به فعالیت 250 کارگزاری از میان 333 کارگزاری که به‌صورت بالقوه وجود دارد، تصریح کرد: تلاش بر این است تا کارگزاری‌ها در مناطقی تشکیل شود که دسترسی آسان به آنها وجود داشته باشد؛ اما فضای فیزیکی برخی از این مراکز، استانداردهای لازم را ندارد و بالا بودن اجاره‌بها نیز بر مشکلات این مراکز افزوده است.

 

وی با بیان اینکه آینده فعالیت کارگزاری‌های تامین‌اجتماعی چنان‌چه با برنامه‌ریزی منسجم و تعریف شده پیش رود، می‌تواند امیدبخش باشد، افزود: بقای کارگزاری‌ها به موفقیت در انجام امور سازمانی و نیز درخواست مشتریان برای بهره‌مندی از خدمات تامین‌اجتماعی از طریق این مراکز وابسته است؛ به نظر می‌رسد اگر دامنه خدمات کارگزاری‌ها با گسترش خدمات غیرحضوری محدود شود، لازم است خدمات جدیدی را که بتواند باری از دوش سازمان و نیز مخاطبان آن بردارد، برعهده این مراکز قرار گیرد.

 


ارسال نظر

captcha