به همت موسسه راهبردی بازنشستگی صبا برگزار شد

نقد و بررسی کتاب «نقش نظام مالیاتی در کارآمدی تامین اجتماعی»

نشست بررسی پژوهشی "نقش نظام مالیاتی در کارآمدی نظام تامین اجتماعی" به همت موسسه پژوهشی صبا و اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل صندوق بازنشستگی کشوری و مشارکت ۱۱ استان برگزار شد.

پریسا طاهری

تامین 24 / در این نشست که به صورت ویدیو کنفرانس در سالن اجتماعات صندوق بازنشستگی برگزار شد، علی فلاح زیارانی نویسنده کتاب و کارشناس بیمه های اجتماعی ضمن ارائه توضیحاتی مفصل درباره نتایج این پژوهش و یافته های آن، به پرسش های حاضران پاسخ گفت.

 

در ابتدای این نشست، میکائیل عظیمی مدیرعامل موسسه راهبردی بازنشستگی صبا ضمن گرامیداشت هفته دفاع مقدس بیان داشت:  در این پژوهش مشاهده شده پیوند بین نظام بازنشستگی و نظام مالیاتی، تنها مالی نیست بلکه مانند یک جاده دو طرفه با یکدیگر در ارتباط هستند که هر کدام بر یک یکدیگر تاثیر متقابل می گذارند.

 

وی در معرفی کتاب افزود: در این کتاب پس از مرور سازوکارهای تامین مالی بیمه های اجتماعی، به پیوند نظام مالیاتی و نظام تامین اجتماعی پرداخته شده و تجارت برخی کشورهای منتخب در این حوزه نیز معرفی شده است.

 

علی فلاح زیارانی، پژوهشگر رفاه و تامین اجتماعی در ایران و کانادا و نویسنده کتاب "نقش نظام  مالیاتی در کارآمدی تامین اجتماعی " نیز در این نشست گفت: در شرایطی که نظام‌های بازنشستگی با مشکلات و چالش‌های متعدد مواجه هستند، یافتن شیوه‌هایی برای پایداری این صندوق‌ها یکی از مباحث پیش رو در این حوزه است.

 

وی افزود: با این همه اما، در ایران فعالان حوزۀ نظام تأمین اجتماعی کمتر به پیوند میان نظام رفاه و نظام مالیاتی توجه کرده‌اند و نظام مالیاتی، به‌عنوان ابزار سیاست‌گذاری اجتماعی مدنظر نبوده است. حال‌ آن که کشورهای توسعه‌یافته در سه دهۀ اخیر تلاش کرده‌‌اند اهداف سیاست‌گذاری رفاه اجتماعی را از طریق مشوق‌های مالیاتی محقق کنند.

 

نویسنده کتاب، یکی از انواع اصلاحات که با نام بانک جهانی عجین است را "لایه بندی نظام تامین اجتماعی" دانست و افزود: مهم‌ترین زیرساخت اجرایی این اصلاحات، نظام مالیاتی کارآمد به لحاظ شناسایی درآمد اشخاص برای تفکیک لایه های نظام تامین اجتماعی است.

 

وی تصریح کرد: به‌رغم بحث لایه بندی نظام تامین اجتماعی ایران، به نظر می رسد الزامات اجرایی آن نادیده گرفته شده و حتی در مواقعی خطای فهم نیز مشاهده می شود. بدین معنا که لایه بندی نظام تامین اجتماعی لزوما به دنبال خصوصی سازی بیمه های اجتماعی اجباری پایه نیست و نظام مالیاتی کار آمد؛ حلقه مفقوده این اصلاحات در رویکرد سیاست گذاران  ایرانی است. این کتاب به بررسی این موضوع مهم پرداخته است.

 

گفتنی است نتایج این تحقیق که توسط علی فلاح زیارانی و به سفارش مؤسسه راهبردهای بازنشستگی صبا (نهاد پژوهشی صندوق بازنشستگی کشوری) انجام شده است، در قالب کتابی با عنوان «نقش نظام مالیاتی در کارآمدی تأمین اجتماعی» در سال 1398 منتشر شده و علاقه مندان می توانند با مراجعه به سایت این موسسه به نشانی http://saba-psi.ir ، متن کامل آن را به صورت پی.دی.اف دریافت کنند.

 


ارسال نظر

captcha