یادداشتی از مهندس قائم موهبتی

هفته دفاع مقدس، یادآور ایثار و از خودگذشتگی فرزندان ایران است

جنگ تحمیلی را دشمن برای خاموش کردن انقلاب به راه انداخت؛ اما همین جنگ تحمیلی باعث شعله‌ورتر شدن نیروی انقلاب و روحیه‌ انقلاب شد. (مقام معظم رهبری (مد ظله العالی)

قائم موهبتی

سرپرست معاونت فرهنگی و اجتماعی سازمان تامین اجتماعی

تامین 24 / هر انقلاب مردمی که در جهان اتفاق می‌افتد معمولا با دشمنانی در داخل یا خارج از مرزهای خود، روبرو می‌شود؛ به ویژه اگر با منافع مستکبران و زیاده طلبان در تضاد باشد. انقلاب اسلامی ایران در اواخر قرن بیستم میلادی در راهبردی‌ترین نقطه جهان، یعنی غرب آسیا، که نبض انرژی جهان را در اختیار دارد اتفاق افتاد و ملتی بر پا خاستند که به فرموده بنیانگذار آن، حضرت امام خمینی(رضوان الله تعالی علیه)، اراده کردند، سرنوشت خود را به دست گیرند و بیگانگان را از سرزمین خویش بیرون برانند. ضمن آنکه این یک جریان ایدئولوژیک بود و دیر یا زود، می‌توانست برای تمام آزادی‌خواهان جهان، الگوسازی نماید. بنابراین، تقابل و تضاد منافع مستکبران و زیاده خواهان با آن، تقابلی جدی و عمیق بود و هنوز بعد از چهار دهه، کمترین نقطه اشتراکی بین آنها به وجود نیامده است.

جنگ تحمیلی هشت ساله، جبهه بیرونی این تقابل بود. مستکبران با استفاده از تفاوت‌های قومیتی و اختلافات کهنه سیاسی، رژیم بعث را تحریک و برای نبرد مقابل انقلاب نوپای اسلامی، به انواع تسلیحات تجهیز نمودند. جبهه گسترده متخاصمان در خارج از مرزها و برخی جریانات غیر مردمی در داخل، که دائما در پی تفرقه افکنی و اخلال در امر انقلاب بودند، شرایط سختی را برای انقلابیون ایجاد کرده بود؛ اما حضور گسترده مردم که به فرموده رهبر معظم انقلاب(مد ظله العالی) بزرگ‌ترین سرمایه این انقلاب هستند و عنایت خاص پروردگار، که همیشه کلید پیروزی مستضعفان بوده است، مقاومتی شگرف در جبهه انقلاب اسلامی به وجود آورد؛ به نحوی که دفاع مقدس، به ویژه پس از فتح خرمشهر، برای متجاوزان به خاری در چشم و استخوانی در گلو، مبدل گردیده بود.

دفاع مقدس علی‌رغم همه سختی‌ها و مرارت‌ها، با گشایش‌های فوق‌العاده‌ای برای ملت بزرگ ایران همراه شد. دستیابی به توانمندی‌های برجسته دفاعی و علمی، که حاصل ناامید گشتن از دیگران و اتکا به ظرفیت‌های خودی بود، باعث شد ایران وابسته به ابرقدرت‌ها در کم‌ترین زمان ممکن به کشوری با جهش‌های خیره کننده در عرصه نظامی و برخی صنایع دیگر تبدیل شود، تحولی که اکنون و پس از چهار دهه از حیات طیبه انقلاب اسلامی، بروز و ظهور آن، غیر قابل انکار است. روزگاری، ایرانی‌ها، به قول شهید حسن طهرانی مقدم، پدر صنایع موشکی ایران، برای گرفتن چند موشک باید به لیبی و کره شمالی سفر می‌کردند، اما اکنون دستاوردهای موشکی فرزندان این مرز و بوم، دغدغه مهمی برای دشمنان ملت ایران شده است و صد البته دستاوردهای عزتمندانه دلاوران و مجاهدان انقلابی بسیار بیش از این‌هاست.

هفته دفاع مقدس، هفته یادآوری ایثار و از خودگذشتگی فرزندان ایران است. صدها هزار شهید، به عنوان ولی‌نعمتان بزرگ انقلاب اسلامی، در کنار خیل عظیمی از جانبازان و آزادگان عزیز، باید در این هفته مورد توجه ویژه قرار بگیرند تا ملت بزرگ ایران وظیفه سپاس‌گزاری خود را در مقابل این عزیزان به نحو احسن انجام دهد.

ضمن گرامی‌داشت هفته دفاع مقدس به مقام شامخ امام راحل(رضوان‌الله علیه)، شهیدان عزیز، جانبازان، آزادگان و همه ایثارگران گرانقدر و خانواده‌های معظم‌شان، ادای احترام نموده و استمرار راه نورانی‌شان را از خداوند سبحان مسألت دارد.

 

منبع: اداره‌کل روابط‌عمومی سازمان تامین‌اجتماعی


ارسال نظر

captcha