مهدی کرباسیان:

گفت‌و‌گو، بستر حذف تدریجی یارانه‌ها را هموار می‌کند

مهدی کرباسیان، پیشکسوت صنعت و اقتصاد کشور، اصلاح ساختار پرداخت یارانه را چالش جدی امروز اقتصاد ایران عنوان کرد و افزود: حذف ثروتمندان از فهرست دریافت یارانه و افزایش مبلغ یارانه اقشار ضعیف، اقدام درستی است و باید اجرا شود.

مهین داوری

تامین 24 / رییس سابق هیات عامل سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) گفـت: گرچه تاخیر چند ساله در اجرای قانون حذف دهک های پردرآمد می گذرد و باید تاکنون به سرانجام می رسید، اما با توجه به جهش قیمت ها در سال 97 و گرفتاری های متعدد پیش روی اقشار ضعیف جامعه، تسریع در عملیاتی کردن این قانون رهاشده بیشتر احساس می شود. هزینه های مردم در بخش های مختلف درمان، مسکن، و ... آن چنان سیر صعودی دارد که فقرا فقیرتر و تعدادی از افراد قشر متوسط هم از خط متوسط تنزل کرده اند.

وی در گفت‌و‌گو با «تامین 24» با تاکید بر اهمیت مذاکره با مردم و همکاری دستگاه های مرتبط در اجرایی کردن این قانون گفت: وزارت رفاه با کمک سازمان تامین اجتماعی و سازمان برنامه و بودجه، مکلف به اجرای این مهم هستند و با ایجاد اجماع ملی بین دولت، مجلس، قوه قضاییه، حاکمیت و مردم می توان به موازی اصلاحات اقتصادی مهم از جمله یارانه انرژی و بازار ارز و... قانون حذف یارانه بگیران پردرآمد اجرا و افزایش مبلغ یارانه دهک های پایین نیز محقق شود.

کرباسیان، قاطعیت و انسجام دولت در اتخاذ و اجرای تصمیمات بزرگ و کلان را ضرورتی انکارناپذیر خواند و گفت: در سایه تصمیمات قاطع و همراهی رسانه ملی با دولت در اطلاع رسانی شفاف برنامه ها و انعکاس دردهای جامعه، یقین دارم مردم در صورتی که احساس کنند  دیده می شوند و با آنها گفت و گو و تعامل می شود، قطعا دولت و حاکمیت را در اجرای هدفمندی درست یارانه ها و دیگر مسایل کلان اقتصادی کشور همراهی خواهند کرد.    


ارسال نظر

captcha