دکتر مهدی تقوی، اقتصاددان:

منابع مالی حذف یارانه ثروتمندان، صرف اشتغال‌زایی شود

دکتر مهدی تقوی، حذف یارانه سه دهک اول جامعه را بسیار مفید و لازم‌الاجرا دانست و اختصاص منابع مالی به‌دست آمده از اجرای این طرح را برای ایجاد اشتغال‌زایی و گسترش پوشش حمایتی از اقشار ضعیف جامعه، ضروری برشمرد.

سلاله صدرائی

تامین 24 / اقتصاددان پیشکسوت کشور، با بیان اینکه شناسایی واقعی سه دهک اول جامعه، نیازمند دقت نظر کافی و همکاری وزارتخانه‌ها و سازمان‌های ذی‌ربط است، گفت: برخی از اقشار جامعه نیازی به دریافت یارانه نقدی ندارند و از این‌رو می‌توان با حذف تدریجی و کارشناسی شده یارانه این اقشار، وجوه مالی آن را برای انجام طرح‌های زیربنایی کشور مانند اشتغال‌زایی، ایجاد مراکز درمانی و بیمارستانی، گسترش آموزش‌وپروش و مراکز دانشگاهی اختصاص داد.

 

وی در گفت‌وگو با تامین‌24 با بیان اینکه فلسفه ایجاد یارانه نقدی، حمایت از اقشار نیازمند جامعه برای ارتقای معیشت و زندگی افراد است، افزود: درآمد حاصل از حذف یارانه سه دهک اول جامعه، می تواند برای ارتقای معیشت خانوارهای دارای سرپرست بیکار و خانوارهایی با درآمد زیر یک میلیون تومان صرف شود.

 

تقوی گفت: در بسیاری از کشورهای قدرتمند اروپایی نیز اقشار ضعیف جامعه در پوشش طرح‌‌های حمایتی دولت‌ قرار دارند؛ برای مثال در انگلستان، دولت از ثروتمندان مالیات‌های بالایی را دریافت می‌کند و پول حاصل از آن را برای طبقات پایین و نیمه متوسط جامعه هزینه می‌نماید. به خاطر دارم، پیش از انقلاب و در سال‌های تحصیل در انگلستان، رفاه اجتماعی در این کشور به قدری فراگیر بود که همه مردم از حداقل‌های زندگی برخوردار بودند تا جایی که مسئله‌ای به نام دزدی با وجود باز بودن درها و پنجره‌ها و دسترسی آسان به درون منازل، وجود نداشت.

 

این اقتصاددان، با اشاره به شکاف طبقاتی ایجاد شده از جهش نرخ ارز و تورم که منجر به سقوط اقشار متوسط جامعه به زیرخط فقر شده است، تصریح کرد: درحال حاضر جامعه به سمتی رفته است که تورم 40 درصدی بنیه اقتصادی را ضعیف کرده و بسیاری توان مقابله با این میزان تورم را ندارند؛ از این‌رو حمایت از اقشار ضعیف جامعه از اقدام‌های ضروری دولت به شمار می‌رود؛ اما معتقدم دولت در کنار طرح‌های حمایتی، تورم را نیز باید مهار کند. اختصاص یارانه به اقشار گوناگون خود به افزایش تورم دامن می‌زند اما با مهار تورم و نظارت دولت به قیمت کالاها، این چرخه معیوب متوقف شده و برخورداری اقشار ضعیف جامعه از وجوه یارانه می‌تواند در مجرای صحیح خود که ارتقای سطح زندگی آن‌ها است، قرار گیرد.

 

 


ارسال نظر

captcha