کمبود اعتبارات و انتظار برای اجرای قانون جامع حمایت از معلولان

صدای معلولان کی شنیده می‌شود؟

«دخترم در جوانی پیر شده و ریز ریز، در مقابل چشمانم آب می‌شه؛ جز بیان کلمه‌هایی محدود، از نعمت صحبت کردن محرومه. گرچه رتق و فتق تموم کارهاش رو با دل و جون انجام می‌دم؛ اما خیلی سخت‌تر می‌گذره وقتی شرایط مالی و حمایت جدی نداشته باشی.»

مهین داوری

تامین 24 / دیگری از اینکه ناگزیر شده به‌دلیل غیرقابل کنترل شدن، پسرش را به مرکز نگهداری بسپارد، اشک می‌ریزد و می‌گوید: «معلولان و به‌ویژه اوتیسمی‌ها، فراموش شده‌اند. رنج و مشقتی که در شرایط کم‌توجهی‌ها و نداشتن حمایت‌های خاص، بر معلول و خانواده‌اش می‌رود، مراقبت و نگهداری از معلول را در منزل با چالش جدی مواجه می‌کند و ناگزیر، در نهایت به سپرده شدن معلول به مراکز شبانه‌روزی می‌انجامد.»

 

حمایت‌های ناچیز بهزیستی از خانواده معلولان

شیرین فلاح، مادر دختر36 ساله‌ای که از معلولیت شدید ذهنی و جسمی رنج می‌کشد، در گفت‌و‌گو با «تامین 24»، بیان کرد: دخترم زهرا در سن 4 سالگی به‌دلیل ابتلا به مننژیت بعد از عمل جراحی، دچار معلولیت جسمی و به‌مرور، ضایعه ذهنی شد.

فلاح ادامه داد: دخترم بسیار آرام و به‌دور از آزار است، اما به‌دلیل شدت معلولیتش، بی‌نهایت به خانواده و بیش از همه به خودم وابسته است و ریز و درشت امور زندگی‌اش، از غذا خوردن تا حمام و دستشویی و ... را شخصا رسیدگی و انجام می‌دهم.

وی در خصوص خدمات بهزیستی بیان کرد: نگهداری معلول جسمی و ذهنی در منزل بسیار سخت است؛ با این وجود من به دخترم بسیار وابسته‌ام و با عشق تمام کارهایش را انجام می‌دهم؛ اما وضعیت سخت معیشتی، مداراکردن با شرایط موجود را برای ما سخت‌تر کرده است.

فلاح افزود: بهزیستی فقط مستمری 160 هزار تومانی ماهیانه را پرداخت می‌کند، در شرایطی که هزینه‌های کاردرمانی، گفتاردرمانی، خدمات توانبخشی و فیزیوتراپی چند برابر شده است؛ پوشکی که قبلا 30 هزار تومان خریداری می‌کردیم، الان بسته‌ای 75 هزار تومان شده است و تامین ماهیانه 5 بسته پوشک، باری سنگین است. داروهای آرام‌بخش را هم به‌صورت آزاد از داروخانه‌ها می‌خریم و تقاضای ما برای ویلچر نیز بی‌جواب مانده است.

برای خانواده‌های دارای معلولیت ذهنی در منزل باید امکاناتی فراهم باشد؛ مثلا اماکنی که در موقعیت‌های خاص، بتوانند فرزند خود را به آنجا بسپارند یا پرستارانی که به منزل آنها اعزام می‌شوند

وی ادامه داد: برای خانواده‌های دارای معلولیت ذهنی در منزل باید امکاناتی فراهم باشد؛ مثلا اماکنی که در موقعیت‌های خاص، بتوانند فرزند خود را به آنجا بسپارند یا پرستارانی که به منزل آنها اعزام می‌شوند تا خانواده بتواند با آسودگی خاطر به کارهای خود بیرون از منزل بپردازد. البته شخصا از سپردن دخترم به یکی از مراکز شبانه‌روزی بهزیستی تجربه خوبی ندارم؛ چراکه اتفاقاتی برای او افتاد که دیگر راضی نشدم حتی برای یک شب نیز به این مراکز اعتماد کنم. به عقیده من اغلب مراکز شبانه‌روزی از خدمات استاندارد و ایمن برخوردار نیستند.

فلاح افزود: قبلا مواردی مانند پوشک بهداشتی، بُن یا مقداری ارزاق به خانواده‌های دارای معلول تعلق می‌گرفت، ولی امسال از این تسهیلات خبری نیست.

 

مطالبه جدی، اجرای کامل قانون جامع معلولان

گیتی داوری نیز که خود دارای معلولیت جسمی و حرکتی است، در گفت‌و‌گو با «تامین 24» ادامه داد: خودم را آدمی خوش‌شانس می‌بینم؛ چراکه در خانواده‌ای آگاه متولد شدم که نگاهشان به معلولیت، متفاوت از اغلب جامعه است. در سایه تعلیم و تربیت مادری دلسوز و فهیم بزرگ شده‌ام که گرچه خود از نعمت مدرسه رفتن و درس خواندن محروم بوده، اما بزرگترین سرمایه که خودباوری، مسئولیت‌پذیری و استقلال است را به من هدیه داده و به پشتوانه آنها توانسته‌ام با مشکلات برخاسته از معلولیتم بجنگم.

داوری ادامه داد: با توجه به نوع معلولیتم از ناحیه پا مشکل چندانی ندارم، فقط یکسری محدودیت‌ها برای انجام برخی کارها وجود دارد که آن هم مانع بزرگی نبوده و تا امروز که 47 سال دارم، لحظه‌ای از حرکت و پویایی باز نماندم و از هر جنبه مستقل هستم و این را در وهله اول مرهون زحمات مادرم و بقیه اعضای خانواده خود می‌دانم.

وی در ارزیابی عملکرد بهزیستی گفت: برای پاسخ به این پرسش، مثالی می‌آورم تا خودتان عملکرد این نهاد را ارزیابی کنید. سازمانی که خود متولی و مجری امور معلولان است، در خصوص مناسب‌سازی ساختمان‌های خود در ادارات‌کل اغلب استان‌ها نتوانسته اقدام موثر و چشمگیری انجام دهد، درصورتیکه این اقدام، یک اصل مهم و بدیهی اولیه است. با این اوصاف آیا می‌توان عملکرد این نهاد را مطلوب ارزیابی کرد؟ و اینکه آیا این سازمان می‌تواند نسبت به یکی از خواسته‌های اولیه معلولان که مناسب‌سازی فضای شهری است، اقدام کند.

سازمانی که خود متولی و مجری امور معلولان است، در خصوص مناسب‌سازی ساختمان‌های خود در ادارات‌کل اغلب استان‌ها نتوانسته اقدام موثر و چشمگیری انجام دهد، درصورتیکه این اقدام، یک اصل مهم و بدیهی اولیه است

داوری، عملیاتی شدن کامل قانون جامع معلولان را یکی از انتظارات مهم این اقشار عنوان کرد و افزود: معافیت از حق بیمه و مالیات کارکنان معلول شاغل و پرداخت فوق‌العاده توانبخشی با در نظر گرفتن شدت معلولیت به کارکنان شاغل معلول و پدر و مادری که فرزند معلول دارند، از خواسته‌های جامعه معلولان است.

وی ادامه داد: نهادهای متولی مانند سازمان بهزیستی، مجبور است همزمان در چندین زمینه فعالیت کند و به همین دلیل، اکثر اقدامات این نهاد، ابتر مانده. بهتر است سازمان بهزیستی ماموریت و تمرکز خود را صرفا در جهت آگاهی بخشیدن و توانمندسازی معلولان و آموزش خانواده‌های آنان قرار دهد که در این صورت، شرایط معلولان در حال و آینده، تحول مثبت و چشم‌گیری خواهد داشت. خانواده‌های بی‌شماری هستند که به‌دلیل دلسوزی‌های نابه‌جا، کج‌فهمی و ناآگاهی، معلول را وابسته به خود و منزوی بار می‌آورند.

 

اوتیسمی‌های فراموش شده

کاظمی، مادر امیرحسین رحیمی با 96 درصد معلولیت، در گفت‌و‌گو با «تامین 24»، در توصیف شرایط فرزندنش می‌گوید: پسرم 22 سال دارد و تا دو سال پیش در منزل نگهداری می‌شد؛ اما به جهت افزایش رفتارهای پرخطرش، مجبور شدیم او را به مرکز شبانه‌روزی نگهداری معلولان ذهنی و جسمی ایثار در ورامین بسپاریم.

این مادر بیمار اوتیمسی ادامه داد: این مرکز تحت نظارت سازمان بهزیستی است و امکاناتش بد نیست. پرداخت 490 هزار تومان از مجموع یک میلیون و 20 هزار تومان هزینه نگهداری او برعهده خانواده است و مابقی آن را سازمان بهزیستی پرداخت می‌کند.

وی با اشاره به اینکه در کشور ما امکانات زیادی برای بیماران اوتیسم و خانواده‌های آنها وجود ندارد، بیان کرد: بیماران اوتیمسی خاص هستند و به دریافت خدمات ویژه درمانی و توانبخشی نیاز دارند. کاردرمانی و گفتاردرمانی هفتگی، ضرورتی انکارناپذیر برای آنهاست و متاسفانه اغلب خانواده‌ها به جهت بالابودن هزینه‌های درمانی و نداشتن حمایت‌های لازم، از این ضروریات صرف نظر می‌کنند و این موضوع، وضعیت بیماران اوتیمسی را بغرنج‌تر و نگهداری از آنها را مشقت‌بارتر می‌سازد.

کاظمی با نقد عملکرد نهادهای متولی معلولان گفت: بهزیستی در ارتباط با معلولان عملکرد قابل دفاعی ندارد. خانواده معلولان ذهنی به‌خصوص بیماران اوتیمسی که فرزند خود را در منزل نگهداری می‌کنند، خیلی اذیت می‌شوند. این دسته از معلولان و خانواده‌هایشان باید بیشتر‌ حمایت شوند در صورتیکه جز اعطای بن و سبد کالا از سوی بهزیستی که البته آن‌هم در سال‌های اخیر ادامه نیافته، حمایت دیگری وجود ندارد.

 

محدودیت توسعه مراکز به‌دلیل کمبود اعتبار

افروز صفاری‌فرد، مدیرکل دفتر توانبخشی روزانه و توانپزشکی سازمان بهزیستی کشور در گفت‌و‌گوی اختصاصی با «تامین 24» بااشاره به اینکه فعالیت مراکز روزانه به عهده این دفتر است، ادامه داد: در حال حاضر 290 مرکز ذهنی برای کودکان زیر 14  سال، 91 مرکز اوتیسم و 104 مرکز جسمی حرکتی بدون محدودیت سنی در سراسر کشور وجود دارد و هر فرد دارای معلولیت جسمی و ذهنی می‌تواند از این مرکز استفاده کند.

وی افزود: در مراکز موجود، بسته خدمات توانبخشی توسط کارشناسان روانشناسی، گفتاردرمانی و شنوایی‌شناسی به متقاضیان ارائه می‌شود و به‌صورت همزمان، مراجعان تحت آموزش مهارت‌های زندگی و فردی نیز قرار می‌گیرند.

صفاری‌فرد گفت: برای نزدیک به 65 درصد از ظرفیت اسمی این مراکز، سهمیه یارانه درنظر گرفته می‌شود؛ سازمان بهزیستی مبلغ عمده شهریه این مراکز را تقبل کرده و معلولان و خانواده‌ها می‌توانند خدمات مورد نیاز خود را دریافت کند.

وی تاکید کرد: عمده فعالیت‌های مراکز بهزیستی، خانواده‌محور است چراکه معتقدیم برای مثمر ثمر بودن خدمات توانبخشی، به موازی مشارکت فرد معلول، خانواده‌ها و تراپیست‌ها نیز باید همراهی فعالانه‌ای داشته باشند.

برای مثمر ثمر بودن خدمات توانبخشی، به موازی مشارکت فرد معلول، خانواده‌ها و تراپیست‌ها نیز باید همراهی فعالانه‌ای داشته باشند

مدیرکل دفتر توانبخشی روزانه و توانپزشکی سازمان بهزیستی کشور گفت: مراکز کودک و خانواده کم‌شنوا و مراکز کودک و خانواده کم‌بینا، نشانه حساسیت خاص سازمان بهزیستی نسبت به خانواده‌ها است چراکه حضور آنها در کنار کودک، اثربخشی خدمات را بالاتر می‌برد.

 

از دست رفتن فرصت‌های طلایی

صفاری‌فرد یادآور شد: یک فرصت طلایی برای ارائه خدمات توانبخشی در گروه‌های خاص ذهنی (از جمله اوتیسم) و مخصوصا در گروه سنی کودکان وجود دارد. این افراد باید خدمات مورد نیاز را در زمانی خاص دریافت کنند تا موثر باشد. تلاش سازمان بهزیستی این است که بتواند این نوع از معلولان را به موقع شناسایی کند.

وی ادامه داد: سازمان بهزیستی در زمینه تست‌های غربال‌گری و تشخیصی در کشور پیشرو است و از پایان سال گذشته هم سامانه غربالگری اوتیسم در کشور راه‌اندازی شد و خانواده‌ها با مراجعه به این سامانه و پاسخگویی به سوال‌های 10گانه، می‌توانند از احتمال ابتلای کودک 2 تا 5 ساله خود به اختلال اوتیسم آگاه شوند. در صورت مشکوک بودن نتیجه تست، کودک باید به نزدیک‌ترین پایگاه انجام تست تشخیصی ارجاع می‌شود و پس تشخیص اختلال، می‌توانند از خدمات توانبخشی مراکز درمانی بهزیستی بهره‌مند شوند.

مدیرکل دفتر توانبخشی روزانه و توانپزشکی سازمان بهزیستی کشور تصریح کرد: شاید تعداد مراکز اوتیسم، مراکز کودک و خانواده کم‌شنوا و کم‌بینا در سطح کشور کافی نباشد؛ بنابراین بخش غیردولتی می‌تواند این مراکز را راه‌اندازی کند و بهزیستی، آموزش‌های لازم برای ارائه خدمات به این افراد را به این مراکز ارائه می‌دهد.

از سال گذشته، سامانه غربالگری اوتیسم در کشور راه‌اندازی شد و خانواده‌ها با مراجعه به این سامانه و پاسخگویی به سوال‌های 10گانه، می‌توانند از احتمال ابتلای کودک 2 تا 5 ساله خود به اختلال اوتیسم آگاه شوند. در صورت مشکوک بودن نتیجه تست، کودک باید به نزدیک‌ترین پایگاه انجام تست تشخیصی ارجاع می‌شود

صفاری‌فرد با تصریح بر اینکه نیاز به توسعه مراکز همچنان وجود دارد، گفت: استفاده از استادان مجرب برای به‌روزرسانی آموزش‌های توانبخشی و الگوبرداری از کشورهای موفق، سازمان بهزیستی را در ارائه خدمات باکیفیت یاری می‌کند و از آنجاکه توسعه مراکز حتما باید با حمایت‌های دولتی انجام شود، به‌دلیل مشکلات اعتباری موجود، این توسعه تا حدی محدود شده و امیدواریم با مرتفع شدن مشکلات اقتصادی، بتوانیم توسعه لازم را داشته باشیم.

وی تاکید کرد: مراکز روزانه باید در دسترس باشند و خدمات خود را به آسانی ارائه کنند اما به‌دلیل نوبت طولانی خدمات، خانواده‌ها نیاز به حمایت بیشتری دارند؛ در حال حاضر در زمینه ایاب و ذهاب کودکان هزینه‌ای جزئی پرداخت می‌شود تا آنها بتوانند خدمات را مستمر و طولانی دریافت کنند و خانواده‌ها نیز در این زمینه دچار مشکلات بیشتری نشوند.

صفاری‌فرد اضافه کرد: از منظر حمایتی، معتقد هستم که شاید لازم باشد سازمان بیشتر از این خانواده‌ها حمایت کند و در این زمینه هم اقداماتی انجام شده است.

 

تاثیر تحریم‌ها بر ارائه خدمات توانبخشی بهزیستی

وی با اشاره به تاثیر تحریم‌ها بر ارائه خدمات توانبخشی سازمان بهزیستی کشور افزود: مسائل اقتصادی ناشی از تحریم‌ها، مشکلات پیش روی جامعه هدف سازمان بهزیستی را بیشتر کرده است و وسایل کمک توانبخشی مانند ویلچر، عصا و سمعک و ... با افزایش قیمت سرسام‌آوری مواجه شده‌اند. وسایل بهداشتی مانند دستمال کاغذی و پوشک بزرگسالان نیز که در برهه‌ای در بازار موجود نبودند، باعث وارد شدن فشار بیشتر بر معلولان و خانواده‌هایشان شد. اگرچه سازمان مکاتبات بسیاری با ارگان‌ها و نهاد‌های مرتبط انجام داد تا بتواند بخشی از مشکلات را برطرف کند، اما در مقطعی، شرایط غیرقابل کنترل شده بود و نتوانستیم حمایت و اعتبار ویژه‌ای برای حمایت بیشتر از معلولان دریافت کنیم.

 

اجرای قانون حمایت از معلولان نیازمند تامین منابع است

صفاری‌فرد افزود: اگر امسال اعتبارات مربوط به قانون حمایت از معلولان محقق شود، بخشی از نیازهای معلولان غیرضایعه نخاعی به وسایل بهداشتی برطرف خواهد شد، اما تاکنون حتی یک ریال نیز به سازمان بهزیستی پرداخت نشده است.

وی ادامه داد: سازمان بهزیستی در حال حاضر به خانواده‌هایی که فرد ضایعه نخاعی دارند، کمک‌هزینه ماهیانه خزید وسایل بهداشتی، هرچند ناچیز، پرداخت می‌کند اما برای سایر افراد غیرضایعه نخاعی، ردیف اعتباری وجود ندارد. اگر اعتبار قانونی تخصیص یابد، سعی می‌کنیم از این افراد نیز حمایت بیشتری داشته باشیم.

 

تورم، افزایش مستمری مددجویان را کم‌اثر کرد

مصطفی سراج، مدیرکل دفتر امور مراکز توانبخشی و مراقبتی سازمان بهزیستی کشور نیز در گفت‌و‌گوی اختصاصی با «تامین 24»، در خصوص معرفی خدمات بهزیستی به معلولان، سالمندان و بیماران روانی مزمن گفت: بخش عمده‌ای از خدمات سازمان در داخل خانواده و مداخله در خود محیط است و تیم‌های تخصصی سازمان در منازل حضور می‌یابند.

سراج ادامه داد: در طرح تخصصی فیزیوتراپیست، کاردرمانگر و گفتاردرمانگر به منازل معلولان شدید و خیلی شدید اعزام می‌شوند و خدمات لازم را عرضه می‌کنند. مراقبت در منزل به دو گروه تقسیم می‌شود. بخشی از مراقبت توسط گروه‌های رسمی و از طریق خود مراکز انجام می‌شود و بخش دیگر، توسط گروه‌های غیررسمی و حتی اعضای خود خانواده‌ها. اگر در خانواده‌ها فردی بتواند خدمات مراقبتی را در جایگاه نیروهای سازمان انجام بدهد، به جای دریافت مستقیم خدمات، کمک مالی به عضو خانواده پرداخت می‌شود.

سیاست و هدف سازمان این است که تا جای ممکن، افراد معلول و سالمند از خانواده جدا نشوند مگر اینکه اجتناب‌ناپذیر باشد

وی گفت: در حال حاضر بیش از 460 مرکز سازمان بهزیستی، خدمات را ارائه می‌دهند و بیش از 25 هزار نفر نیز تحت پوشش این طرح هستند. سیاست و هدف سازمان این است که تا جای ممکن، افراد معلول و سالمند از خانواده جدا نشوند مگر اینکه اجتناب‌ناپذیر باشد. در هر صورت خانواده‌هایی که تقاضای دریافت خدمات تخصصی مراقبت داشته باشند، می‌توانند به مراکز محل سکونت خود مراجعه کنند یا از طریق مددکار خود این موضوع را پیگیری نمایند و در هر صورت، اختصاص هزینه مراقبت به عضو خانواده بستگی به گزارش مددکاری و کمیته توانبخشی سازمان دارد.

 

برخی خانواده‌ها شرایط خوبی دارند

مدیرکل دفتر امور مراکز توانبخشی و مراقبتی سازمان بهزیستی کشور افزود: الزاما تمام افرادی که تحت پوشش مراقبت هستند، مستمری نمی‌گیرند. برخی خانواده‌ها از شرایط مالی خوبی برخوردار هستند و در برخورداری از مستمری، اولویت ندارند. در برقراری این‌گونه کمک‌ها معمولا دهک‌های پایین برای سازمان در اولویت هستند ولی در عین حال شدت و نوع معلولیت نیز ملاک عمل است.

وی تصریح کرد: در چند سال گذشته به‌ویژه از ابتدای سال 97 تلاش کردیم که مستمری‌ها و کمک هزینه معیشت را افزایش دهیم تا مشکلات مالی و اقتصادی خانواده‌ها کمتر شود، اما تورم ناگهانی، این افزایش‌های حتی چندین برابری میزان و تعداد مستمری‌ها را کم‌اثر کرده است.

سراج گفت: از ابتدی سال 97 از یک میلیون و 500 هزار نفر معلولی که تحت پوشش دفتر هستند، نزدیک به 900 هزار نفر از مستمری برخوردار شدند و سال گذشته نیز 108 هزار تومان به خانواده‌های تک‌نفره که 53 هزار تومان مستمری دریافت می‌کردند، افزوده شد و در مجموع، بر اساس بعد خانوار، مبلغ مستمری به 500 هزار تومان هم می‌رسد.

سراج اضافه کرد: تمام تلاش ما این است که بتوانیم در ابعاد مختلف از خانواده‌ها حمایت کنیم تا معلولان در کنار خانواده حضور داشته باشند. به موازی ارائه خدمات در منزل، در حال حاضر 1400 مرکز روزانه در راستای حمایت و کمک از خانواده‌ها وجود دارد و تلاش ما این است که مراکز روزانه را برای تمام گروه‌های معلولان توسعه دهیم.

وی با اشاره به اقدام بزرگ سازمان بهزیستی در سال‌های اخیر گفت: تمام افراد پشت نوبتِ سرپرست خانوار که بالغ بر 175 هزار بودند و به صورت تک‌نفره مستمری دریافت می‌کردند، این روزها براساس بعد خانواده از 200 تا 600 هزار تومان به آنها مستمری ماهانه پرداخت می‌شود.

هدف سازمان این است که اعضای خانواده افراد معلول سرپرست خانوار نیز از حمایت مالی سازمان برخوردار شوند و در نظر داریم که اعضای غیرمعلول خانواده را نیز در زمینه هزینه‌های تحصیل تحت پوشش قرار دهیم

سراج بیان کرد: هدف سازمان این است که اعضای خانواده افراد معلول سرپرست خانوار نیز از حمایت مالی سازمان برخوردار شوند و در نظر داریم که اعضای غیرمعلول خانواده را نیز در زمینه هزینه‌های تحصیل تحت پوشش قرار دهیم. تلاش این است که همه اعضای خانواده حمایت شوند و تسهیلاتی برای آنها فراهم شود چراکه حقیقت با تامین امنیت اقتصادی، اجتماعی و رفاهی، یقینا منزل و محل سکونت به محیط امنی برای جامعه هدف تبدیل خواهد شد.

مدیرکل دفتر امور مراکز توانبخشی و مراقبتی سازمان بهزیستی کشور گفت: از ابتدای تشکیل سازمان بهزیستی در سال 1359 تا پایان 1396 مستمری‌بگیران سازمان در حوزه توانبخشی نزدیک به 320 هزار نفر بودند اما اکنون به 900 هزار نفر افزایش پیدا کرده که از لحاظ کمی، رشد دو برابری را نشان می‌دهد.

سراج با اشاره به تحقق اعتبارات قانون حمایت از حقوق معلولان در سال جاری اظهار کرد: اجرای این قانون موجب افزایش بیش از 100 هزار تومانی کمک‌هزینه معیشت معلولان شدید و خیلی شدید شده است و در ماده هفت این قانون، حق پرستاری بیش از 500 هزار تومان پیش‌بینی شده که به خانواده پرداخت می‌شود؛ یعنی اگر فرد معلولی در محیط خانواده مراقبت شود، مجموع هزینه‌های مرتبط با هزینه پرستاری به خانواده خواهد شد.

 

اولویت‌بخشی تخصیص اعتبار قانون حمایت از حقوق معلولان توسط مجلس

سراج یادآورشد: به‌منظور تحقق اجرای قانون حمایت از معلولان، بیش از 12 هزار میلیارد تومان اعتیار پیش‌بینی شده بود که امسال تنها حدود یکهزار و صد میلیارد تومان آن برای پرداخت مصوب شده است. توقع داریم با توجه به شرایط خاص جامعه هدف و وضعیت سخت اقتصادی حاکم بر کشور که عموما این شرایط سخت بیشتر بر خانواده‌ها و دهک‌هایی که تمکن مالی ضعیفی دارند وارد می‌شود، نمایندگان مجلس و سازمان برنامه و بودجه نسبت به تخصیص اعتبارات این قانون توجه بیشتری داشته باشند.

وی با اشاره به مشارکت مردم و تشکل‌های مردم‌نهاد در ارائه خدمات فرهنگی به جامعه معلولان گفت: تشکل‌های مردم‌نهاد از جمله 120 بنیاد فرزانگان در سراسر کشور که دارای مجوز از سازمان بهزیستی کشور هستند، عموما برنامه‌های تفریحی، رفاهی، بازدید از مراکز دیدنی و جشنواره‌های ورزشی خاص برای معلولان و خانواده هایشان برگزار می‌کنند و سازمان هم تلاش می‌کند در حد امکان حمایت‌های مالی از آنها داشته باشد؛ اما در مجموع این مسئولیت را به خود انجمن‌ها و گروه‌هایی که در زمینه فعال هستند سپرده‌ایم.

مدیرکل دفتر امور مراکز توانبخشی و مراقبتی سازمان بهزیستی کشور بیان کرد: برخی از موسسات خیریه و انجمن‌های تحت پوشش بهزیستی توانسته‌اند با تقویت ارتباطات خود با برخی از دستگاه‌ها از جمله شهرداری، فرهنگ و ارشاد اسلامی، ورزش و جوانان و ... در ارائه برنامه‌های فرهنگی و اجتماعی به معلولان موفق‌تر عمل کنند؛ اما اگر نهادهای مردمی در ابعاد فردی، سازمانی و محیطی بتوانند وضعیت خود را ارتقاء بخشند، یقینا بسیاری از کمبودها و تنگناهای موجود برطرف خواهد شد.

 

ضرورت تعریف سازوکار دقیق حمایت بیمه‌ای از سالمندان

وی ضمن قدردانی از خانواده‌های معلولان که بخش عمده‌ای از بارسنگین مراقبت از معلولان و سالمندان را عهده‌دار هستند، افزود: کشور ما جوان است و در چند دهه آینده به‌صورت جدی با مساله سالمندی مواجه خواهد شد. اگرچه در شورای ملی سالمندان مسائل این گروه سنی را دنبال می‌کنیم، اما در حوزه سالمندی یکی از موضوعات ابتری که نتوانستیم به صورت جدی به آن بپردازیم، موضوع بیمه‌ها است. در قانون تمام این موارد پیش‌بینی شده است در عمل باید به سمتی حرکت کرد که سازمان‌های بیمه‌گر، سازوکار خویش را به گونه‌ای در حمایت از سالمندان در ابعاد مختلف تعریف کنند که متاسفانه هنوز با این مهم فاصله داریم.


ارسال نظر

captcha