شریعتمداری تاکید کرد:

استفاده حداکثری از فناوری‌های نوین و شفاف‌سازی امور / تامین اجتماعی برای نظام اسلامی پراهمیت است

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی بر استفاده حداکثری از فناوری‌های نوین در ارائه خدمات به مخاطبان سازمان تامین اجتماعی تاکید کرد و گفت: شفاف‌سازی فرایندها، خصوصا عملکردهای مالی در حوزه شرکت های زیرمجموعه سازمان تامین اجتماعی باید مورد نوجه ویژه قرار گیرد.

احسان احمدی - سلاله صدرائی

تامین 24 / محمد شریعتمداری در همایش سراسری مدیران سازمان تامین اجتماعی افزود: باید در زمینه توسعه خدمات الکترونیک، شاهد تحول اساسی در سازمان تامین‌اجتماعی باشیم و تلاش کنیم که با توسعه این خدمات، مراجعات غیرضروری به سازمان تامین اجتماعی کاهش یابد.

وی ادامه داد: برخی قوانین و ضوابط که از گذشته به یادگار مانده‌اند، مانع اجرای به موقع و ارائه بهینه خدمات به مراجعان و مخاطبان سازمان تامین اجتماعی هستند و باید با اصلاح آنها، زمینه خدمات بهتر و سریعتر را فراهم آوریم.

شریعتمداری در ادامه اظهار داشت: تقویت سه‌جانبه‌گرایی و افزایش تعامل سازمان‌ با کانون‌های کارفرمایی و کارگری، باید عملیانی شود و نباید جنبه سمبلیک داشته باشد چراکه سه‌جانبه‌گرایی قطعا تقویت ارتباط و اعتمادسازی را به‌‍دنبال خواهد داشت و باید جدی گرفته شود.

 

سنجش از رضایتمندی در دستور کار باشد

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی خطاب به مدیران استانی تامین اجتماعی گفت: سنجش از رضایتمندی را به‌طور جدی در دستور کار داشته باشید چراکه رضایت مخاطبان و ذینغعان، اهمیت زیادی دارد.

شریعتمداری افزود:  نظام ارزیابی مدیران در سازمان تامین‌اجتماعی نیز باید مورد توجه باشد و با جابجایی مدیران، از توانمندی آنها در سطوح مختلف بهره گیری شود.

 

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه سازمان تامین اجتماعی با حدود ۴۴ میلیون نفر از افراد جامعه مرتبط است و این افراد را زیر پوشش خدمات خود دارد، تصریح کرد: این سازمان بسیار برای نظام جمهوری اسلامی ایران پر اهمیت است.

 

شریعتمداری، یکی از اهداف مهم به جا مانده جمهوری اسلامی ایران را ایجاد نظام یکپارچه اداره خدمات تامین اجتماعی در سراسر کشور دانست و تصریح کرد: منظور از یکپارچگی به معنای یکجا جمع شدن همه تشکیلات غیر متمرکز و ایجاد یک فعالیت متمرکز در سازمان واحد نیست اما باید بتواند از نظم برخوردار باشد.

 

وی افزود: اگر حمایتی از مردم صورت می‌گیرد، باید به صورت عام باشد که اکنون این مسئله کنار رفته است. وزارتخانه‌ کار متکفل امر سازمان برنامه و بودجه در حوزه رفاه اجتماعی است. همچنین شورای عالی رفاه داریم که برخی از اهداف آن محقق نشده است و برای مثال یکی از اهداف آن سازماندهی و ساماندهی منابع یارانه قابل ملاحظه کشور بود که نتوانسته است یکپارچگی لازم را ایجاد کند.

 

تامین اجتماعی مسئولیت سنگینی دارد

وزیرتعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه سازمان تامین اجتماعی دارای مسئولیتی سنگین است، افزود: برخی از سازمان‌های تامین اجتماعی در دنیا تنها در حوزه پرداخت مستمری بازنشستگی فعالیت دارند و در زمینه درمان تنها خرید خدمات انجام می‌دهند؛ اما سازمان تامین اجتماعی همه این خدمات را با هم انجام می‌دهد و خدمات درمانی را به صورت هم مستقیم و نیز خرید خدمت، ارائه می‌نماید.

 

شریعتمداری اظهار کرد: تفاوت کیفیت خدمات دریافتی و نوع پرداخت مخاطبان هنگام مراجعه به دو دستگاه یکی از نقیصه‌ای ما است و یکی از تبعات این‌که خدمات روشن نیست، تقاضا برای تاسیس مراکز درمانی و شبانه روزی کردن پلی‌کلینیک‌ها است.

 

وی با تاکید براینکه یکبار برای همیشه این مسائل باید حل و فصل شود، گفت: باید یکبار نقشه راه را تعیین کنیم که توقع و میزان انتظار بیمه‌شدگان در سراسر کشور چگونه است و میزان خدمات سرپایی و بستری چقدر است و چه بخشی باید سهم سازمان تامین اجتماعی باشد و سهم دولت چقدر است، تا دریافت کنندگان خدمات درمانی را با قیمت‌های متفاوت دریافت نکنند.

 

وزیرتعاون، کار و رفاه اجتماعی تصریح کرد: درحال حاضر ۳۴۳ طرح عمرانی در سازمان تامین اجتماعی در سطح کشور در دست اجرا است؛ آیا باید آن را ادامه داد یا زمانی این ساخت و ساز متوقف شود.

 

اگر مطالبات تامین اجتماعی را بدهند، مشکلی نداریم

شریعتمداری با اشاره به مطالبات سازمان تامین اجتماعی از دولت، افزود: سازمان ۸ هزار میلیارد تومان حق بیمه دریافت می‌کند و 9 هزار میلیارد تومان هزینه دارد؛ اما اگر مطالبات سازمان را به موقع دهند، مشکلی در پرداخت هزینه ها نداریم.

 

وی اظهار داشت: برای حل این مشکل راه‌حل‌های متفاوتی مطرح وجود دارد که بخشی از آنها کلان است. اگر ۲۰ درصد از مطالبات از دولت دریافت شود، مانند این است که ۱۵۰ درصد از توان سازمان تقویت شود.

 

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه باید به یک زبان و درک مشترک با دولت برسیم، گفت: تفاهم اقتصادی با دولت زمینه‌های وسیعی دارد و به راحتی می‌توان وعده گرفت؛ اما باید تفاهم داشته باشیم و کاهش میزان بنگاه‌داری و افزایش بازده یکی از موارد مورد درخواست دولت است که باید به آن دست یابیم.

 

شریعتمداری تصریح کرد: گزارش بسیار ارزشمندی در خصوص شرکت‌های شستا در جلسه هیات امنای تامین اجتماعی ارائه شد که نشان می‌دهد ما در این مسیر گام برداشته‌ایم تا سرمایه‌های شستا در بورس ارائه شود و آن جهت‌گیری که دولت به دنبال آن است، گام برداشته‌ایم.

 

وی با اشاره به مطالبات شستا از طرف‌های قرارداد به میزان ۱۵ هزار میلیارد تومان، افزود: پی‌گیری این مطالبات به صورت متمرکز درآمده است. اکنون این پی‌گیری زیر مدیریت واحد درآمده و در حال پیگیری جدی است؛ زیرا حق کارگران است.

 

وی با بیان اینکه بیش از ۲۱۰ تا ۲۱۵ هزار میلیارد پروژه در دست اجرا در شستا وجود دارد، افزود: حدود ۱۵۰ هزار میلیارد تومان متعلق به پروژه‌های عمرانی است که سرمایه‌گذاری آن‌ها بضا بر عهده پیمانکار است و حدود ۶۰ تا ۷۰ هزار تومان نیز مستقیم بر عهده شستا است و هر یک روز تاخیر در بهره‌برداری این پروژه‌ها زیان تحمیل شده به مجموعه شرکای اجتماعی ما است که باید پیشگیری شود.


ارسال نظر

captcha