یادداشتی از دکتر محمدرضا جعفریان

مجموعه سازمان تامین اجتماعی، خدمتگزار مردم هستند

ارزش آقای رجایی، ارزش آقای باهنر...به این بود که خودی بودند، با مردم بودند، برای مردم خدمت می‌کردند. مردم احساس کرده بودند که اینها دارند خدمت می کنند (امام خمینی (ره))

تامین 24 / ایام آغازین شهریور ماه، همواره با یاد و خاطره شهادت دو خدمتگزار دلسوز این سرزمین، شهیدان رجایی و باهنر، که تلاش صادقانه و ساده زیستی شان همواره زبانزد خاص و عام بود، همراه می باشد. به مناسبت این حادثه جانگداز، این ایام به عنوان هفته دولت نامگذاری شد، ایامی که در آن فرصتی فراهم می گردد تا دولتمردان به ارائه گزارشی از فعالیتهای خود به مردم بپردازند. به هر حال باید پذیرفت که علی رغم کمبودها و کاستی ها، دولت و کارمندان دلسوز آن منشأ اثر بسیاری از خدمات و فعالیتهای صورت گرفته در کشور هستند که قدردانی از آنها، امری معقول و منطقی است، مخصوصا در زمان کنونی که تحریم‌های ناجوانمردانه دشمنان، نوعی جنگ اقتصادی را علیه ملت ایران به راه انداخته است، صبر و تلاش دولت و ملت، بسیار ستودنی است.

امیرالمومنین علی (ع) در خطبه 40 نهج البلاغه، وجود دولت و حکومت را لازمه جامعه انسانی می‌دانند و برکات دولت و حکومت شایسته را برمی شمارند. در عمل نیز پیامبر اکرم (ص) از همان ابتدای هجرت به مدینه، هنگامی که شرایط را فراهم دیدند اقدام به تشکیل حکومت نمودند. فعالیتهای سیاسی، اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و... تماما با برخورداری از یک برنامه منسجم و ذیل هدایت و نظارت دولت، امکان پذیر است. جامعه ای که دولت توانمند ندارد، رو به افول خواهد گذارد. امروزه شاخص های جهانی بسیاری برای فعالیت دولتها طراحی شده است، شاخص هایی که به دور از هرگونه افراط و تفریط، این قابلیت را دارند که میزان موفقیت دولتها را در نیل به آرمانهایشان، برآورد نمایند. مثلا اگر سرعت رشد علمی جمهوری اسلامی در دهه اخیر 11 برابر متوسط رشد علمی جهانی بوده است، بدون پشتیبانی دولتها، چنین موفقیتی دست یافتنی نبود. لذا آنچه عقل و منطق حکم می کند این است که کارشناسان بهتر است هرگونه نقدی را در دایره انصاف مطرح کنند و بر دولت است که نقدها را همچون هدایایی دلسوز، از صاحبانش بپذیرد. این فرآیند مبارک نقادی، بدون تردید به رشد و توسعه کشور در ابعاد مختلف خواهد انجامید.

فعالیتهای تامین اجتماعی در جامعه جهانی جایگاه مهمی دارد. عضویت بالغ بر 155 کشور در اتحادیه بین المللی تامین اجتماعی (ISSA) نشان از اهمیت وافر دولتها به این مقوله است و نشان دهنده این واقعیت است که اکثریت قریب به اتفاق آنها، امور راهبردی تامین اجتماعی را به عهده گرفته‌اند. هرگونه موفقیت یا عدم موفقیت در خصوص برنامه های تامین اجتماعی، سهم مهمی از میزان موفقیت دولت، را به خود اختصاص می دهد. سازمان تامین اجتماعی و مجموعه نیروی انسانی خدمتگذار آن، اعم از مدیران و کارمندان، همواره در کنار دولت، به امر خدمت به مردم مشغول هستند و اعتماد دولتمردان محترم و بویژه ریاست محترم جمهوری را ذخیره ای بسیار ارزشمند برای فعالیتهای خود قلمداد می نمایند.

اینجانب ضمن گرامیداشت مقام والای شهیدان رجایی و باهنر، فرارسیدن هفته دولت را خدمت تمامی دولتمردان و کارمندان آنها، و بویژه کارمندان دلسوز سازمان، که همواره در خدمت جمعیت تحت پوشش سازمان هستند، تبریک و تهنیت عرض می نمایم و برای ایشان از خداوند متعال موفقیتهای روز افزون مسألت دارم.

 

دکتر محمدرضا جعفریان

معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان تامین اجتماعی


ارسال نظر

captcha