یادداشتی از دکتر محمدرضا جعفریان

آزادگان، نمادهای بزرگ مقاومت این سرزمین هستند

آزادگان، کسانی هستند که افتخار سال‌های پُربرکت و پُراجر دوران زندگی جوانی خودشان را همراه دارند و یاد روزها، ساعت‌ها و لحظه‌های دشوار و پُرخاطره‌یی را برای ما زنده می‌کنند. (مقام معظم رهبری (مد ظله العالی))

تامین 24 / روزهای پایانی مرداد ماه برای ملت سربلند ایران، خاطرات شیرین بازگشت مجاهدان مقاوم و سرافراز را از بند رژیم بعث عراق، زنده می‌نماید؛ مقاومتی مثال زدنی که همه تلخی‌های اسارت را به شیرینی استقلال و آزادی تبدیل نمود. آری، آزادگان نیز همچون شهیدان و جانبازان نمادهای بزرگ مقاومت این سرزمین هستند و به جهانیان درس پایداری و ایستادگی آموختند. آزادگان، در حقیقت سفیران شایسته آرمان‌های انقلاب هستند که اعتقاد عمیق خویش را به آنچه برایش قیام نمودند، به منصه ظهور درآوردند. با وجود تمام ناملایمت‌ها و فشارهای دشمن، کوچک‌ترین عقب نشینی از حقیقت طلبی ننمودند. آزادگان در صدور انقلاب اسلامی به خارج از مرزها، بدون تردید، جزء «السابقون» هستند.

 

دوران اسارت برای آزادگان و مردمی که در وطن، منتظر ایشان بودند، برکات بسیاری به همراه داشت. آزادگان عزیز را در راهی که برای خدمت به وطن و مردم برگزیده بودند، مصمم‌تر نمود و کمبودهای دوران اسارت، از ایشان، انسان‌هایی مبدع و مبتکر ساخت و منتظران ایشان را با حقانیت نظام اسلامی و ماهیت دشمنان آن آشناتر نمود. علاوه بر این، خلق صحنه‌های شگفت‌آور از مقاومت این مجاهدان، در نوع خود بی‌نظیر بود و متاسفانه حق این بزرگواران در ترسیم آن صحنه‌ها، با ابزار رسانه، آن چنان که شایسته ایشان است، ادا نشده است. البته در حوزه رسانه‌های مکتوب، با توجه به تاکید رهبر معظم انقلاب(مد ظله العالی)، شرایط اندکی بهتر است، اما در حوزه رسانه‌های دیداری و شنیداری، بار بسیاری هنوز بر زمین است. معظم له(مد ظله العالی) در این خصوص می‌فرمایند: «وقتی فیلم، آهنگ، تابلوی نقاشی، زندگی فلان انقلابی- مثلاً ژاندارک- یا سرباز فداکار فلان کشور را برای شما به تصویر می‌کشند، در دل و باطن وجدان خودتان نمی‌توانید کار او را تحسین نکنید. هزاران حادثه به مراتب باارزش‌تر و بزرگ‌تر از آنچه که در این اثر هنری نشان داده شده، در دوران هشت سال دفاع مقدّس و در خود انقلاب، در خانه شما اتفاق افتاد. آیا این زیبایی نیست؟ هنر می‌تواند از کنار این قضیه بی‌تفاوت بگذرد؟ توقّع انقلاب این است و توقّعِ زیاده خواهانه‌ای نیست. می‌گویند چرا زیبایی دیده نمی‌شود! کسی که به این مقوله بی‌اعتناست، نمی‌خواهد این زیبایی را ببیند؟»

آری امیدواریم روزگار «پر درد و رنج» و البته «الهی و حماسی» آزادگان بزرگ ما، آن هم در تراز بین‌المللی، به تصویر کشیده شود و گیشه‌های سینماهای دنیا، که همیشه منتظر فیلم خوب و حرف تازه هستند، شاهد استقبال از چنین آثار فرهنگی فاخری باشند.

اینجانب، ضمن بزرگداشت سالروز بازگشت افتخارآمیز آزادگان غیور، یاد و خاطره همه آن عزیزان، به‌ویژه آن‌ها که در روزگار اسارات و در نهایت غربت، شهد شیرین شهادت را چشیدند، گرامی می‌دارم و به همه آنها و خانواده سربلند ایشان، خصوصا آزادگان خانواده بزرگ تامین اجتماعی، درود می‌فرستم.

 

دکتر محمدرضا جعفریان

معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان تامین‌اجتماعی

منبع: اداره‌کل روابط‌عمومی سازمان تامین‌اجتماعی


ارسال نظر

captcha