یادداشتی از دکتر محمدرضا جعفریان

تمسک به ولایت، رمز موفقیت است

ماه ذی‌الحجه به عنوان آخرین ماه در سال قمری، مناسبت‌های فرخنده‌ای را در خود جای داده است که هر کدام به نوبه خود از اهمیت ویژه‌ای برخوردارند. دو عید بزرگ قربان و غدیرخم در این ماه شریف قرار دارد که فضیلت آن را دوچندان نموده است.

تامین 24 / دهه ولایت که از نهم ذی‌الحجه، یعنی روز عرفه، آغاز می‌شود و هجدهم ذی‌الحجه، عید سعید غدیرخم، پایان می‌پذیرد، ایامی سراسر شور و نشاط و شادی در جهان اسلام است. عرفه، روز نیایش و بازگشت به رحمت الهی است؛ روز بخشش و پاکیزه نمودن بندگان تائب، روزی که به فرموده حضرت امام زین‌العابدین(علیه‌السلام)، «حتی جنین در شکم مادر، از برکت و خیر خداوند برخوردار خواهد بود». امید که از بهره‌مندان از برکات روز عرفه باشیم.

مناسبت دیگر، عید سعید قربان، عید بندگی است. عیدی که حضرت ابراهیم خلیل(علیه‌السلام) با فرمانبری از پروردگار متعال، فرزند خویش را به قربانگاه برد و نشان داد در راه اطاعت الهی، حتی از عزیزان خود می‌گذرد و همین امتحان بزرگ، آن شخصیت گرامی را مستحق این قرار داد که بسیاری از پیامبران(علیهم السلام) در نسل وی قرار بگیرند. این عید، الگویی برای قربانی نمودن نفس و هواپرستی است. قربان، عید اخلاص و تسلیم است. شایسته است در این عید، همچنان که به حاجیان دستور داده شده که قربانی خویش را به فقرا دهند، ما نیز از گروه‌های آسیب‌پذیر جامعه غفلت نکنیم و آنچه داریم با برادران و خواهران ایمانی خویش، تقسیم نماییم.

عید بزرگ غدیرخم، بنابر روایات شیعه، بزرگ‌ترین عید اسلام است. عید اعلام جانشینی امیرالمومنین علی(علیه السلام) بعد از رسول اکرم(صلی‌الله علیه و آله) و در حقیقت آغاز جریان ولایت و امامت. عید سعید غدیرخم، از آنجا اهمیت وافری می‌یابد که تکلیف آینده اسلام را مشخص می‌نماید؛ چرا که دشمنان و منافقان امیدوار بودند با عدم تعیین جانشینی پیامبر عظیم‌الشأن اسلام(صلی‌الله علیه و آله)، امکان تضعیف و هزیمت اسلام فراهم شود؛ اما با جریان غدیرخم و اعلام عمومی و همگانی این جانشینی، در ابعاد راهبردی و کلان حکومت اسلامی و با اختیاراتی در تراز آنچه رسول اکرم(صلی‌الله‌ علیه و آله) از آن برخوردار بود، تمام توطئه‌ها خنثی شد و اکنون در سایه سنت و سیره پاکیزه اهل بیت(علیهم السلام) و علمای صالح پس از آنان، جایگاه آن بزرگواران در میان شیعه و سایر مذاهب اسلامی، جایگاهی بلامنازع است.

از بررسی و تأمل در این مناسبت‌ها و آداب و مناسکی که اسلام برای آنها تأکید فرموده، این پیام حاصل می‌شود که تمسک به ولایت و پرهیز از هرگونه تفرقه، رمز موفقیت است. توسل به دامان پرمهر و محبت اهل بیت گرامی پیامبر(صلی‌الله علیه و آله) و اطاعت از ولایت زمان، رهبر معظم انقلاب(مد‌ظله العالی) و توجه به منویات ریاست محترم جمهوری و تلاش در جهت تحقق اهداف متعالی جمهوری اسلامی، به‌ویژه خدمت به مردم شریف ایران، مهم‌ترین دستاورد خواهد بود و ما افتخار داریم که امکان خدمت به مردم، در سازمان تامین اجتماعی، به بهترین شکل برای ما فراهم است و خداوند را به دلیل همین نعمتی که به ما عطاء فرموده است، سپاسگزاریم.

اینجانب، دهه مبارک ولایت و اعیاد سعید قربان و غدیرخم را به تمامی هموطنان عزیز، به‌ویژه خانواده بزرگ تامین اجتماعی، تبریک و تهنیت عرض نموده و از پروردگار متعال، برای همه عزیزان، خواهان بهترین توفیقات الهی هستم.

 

دکتر محمدرضا جعفریان

معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان تامین اجتماعی

منبع: اداره‌کل روابط‌عمومی سازمان تامین‌اجتماعی


ارسال نظر

captcha