گزارش جدید سازمان بین‌المللی کار (ILO) برای آینده کار منتشر شد

توصیه‌های پنج‌گانه به دولت‌ها، برای کار شایسته

سازمان بین‌المللی کار گزارش جدیدی را درباره چشم‌انداز آینده کار، به خصوص کار شایسته در سطح جهانی منتشر کرد و از دولت‌ها خواست تا بر اساس توصیه‌هایی پنج‌گانه، از کارگران در مقابل تغییرات پیش‎بینی نشده حمایت کنند.

سینا چگینی

تامین 24 / این سازمان در این گزارش از دولت‌ها می‌­خواهد تا به مجموعه اقدامات حمایتی برای مواجهه با تغییرات پیش‌بینی­ نشده دوره گذار در جهان کار و اشتغال بپردازند.

در این گزارش دستورالعملی انسان­‌محور برای بهره‌­گیری از قابلیت‌­های کارگران، نهادهای کارگری و کار شایسته و بهینه منتشر شده است. خطوط اصلی این دستورالعمل توصیه‌­ای برای دولت‌­ها از این قرار است:

 

  • - تضمین کار فراگیر و همگانی که از حقوق اساسی کارگران، دستمزد برای زندگی مناسب، محدودیت ساعات کار و ایمنی و بهداشت محیط کار حمایت کند
  • - حق همگانی کارگران برای آموزش در تمام عمر و دستیابی به مهارت، مهارت دوباره و افزایش آن را به رسمیت بشناسند
  • - از تغییرات تکنولوژیک اداری برای بهبود کار شایسته شامل برقراری نظام حاکمیت بین‌­المللی برای پلتفرم‌های کارگری دیجیتال بهره بگیرند
  • - در نظام مراقبت و بهداشت و درمان کارگران، فضای سبز و اقتصادهای روستایی سرمایه‌گذاری بیشتری داشته باشند
  • - برای برقراری برابری جنسیتی در محیط کار راهکاری سنجیده بیابند

 

طبق این گزارش، فرصت‌­های بی­شماری برای بهبود کیفیت زندگی کارگران، ایجاد حق انتخاب برای آنها در مشاغل، برطرف کردن شکاف جنسیتی و کاهش آسیب‌­های ناشی از نابرابری جهانی وجود دارد، اما هیچ‌کدام از این اتفاق‌ها خود به خود رخ نمی‌­دهد، بلکه مستلزم مداخله دولت‌­ها است. این گزارش می‌­افزاید بدون یک اقدام مشخص و قاطع، ما همچنان به سوی تعمیق نابرابری و ناامنی شغلی در سطح جهانی پیش خواهیم رفت.

به گزارش تامین 24، این گزارش همچنین روی تکنولوژی‌­های جدید، تغییرات اقلیمی و جمعیتی تاکید می‌­کند و خواهان اقدام جمعی جهانی برای رفع نابسامانی‌های کاری کارگران در سطح جهانی است. طبق این گزارش در آینده نزدیک هوش مصنوعی، اتوماسیون و ربات­‌ها بسیاری از مشاغل و مهارت­‌ها را از بین خواهند برد؛ اما می­‌توان در امتداد این پیشرفت­‌های تکنولوژیک، با برقراری اقتصادهای سبز، میلیون­‌ها شغل جدید آفرید.

این گزارش حاصل 15 بررسی روی 17 کشور عضو سازمان بین‌المللی کار (ILO) است که بر اساس آمار و ارقام کسب و کار، نیروهای کار، اتاق‌­های فکر، پژوهش‌­های دانشگاهی و سازمان­‌های دولتی و غیردولتی تهیه شده است.


ارسال نظر

captcha