اولین دوره‌ مدرسه‌ایِ تئاتر - ۱۳۹۸

مکتب‌تهران اولین دوره‌ مدرسه‌ایِ تئاتر خود را از سال ۱۳۹۸ آغاز می‌کند و مهم‌ترین تفاوت این دوره با کارگاه‌های آزاد و کارگاه‌های متمرکز، در وجوه آکادمیک آن است.

تامین 24 / وجوه آکادمیک آن به این معنی که در دوره‌ مدرسه‌ای، هنرجویان یک فرایند کامل و جامع آموزشی را طی ماه‌ها و سال‌های متمادی به اختیار خود می‌گذرانند و تحصیلات خود را در این رشته در مقاطع مختلف با ارائه‌ی پروژه‌های عملی طی می‌کنند.

در ابتدای این فرایند، هنرجویان لازم است که دو روز در هفته، به مدت سی‌وشش هفته، در کارگاه‌ها حضور داشته باشند. یک جلسه در هفته با مربی می‌گذرانند و جلسه‌ی دوم با دستیار مربی؛ که تمرینات هفتگی را با ایشان مرور می‌کند.

پس از این دوره، هنرجو کارگاه‌های تخصصی عملی و نظری مانند تاریخ تئاتر، نظریه‌های هنری، آشنایی با مکاتب هنری، فلسفه تئاتر، مواجهه با متن، زبان‌های تخصصی، کارگاه‌های مربوط به حرکت،‌ ریتم، شناخت موسیقی، تصویر در تئاتر و... را انتخاب و طی می‌کند و البته ممکن است هنرجویی بخشی از این کارگاه‌ها را انتخاب کرده و یا هنرجویی این کارگاه‌ها را طی دو سال یا پنج سال یا بیش‌تر طی کند و همچنین امکان دارد که هنرجویی در حین حضور در این کارگاه‌ها و کلاس‌ها، در دو یا سه کارگاه متمرکز شرکت کند.

اما برای به پایان رساندن دوره‌ی مدرسه‌ای، لازم است که هنرجو یک موضوع نظری یا عملی را به شکل پژوهشی انتخاب کرده و با مشورت و راهنمایی یک مربی مسلط به موضوع به انجام برساند و ماحصل این پژوهش می‌تواند یک کتاب یا یک تئاتر یا هر نوع ارائه‌ی قابل دفاع باشد و باید این نکته را مدنظر داشت که هنرجو این شرایط را داراست تا بیش‌تر از یک رفتار پژوهشی را به تناوب در مکتب‌تهران تجربه کند.

نکته‌ی مهم این است که مکتب‌تهران از نتایج قابل دفاع پژوهش‌ها در حد وسع حمایت خواهد کرد. کتاب‌ها‌ی قابل دفاع را نشر مکتب‌تهران منتشر می‌کند، برای تئاترها و پروژه‌ها امکان اجرای عموم و ارائه‌ی عمومی را فراهم می‌کند و درنهایت از هنرجویان علاقمند، جهت تدریس موضوعات مورد پژوهش‌شان در میان انواع کارگاه‌های فوق‌الذکر دعوت می‌کند.

درصورت درخواست هنرجو، موسسه‌ آموزشگاه تئاتر مکتب‌تهران می‌تواند مدرکی نیز دال بر گذراندن دوره‌ی مدرسه‌ای برای ایشان صادر کند.

مخاطبان تئاتر و هنرجویان می‌توانند در راستای کسب اطلاعات مورد نیاز به آدرس سایت  www.maktabetehran.com مراجعه کنند.


ارسال نظر

captcha