یار مهربان سر به فلک کشید!

افزایش ۸۸ درصدی قیمت کتاب به‌بهانه کمبود کاغذ و زینک

آمارهای نشر در اردیبهشت‌ماه نشان از افزایش ۸۸ درصدی قیمت کتاب دارد،‌ افزایشی که تاکنون بی‌سابقه بوده است، درعین‌حال ناشران ۱۸ درصد انتشار کتاب را کاهش داده‌اند.

تامین 24 / بر اساس آمارهای خانه کتاب‌، اردیبهشت ماه سال جاری 7250 عنوان کتاب منتشر شده است که از این میان 5145 عنوان تألیف و 2155 عنوان ترجمه بوده است. شمار کتاب‌های چاپ اول پنج هزار منتشر شده است که از این میان 5145 عنوان تألیفی و 2155 ترجمه بود، شماره کتاب‌های چاپ اول 4153 عنوان و شمار تجدید چاپی‌ها 2197 عنوان است.

 

به گزارش تسنیم، ناشران تهرانی 82 درصد کتاب‌های اردیبهشت ماه را منتشر کرده و پس از آن اصفهان با 5درصد، البرز 1درصد، خراسان رضوی 1درصد، آذربایجان شرقی 1درصد، کردستان 1درصد و سایر استان‌ها 9 درصد کتاب‌ها را منتشر کرده‌اند.

 

مقایسه آماری کتاب‌های منتشرشده در اردیبهشت 98 با بازه زمانی مشابه سال گذشته نشان می‌دهد که میزان انتشار کتاب در اردیبهشت ماه 18 درصد کاهش داشته است‌، با توجه به اینکه در فروردین ماه نیز انتشار کتاب 22 درصد کاهش یافته است،‌ می‌توان گفت،‌ کمبود کاغذ در کشور و قیمت بالای آن در بازار آزاد تنها در دو ماه ابتدایی سال 40 درصد انتشار کتاب را کاهش داده است.

 

 

این کاهش انتشار کتاب‌، در حوزه کودک و نوجوان نیز قابل توجه است. انتشار کتاب در این حوزه نسبت به سال گذشته 41 درصد کاهش داشته است،‌ با توجه به اینکه اردیبهشت‌ماه،‌ برای ناشران ماه بسیار مهمی است این کاهش روند انتشار کتاب تحلیل‌های بسیاری را در خود دارد.

 

بررسی‌های بیشتر آمارهای نشر نشان می‌دهد که شمارگان کتاب باز هم روند نزولی خود را ادامه داده است،‌ اردیبهشت ماه سال جاری میانگین شمارگان کتاب 1175 نسخه است در حالی که در اردیبهشت ماه سال گذشته این رقم اندکی بیشتر یعنی 1319 نسخه بوده است‌؛ پس شمارگان کتاب در اردیبهشت ماه 11 درصد با کاهش روبه‌رو بوده است.

 

قصه کاهش شمارگان و افزایش قیمت کتاب قصه تکراری سال‌های اخیر حوزه نشر است‌، اما هم‌زمان با برگزاری نمایشگاه کتاب تهران در اردیبهشت ماه سال جاری افزایش قیمت 88درصدی کتاب نیز در نوع خود جالب توجه است،‌ بسیاری از کارشناسان بازار نشر معتقدند که افزایش بی‌رویه قیمت کتاب در سال‌های اخیر چندان تناسبی با مشکلات اقتصادی این حوزه نداشته و بیشتر به‌دلیل عدم‌نظارت بر حوزه قیمت‌گذاری رخ داده است.

 

 

میانگین قیمت هر کتاب در اردیبهشت ماه سال جاری 33994 تومان است،‌ در حالی که در اردیبهشت ماه سال گذشته میانگین قیمت کتاب 18096 تومان بوده است.


ارسال نظر

captcha