یادداشتی از حیدر مظاهری

تامین‌اجتماعی را در حمایت از کارگران تنها نگذاریم

در مقطع کنونی، بزرگ‌ترین دغدغه‌ای که کارگران با آن دست‌وپنجه نرم می‌کنند، تضعیف امنیت شغلی است. همچنین با توجه به اینکه بخش مسکن دچار رکود شده است، اغلب بنگاه‌ها و شرکت‌هایی که در زمینه مسکن فعالیت می‌کردند، در حال حاضرتعطیل شده‌اند.

حیدر مظاهری

دبیر اجرایی خانه کارگر ورامین

تامین 24 / به‌عنوان مثال، بزرگ‌ترین شرکت منطقه ورامین، کارخانه قند با پیشینه 85ساله بود که خود من 30سال رئیس برق آن مجموعه بودم. کارخانه‌ای که حتی پنج دقیقه توقف نداشت، حدود پنج سال است که میزان تولید و فعالیتش کاهش پیدا کرده تا جایی که امروز تعطیل شده است. این کارخانه 610 بیمه‌پرداز داشت تا اینکه پس از تعدیل‌های متعدد، از بهمن ماه به بعد از ادامه فعالیت بازماند. متاسفانه وقتی یک شرکت تعدیل نیرو می‌کند، راحت‌ترین کار این است که، همه کارگران تعدیل‌شده را به سازمان تامین‌اجتماعی تحمیل ‌کنند. در حالی که سازمان تامین‌اجتماعی یک صندوق بیمه‌ای است. درواقع وظایفی که سایر بخش ها باید عهده‌دار شود را، برخی به یک سازمان غیردولتی می‌سپارند. درحالی که مشکل بیکاری ازاین طریق حل نمی شود.

من به‌عنوان یک فعال کارگری معتقدم، بزرگ‌ترین چالشی که کارگران با آن روبه‌رو هستند، این است که امنیت شغلی ما کارگران تضعیف شده و نمی‌توانیم آینده مطلوبی را برای خود متصور باشیم. از طرفی آینده سازمان تامین‌اجتماعی نیز چندان روشن نیست. روند اشتباهی برای این سازمان در سال‌های گذشته طی شده و دولتها هم بدهی‌هایشان را پرداخت نکرده اند.

 پرداخت سهم کارفرمایی حق بیمه برخی صنوف مانند قالی‌باف، راننده، خادم مساجد، زنبوردار، کارگر ساختمانی و ... که در اصل، اقتصاد کشور باید مسئولیت حمایت از آن‌ها را برعهده بگیرد، عملا" بردوش تامین‌اجتماعی افتاده که این مسئله در آینده ضربه سنگینی به منابع سازمان خواهد زد.

42میلیون نفر تحت‌پوشش سازمان تامین‌اجتماعی هستند، یعنی بیش از 50درصد جمعیت کشور و مشکلات در ارائه خدمات به بیمه‌شده‌ها، می‌تواند تبعات جبران‌ناپذیری به‌بار بیاورد.

یکی از دغدغه‌های مهم فعالان کارگری این است که سازمان تامین‌اجتماعی باید با نگاه کارشناسانه دیده شود و گروه‌های مختلف را تحت قوانین مختلف به این سازمان تحمیل نکنند. سازمان تامین‌اجتماعی به همه کارگران بیمه‌شده و خانواده‌های آن‌ها خدمت می‌کند. در نتیجه باید تدابیری اندیشیده شود که از هرگونه نابسامانی در سازمان، جلوگیری و امنیت کشور حفظ شود.

درواقع حفظ سازمان تامین‌اجتماعی، بالاترین وظیفه فعالان کارگری است. این‌ها گوشه‌ای از دغدغه‌های کارگران و فعالان تشکل‌های کارگری است که امیدواریم مسئولان در جهت رفع این دغدغه‌ها گام بردارند.

 

منبع: هفته‌نامه آتیه‌نو، شماره 198

 


ارسال نظر

captcha