یادداشتی از اصغر برشان

برای ارتقای معیشت کارگران به میدان بیایید

اگر در یک دهه گذشته به موضع‌گیری‌های مختلف مقام معظم رهبری توجه کنیم، تقریبا در تمام این سال‌ها، نام‌گذاری سال‌ها تحت عناوین مختلف در حوزه اقتصاد قرار دارد. نکته در این است که ما باید بتوانیم در تنگناها به رشد برسیم، یعنی از تهدیدها، فرصت بسازیم.

اصغر برشان

دبیر اجرایی خانه کارگر استان اصفهان

تامین 24 / با توجه به تحریم‌های ظالمانه‌ای که بر ملت ایران اعمال شده است، مطمئنم اگر عزم و اراده ملی بر خلق فرصت از تهدید باشد و سیاست‌گذاری‌هایی که مسئولان امر انجام می‌دهند در همین راستا باشد، در پایان این سال شاهد رونق تولید داخلی خواهیم بود.

از سوی دیگر، همواره فلسفه هفته کار و کارگر، تبیین خواسته‌ها و مطالبات کارگران است. اگر این مسئله را سرفصل هفته بزرگداشت کار و کارگر بدانیم، می‌توان به چند نکته اشاره کرد. در حالی که سال گذشته حدود 20درصد به دستمزدها اضافه شد، اما همین که کارگران خواستند حلاوت این افزایش دستمزد را بچشند، با گرانی‌های سهمگینی روبه‌رو شدند. در نتیجه عملا قدرت خرید آن‌ها به حدود یک‌سوم رسید. از یک طرف لازم بود برای جبران کاهش قدرت خرید کارگران، فکری شود و از طرف دیگر به‌ دلیل تحریم‌ها، شرایط کارفرمایان هم مطلوب نبود.امسال حدود 36درصد به دستمزد کارگران اضافه شده،که هر چند بی سابقه است، اما واقعیت این است که این رقم برای جبران قدرت خرید از دست رفته، کفایت نمی‌کند. بنابراین توقع این است دولت که مشکل ریالی ندارد و از محل منابع ارزی، توانسته منابع ریالی خود را تقویت کند، برای حمایت از نیروهای مزدبگیر و تعدیل‌بخشی به این مقدار دستمزد، باید به‌طور غیرمستقیم وارد صحنه شود.

در این بین وضعیت درآمد و هزینه سازمان تامین‌اجتماعی نیز به‌عنوان سازمانی که بیش از نیمی از مردم کشور، صاحبان اصلی آن محسوب می‌شوند، نگران‌کننده است. متاسفانه زمانی که نیاز است دولتمردان کمک بیشتری به صندوق‌های بازنشستگی کنند، شاهد هستیم دولت‌ها بزرگ‌ترین بدهکار سازمان تامین‌اجتماعی شده و روز‌به‌روز هم بر این بدهی‌ها اضافه می‌شود.همچنین باید در نظر داشت مستمری‌بگیران سازمان تامین‌اجتماعی از بحث همسان‌سازی حقوق که در سایر صندوق‌های کشوری و لشکری چندین سال است اجرا می‌شود، محروم هستند.ما در این شرایط سخت اقتصادی، توقعی بیش از آنچه در توان دولتمردان باشد، نداریم.

از کارفرمایان کشور هم که همواره در جهت افزایش دستمزد شاغلان همکاری می‌کنند، قدردانیم، اما از دولت انتظار داریم برای تامین مایحتاج مزدبگیران، مستقیما وارد عمل شود و در قالب بن کالاهای اساسی از طریق تعاونی‌ها، به کمک قشر مزدبگیر بشتابد.

 

منبع: هفته‌نامه آتیه‌نو، شماره 198

 


ارسال نظر

captcha