یادداشتی از فتح‌الله بیات

حرکتی که از ماه می 1886 شروع شد...

بر اساس برخی گزارش ها، بیش از 95درصد کارگران ما در چارچوب قراردادهای موقت کار می‌کنند. این قراردادها نیز از یک ماهه تا یک‌ساله بسته می‌شود. طبیعتا وقتی زمان قراردادهای کاری کارگران کوتاه‌مدت می‌شود، امنیت شغلی کارگران را تهدید می‌کند.

فتح‌الله بیات

رئیس اتحادیه کارگران قراردادی و پیمانی و دبیر اجرایی خانه کارگر شرق تهران

تامین 24 / رفع این مسئله، موضوعی است که ما همواره به‌عنوان نماینده کارگران مطالبه می‌کنیم. تا وقتی که این قراردادهای موقت با کارگران بسته می‌شود و کارگران مجبور می‌شوند که به این قراردادها تن بدهند، امنیت شغلی کارگران نیز مورد تهدید جدی قرار دارد.

به همین دلیل، هفته و روزجهانی کارگر ایام مناسبی است که بتوانیم از تریبون رسانه‌ها و همایش‌های مختلف استفاده کنیم و اهمیت موضوع امنیت شغلی کارگران را متذکر شویم تا مسئولان بدانند که کارگران در بحث امنیت شغلی در چه وضعیت نامطلوبی به‌سر می‌برند. تا وقتی که بحث امنیت شغلی حل نشود، جامعه کارگری روی آرامش را به خود نخواهد دید.

مسئله بعدی، بحث معیشت کارگران است. متاسفانه تورم افسارگسیخته‌ای در بازار حاکم است، طوری که هرقدر افزایش حقوق کارگران اعمال می‌شود، اما باز هم این افزایش حقوق و مزایا، کفاف هزینه‌های زندگی کارگران را نمی‌دهد، زیرا تورم بالاست و افزایش حقوق کارگران نتوانسته خنثی کننده این تورم باشد. این هم یکی از مهم‌ترین موضوعاتی است که بعد از امنیت شغلی به‌عنوان دغدغه مهم کارگران مطرح می‌شود. امیدواریم در سال98، فکری به حال کنترل تورم شود، زیرا در غیر این صورت، بسیاری از کارگران نمی‌توانند از پسِ هزینه‌های روزافزون زندگی بربیایند.

در هفته کارگر، جا دارد یادی کنیم از کارگران شیکاگو که در ماه می سال 1886 میلادی در اعتراض به ساعت‌های کار طولانی و دفاع از کاهش ساعت کار، جان دادند و مجروح شدند.

ما  کارگران نیاز داریم فضایی مهیا شود تا بتوانیم ضمن بیان مطالبات خود، آن‌ها را پیگیری کنیم و نمایندگان تاثیرگذار جامعه کارگری باشیم. حق اعتراض قانونی و پیگیری مطالبات قانونی باید برای جامعه کارگری محفوظ باشد و مسئولان مرتبط نیز باید برای پیگیری مطالبات کارگران پیش‌قدم شوند. نیاز است که هم خود کارگران و هم نمایندگان آنها در مطالبه‌گری حقوق کارگران در این ایام تلاش کنند تا شاید بهتر از پیش به درخواست‌های جامعه کارگری رسیدگی شود. رسیدگی به خواسته‌های قانونی جامعه کارگری، نیازبه عزم ملی دارد تا کارگران بتوانند زندگی آرام و بدون دغدغه مالی را تجربه کنند.

 

منبع: هفته‌نامه آتیه‌نو، شماره 198


ارسال نظر

captcha