یادداشتی از حسن ایزدی

امنیت شغلی کارگران، نیازی جدی است

مهم‌ترین و اصلی‌ترین چالش پیش‌روی کارگران، امنیت شغلی است، اما امروزه متاسفانه به دلیل مشکلات اقتصادی کارگاه ها، بسیاری ازکارگران امنیت شغلی ندارند و ضروری است دولت و مجلس امنیت شغلی را برای جامعه کارگری فراهم کنند.

حسن ایزدی

دبیر اجرایی خانه کارگر و نایب‌رئیس کانون بازنشستگان گیلان

تامین 24 / از طرفی اگر تولید در بنگاه‌ها و کارگاه‌ها رونق بگیرد، اشتغال هم رونق می‌گیرد و چالش امنیت شغلی کارگران را هم رفع می‌کند.خارج از مسئله رونق تولید، وضعیت معیشتی کارگران و بازنشستگان هم همواره به‌عنوان یک چالش مطرح است. برای نمونه در استان گیلان، حدود 125هزار بازنشسته وجود دارد که متاسفانه وضعیت معیشتی اغلب آن‌ها نامناسب است.

باید در نظر داشت همسان‌سازی حقوق بازنشستگان از سال88، مورد تصویب مجلس شورای اسلامی قرارگرفت، اما متاسفانه در مورد صندوق بازنشستگی سازمان تامین‌اجتماعی به سبب تامین نشدن اعتبار مورد نیاز  اجرا نشد. همین مسئله به چالش تامین معیشت بازنشستگان دامن می‌زند.

هرچند ما امسال نسبت به سال‌های گذشته افزایش حقوق بیشتری داشته‌ایم، اما با توجه به اینکه وضعیت تورم موجود در کشور نسبت به سال‌های قبل شدیدتر بوده است، این افزایش حقوق هم، دردی از کارگران دوا نمی‌کند. ما انتظار داریم دولت و مجلس، توجه بیشتری به کارگران داشته باشند. باید در نظر داشت که جامعه کارگری استان گیلان حدود 49درصد جمعیت استان را تشکیل می‌دهند، اما مشکلی که برای بیمه‌شده‌های این استان وجود دارد، این است که ما در این استان با جمعیت حدود یک میلیون و 250 هزار نفر، فقط یک بیمارستان تامین‌اجتماعی داریم. البته خدمات بیمارستان رضایت‌بخش است اما بازنشسته‌ای که برای درمان تخصصی برخی بیماری ها به پزشک مراجعه می‌کند، گاهی مدتها طول می‌کشد تا بتواند به خدمات بستری دسترسی پیدا کند.از طرف دیگر، بیمارستان‌های خصوصی نیز به‌خاطر طلبی که از تامین‌اجتماعی دارند، گاهی از خدمت‌رسانی به دارندگان دفترچه بیمه تامین‌اجتماعی سر باز می‌زنند. در نتیجه بیمار ناچار است به‌صورت آزاد تحت درمان قرار گیرد.

البته سه ماه پیش با کمک مسئولان این استان و پیگیری جامعه کارگری، دو بیمارستان بخش‌خصوصی دوباره دفترچه‌های تامین‌اجتماعی را پذیرش می‌کنند.این‌ها از جمله مشکلاتی است که جامعه کارگری استان گیلان با آن‌ها مواجه است که امیدوارم رفع این مشکلات در اولویت مسئولان باشد.

 

منبع: هفته‌نامه آتیه‌نو، شماره 198


ارسال نظر

captcha