یادداشتی از محمد شریعتمداری

نهضت جوان‌گرایی و راه بی بازگشت شفافیت

مقام معظم رهبری در شروع چهل ساله دوم و آغاز دهه پنجاه عمر انقلاب، بیانیه‌ای تحت عنوان گام دوم منتشر کردند و یکی از بیشترین واژه های پرتکرار در متن این بیانیه، عبارت است از کلمه جوان. در واقع به صورت ویژه، روی سخن این بیانیه با جوانان است. در راهبرد دولت تدبیر و امید نیز جوانان جایگاه محوری داشته و به صورت ویژه مورد توجه قرار گرفته‌اند.

محمد شریعتمداری

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی

تامین 24 / در راستای جوان‌گرایی در عرصه مدیریتی، نباید به دلیل قلت تجربه، از حضور جوانان در عرصه‌های مدیریتی کشور ممانعت به‌عمل آورد. جوانی یعنی جسارت، شجاعت، دلیری دوری از فساد، نزدیکی به صلاح، ابتکار، نوآوری، خلاقیت، ابداع روش‌های نو، انجام کار علی‌رغم محدودیت‌ها و مقدورات و پیشبرد امور با همه معذوریت‌های موجود. جوانان با این ویژگی‌های مذکور قابلیت این را دارند که شفافیت را در امور مختلف حاکم نمایند.

شفافیت مستلزم نهراسیدن از دیده شدن زشتی‌ها و حرکت در جهت اصلاح آن‌هاست. مدیران جوان در این وزارتخانه نشان دادند که با ایجاد سامانه‌های شفافیت و پی‌گیری ابلاغیه‌ها و بخش‌نامه‌های مرتبط با شفافیت در شرکت‌های تابعه در راه شفافیت جدیت دارند. از آنجا که اموال اقشار گسترده‌ای از مردم، نزد ما امانت است و ما امانت‌دار مردم هستیم، برای حفاظت از این امانت با هیچ کسی مسامحه نخواهیم کرد.

اقداماتی چون اعلام اسامی تمام اعضای هیات مدیره‌های شرکت‌های تابعه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، عزل مدیران چندشغله، ممنوعیت افزایش تعداد اعضای هیات مدیره شرکت‌های دارای سه عضو هیات مدیره، راه‌اندازی از سامانه‌های شفافیت در صندوق بازنشستگی کشوری، شرکت‌های شستا، سازمان بهزیستی، معاونت تعاون و سامانه ناظر در اشتغال در زمره اقدامات مهم در حوزه شفافیت قرار دارد.

اما توجه به جوانان نخبه نباید به معنای غفلت از سایر جوانان جامعه باشد. غفلت از جامعه بزرگ جوانان ما یک اشتباه بزرگ است و در این خصوص، نهضت مهارت‌افزایی باید اتفاق بیافتد.

باید به افزایش مهارت در جوانان به طور ویژه توجه شود. لازم است این امر تحقق یابد که یک جوان پس از فارغ‌التحصیلی از دبیرستان یا دانشگاه، دارای مهارت‌های کافی برای حضور در بازار کار باشد. نیازی نیست که همه جوانان ما به سمت دانشگاه بروند و در تمام دنیا همین‌طور است. موضوع مهارت‌افزایی باید به یک نهضت در ایران اسلامی تبدیل شود. ما در گذشته دارای نهضت سوادآموزی بودیم و امروز نیازمند نهضت مهارت‌افزایی هستیم.

ما امیدواریم این امر به نتیجه برسد و در این راستا  اختصاص بودجه از منابعی نظیرصندوق توسعه ملی، به سازمان فنی و حرفه‌ای، می‌تواند جهت تجهیز مجموعه‌های فنی و حرفه‌ای خصوصی و سپس دولتی  در سراسر کشور تعیین کننده و موثر باشد.  تبادل نیروی کاربا سایر کشورها نیز در دستور کار این وزارتخانه قرار دارد و اقدامات مهمی تاکنون در این راستا صورت گرفته و ادامه خواهد یافت.

به‌علاوه برای اولین بار پس از انقلاب اسلامی، شورای عالی آموزش و تربیت فنی و حرفه‌ای کشور ایجاد شده که هماهنگ کنندگی بین بخش‌های مختلف در دبیرخانه مستقل این شورا صورت خواهد گرفت. با یاری و عنایت خداوند متعال، گام دوم انقلاب را با دو نهضت بزرگ جوان‌گرایی درنظام مدیریتی کشور و مهارت‌افزایی شغلی، به سوی آینده برخواهیم داشت.

 

منبع: مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی

 

 

 


ارسال نظر

captcha