یادداشتی از دکتر محمدرضا جعفریان

عصر ما، عصر انتظار آمدن اوست

وَنُرِیدُ أَنْ نَمُنَّ عَلَى الَّذِینَ اسْتُضْعِفُوا فِی الْأَرْضِ وَنَجْعَلَهُمْ أَئِمَّةً وَنَجْعَلَهُمُ الْوَارِثِینَ (قصص/5)

محمدرضا جعفریان

معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان تأمین‌اجتماعی

تامین 24 / اعتقاد به وجود یک شخصیت نجات بخش، که در آخرالزمان از سوی خداوند خواهد آمد و جهان را پس از اینکه به فساد کشیده شده است، اصلاح کرده و عدالت و آرامش را به جهان بازخواهد گردانید، اعتقادی مشترک میان ادیان الهی است.

پیروان ادیان بزرگ معتقدند که دستیابی به صلحی پایدار و عدالتی گسترده که از اهداف اصلی بعثت پیامبران(علیهم السلام) است و تاکنون تحقق پیدا ننموده، از توان بشر خارج است و نیاز به سازوکاری الهی دارد. وجود فرماندهی با ویژگی‌های منحصر به فرد که از تأییدات خداوندی برخوردار بوده و بتواند با بهره‌گیری از تمامی امکانات مادی و معنوی، با فساد گسترده در جهان به مبارزه پرداخته و حکومتی عادلانه، وفق موازین الهی در سراسر گیتی، مستقر فرماید.

بر اساس آیات متعددی از قرآن کریم و روایاتی که از پیامبر اکرم(صلی‌الله علیه و آله) و ائمه معصومین(علیهم‌السلام) وارد شده، مردی از نسل پیامبر خاتم(صلی‌الله علیه و آله)، که هم نام و هم کنیه اوست، هنگامی که جهان را فساد و بی عدالتی فرا گرفته باشد، قیام نموده و عدالت را که هدف اساسی خلقت و بعثت است برپا خواهد کرد.

حکومت، قانونگذاری و قضاوت ایشان عینا مطابق با قوانین قرآن کریم خواهد بود، پیرایه‌هایی را که به نام دین، به آن بسته شده، خواهد زدود و جهانیان، دین و دینداری را به معنای واقعی کلمه، در عصر او درک خواهند نمود.

عصر ما، که عصر انتظار آمدن اوست، همان عصری است که مورد توجه خاص پیامبر گرامی اسلام(صلی‌الله علیه و آله) است. عصر ما عصر ظلمت نیست، چون او در این عصر همنشین ماست و چهره ملکوتی او نورافشانی می‌کند، اما شناخته نمی‌شود. پیامبر بزرگ(صلی‌الله علیه و آله) فرمود: «استفاده امت از او در عصر غیبت، همچون استفاده مردم از خورشیدی است که در پشت ابر پنهان است». قوی‌ترین ایمان‌ها به فرموده آن حضرت(صلی‌الله علیه و آله) از آنِ مسلمانان عصر غیبت است که با وجود غیبت حجت خداوند، ایمانی راسخ به او دارند و هر بامداد و شامگاه، ظهور او را انتظار می‌کشند. آن گرامی(صلی‌الله علیه و آله) فرمود، «آنان، برادران من هستند» و چنان از ایمان محکمِ آنها تعریف و تمجید می‌فرمود که سلمان می‌گوید: «آرزو کردم یکی از آنان باشم».

ما را در این عصر تکالیفی است که باید بر انجام آنها همت کنیم تا باشد که در نظر آن کیمیا نظر(عجل‌الله تعالی فرجه)، مورد پسند واقع شویم. آنچه بیش از همه، مقبول نظر ایشان است، عبادت و عدالت است. بنده حق باشیم و در بین بندگانش عدالت بگستریم که او برای همین، خواهد آمد.

اینجانب ضمن تبریک این ولادتِ سراسر خجسته و مبارک، به همه هم میهنان عزیز و منتظرِ قدوم حضرتش(عجل‌الله تعالی فرجه)، به‌ویژه خانواده بزرگ تامین‌اجتماعی که در گسترش عدالت، از هیچ کوششی دریغ ندارند، از خداوند متعال تعجیل در ظهور فرخنده آن حضرت(عجل‌الله تعالی فرجه) را خواستارم و از درگاه ایزد منان، بهترین اوقات، همراه با سلامتی و موفقیت را برای یکایک این عزیزان مسألت دارم.   

 

منبع: اداره‌کل روابط عمومی سازمان تامین‌اجتماعی


ارسال نظر

captcha