اعتصاب سراسری در بخش عمومی لبنان

هیأت سندیکای هماهنگی لبنان روز چهارشنبه در ادارات دولتی، وزارتخانه‌ها و مدارس دولتی در اعتراض به کسر بخشی از حقوق کارمندان، معلمان و بازنشستگان در بخش عمومی دست به اعتصاب سراسری زد.

تامین 24 / هیأت هماهنگی سندیکای لبنان روز چهارشنبه در اعتراض به کسر بخشی از حقوق کارمندان، معلمان و بازنشستگان در بخش عمومی دست به اعتصاب سراسری در ادارات دولتی‌، وزارتخانه‌ها و مدارس دولتی زد.

 

به گزارش ایلنا به نقل از اسپوتنیک، تعدادی از اساتید و کارمندان اداره کل و بازنشستگان همزمان با جلسه پارلمان شعارهایی را در مخالفت با اقدامات دولت برای کاهش بودجه تأمین کننده حقوق آنها سر دادند.

 

«حنا غریب» دبیر کل حزب کمونیست لبنان گفت‌: «امروز خواسته اصلی مردم، عدم پذیرش اقدامات مطرح در کنفرانس سیدر است که دولت امروز می‌کوشد در پاسخ به قوانین این کنفرانس اجرا کند. این اقدامات پیامدهای مالی و اقتصادی سنگینی را برای اقشار کم درآمد به دنبال دارد».

 

وی افزود: «ما اقدامات پاریس۱ و پاریس ۲ را از بین بردیم و در حال حاضر وارد مبارزه جدیدی برای از بین بردن پاریس ۴ موسوم به سیدر شده‌ایم. کسانی که از سیاست‌های خود سوده برده‌اند، باید بهای تبعات این اقدام را بپردازند و مسئولیت آن را قبول کنند. مقصود من بانکداران و این ائتلاف سلطه‌جویانه است».

 

غریب به انجام اصلاحات لازم برای توقف فساد و معاملات نامشروع ابتدا از بخش بانکی و مستغلات فرا خواند و بر اعمال مالیات اضافی بر آنها تأکید کرد، چرا که آنها از اموال دولت بسیار استفاده کرده‌اند.

 

«فاروق الحرکه» دبیر صندوق انجمن اساتید آموزش فنی و حرفه‌ای گفت: «خواست ما عدم کسر حقوق و دستمزدهایمان است، ‌ما به درگیری‌ها در بخش حقوق و مزایا پایان دادیم و به حداقل دستمزد قانع شدیم اما گدا نبوده یا صدقه نمی‌خواهیم،. ما با تمام ابزارهای دموکراسی از حقوقمان دفاع  می‌کنیم، ما راهزن نبوده و مجرم نیستیم بلکه با عرق پیشانی به کشورمان خدمت می‌کنیم».

 

«سعد الحریری» نخست‌وزیر لبنان ابراز نگرانی کرده بود که وقایع یونان در لبنان نیز تکرار شود. وی تأکید کرده بود که سلسله تدابیری را برای نجات کشور از هر نوع مشکل اقتصادی برای رشد و پیشرفت کشور اتخاذ خواهد کرد.

 

پارلمان لبنان امروز جلسه‌ای را به منظور بررسی کسر بودجه و رشد اقتصادی همزمان با ۸۰ میلیارد دلار بدهی کلی برگزار می‌کند.


ارسال نظر

captcha