شماره 194 آتیه‌نو منتشر شد

حال و هوای آخرین شماره هفته‌نامه «آتیه‌نو» در سال 1397 کاملا نوروزی است و مروری بر تحولات حوزه‌های بیمه‌های اجتماعی، تامین‌اجتماعی، اشتغال و سیاست‌های اجتماعی در سال 1397 بخش غالب مطالب این شماره است.

تامین 24 / «به‌ امید سالی بهتر...» عنوان داستان جلد این شماره ویژه است که در 32 صفحه به سردبیری رضا جمیلی توسط موسسه فرهنگی هنری آهنگ آتیه منتشر شده و اشاره به سالی دشوار است که بر همه ایرانیان گذشت ... اما چراغ امید کماکان روشن است. کارگران و تولیدگران پرتلاش کشور، با عبور از چالش‌های سال 97، در کنار فعالان عرصه رفاه و تامین‌اجتماعی با امید بهاری سبزتر و زندگی‌بخش‌تر، به استقبال نوروز 98 می‌روند.

 

گفت‌وگوی نوروزی با سرپرست سازمان تامین‌اجتماعی، یکی از مطالب ویژه این شماره از هفته‌نامه تحصصی حوزه رفاه و تامین‌اجتماعی است. در روزهای آخر اسفند 97 محمدحسن زدا، سرپرست سازمان تامین‌اجتماعی در گفت‌وگوی اختصاصی با فعالان رسانه‌ای تامین‌اجتماعی در کنار یادی از مرحوم دکتر نوربخش و مرحوم تاج‌الدین، اشاره کرده است که: «هر زمان که نرخ تورم و بیکاری دو رقمی شود، اولین مشکل این است که سطح توقع‌ها از سازمان‌هایی مانند ما از سوی خدمات‌گیرندگان بالا می‌رود. توقع منطقی آن‌ها این است که اکنون که به شکل غیرارادی مشکلات اقتصادی به آنان تحمیل شده است، تامین‌اجتماعی که متولی حمایت از آنان است، باید کاهش قدرت خریدشان را جبران کند و نگذارد که سفره آنان کوچک‌تر یا کم‌رنگ‌تر شودف اما به‌دلیل اینکه خانواده تحت‌پوشش سازمان بسیار بزرگ است و منابع ما محدود، متاسفانه آن طور که دل‌مان می‌خواهد نمی‌توانیم توقعات جامعه هدف را برآورده کنیم...»

زدا، البته در این گفت‌وگو، امیدوارانه به طرح‌های مهم این سازمان برای سال 1398 ازجمله آغاز بهره‌برداری از سامانه جامع خدمات غیرحضوری تامین‌اجتماعی و نیز اجرای طرح هماهنگ‌سازی مستمری‌ها با حمایت مالی دولت و براساس فرمولی که با مشارکت تشکل‌های کارگری و بازنشستگی تهیه شده، اشاره کرده است.

 

---

 

سایر عناوین مهم شماره نوروزی «آتیه‌نو» عبارتند از:

 

کارنامه رفاه در سال 97 (طی 12 ماه گذشته ‌‌حوزه رفاه کشور چه چالش‌ها و فرصت‌هایی را پشت‌سر گذاشته است؟)

شورای‌عالی رفاه در ساحت نوین (یادداشتی از علی حیدری؛ مشاور وزیر و مسئول هماهنگی دبیرخانه شورای عالی رفاه و تامین‌اجتماعی)

بیم و امیدهای درمان تامین‌اجتماعی در سال آینده (یادداشتی از دکتر محمدعلی همتی، عضو هیئت‌مدیره سازمان تامین‌اجتماعی)

فراز و نشیب درمان بیمه‌شدگان در سالی که گذشت (ارتقا و اصلاح زیرساخت‌های درمانی را می‌توان یکی از مهم‌ترین ماموریت‌های انجام‌شده بخش درمان تامین‌اجتماعی در سال97 دانست)

انباشت سرمایه ناکام و دستمزد (یادداشتی از علی دینی‌ترکمانی، اقتصاددان و پژوهشگر اقتصادی)

هم معیشت کارگران مهم است هم بقای کارگاه‌ها (گفت‌وگو با اصغر آهنی‌ها، نماینده بخش کارفرمایی در شورای عالی کار در زمینه دستمزد 98)

روزنه‌های امید در بودجه98 (بررسی آتیه‌نو از بندها و تبصره‌های مرتبط با سازمان تامین‌اجتماعی در لایحه بودجه سال آینده کشور)

ماده 41 قانون کار، مبنای افزایش دستمزدها باشد (گفت‌وگو با حسین حبیبی، دبیر کانون شوراهای اسلامی کار استان تهران درباره دستمزد98)

سهم ما دراصلاح امورچیست؟ (یادداشتی از یاسر باقری، پژوهشگر رفاه و سیاست‌گذاری اجتماعی)

غول تورم به شیشه بازمی‌گردد؟ (پیش‌بینی آتیه‌نو از تحولات سه حوزه اقتصادی موثر بر معیشت کارگران یعنی ارز، مسکن و کالاهای اساسی در سال 98)

دولت در هزینه‌های جاری‌اش تجدیدنظر کند (یادداشتی از علی مروی؛ کارشناس اقتصادی)

آلمان‌ها حداقل دستمزد را چطور محاسبه می‌کنند؟ (بررسی اثرگذاری تعیین حداقل دستمزد در کشور آلمان)

 


ارسال نظر

captcha