کاهش فقر دستورکار دولت آلمان است

وقتی صحبت از کشور آلمان می‌کنیم ناخودآگاه در ذهنمان کشوری صنعتی با انواع و اقسام کارخانه‌های فعال و پررونق نقش می‌بندد در حالی که واقعیت حکایت از چیز دیگری دارد.

تامین 24 / براساس آخرین آماری که از تعداد فقرا و دریافت‌کنندگان کمک‌هزینه‌های دولتی آلمان منتشر شده، از جمعیت 82 میلیون نفری این کشور تقریبا بیش از 10میلیون نفر در طبقه فقرا طبقه‌بندی شده‌اند و این نگرانی وجود دارد که روند ورود مهاجران خارجی به این کشور این چالش را گسترش دهد. در این زمینه دولت برای سال2018 میلادی طرح‌ها و دستورالعمل‌هایی را تدوین کرد که با استفاده از آن‌ها بتواند جلو روند روبه رشد فقر در این کشور توسعه‌یافته را گرفته و آن را در بخش قابل‌قبولی مدیریت کند. مسئولان دولتی برای به‌دست آوردن یک نقشه قابل‌قبول جهت کاهش فقر در جامعه تلاش‌ زیادی کردند، اما ابتدا باید به آثار و نشانه‌های آن توجه کنند تا بتوانند کارآمدترین شیوه را به‌کار گیرند. در ادامه به 10نکته نگران‌کننده درباره افزایش فقر در آلمان اشاره می‌کنیم که مسئولان دولتی در تلاش‌اند به‌گونه‌ای آن‌ها را برطرف کنند.

1-روند گسترش فقر در شهرستان‌ها رو به افزایش است و این نگرانی وجود دارد که فقرا کم‌کم به سمت شهرهای بزرگ سرازیر شوند. آمارها بیانگر این نکته است که از زمان برچیده‌شدن دیوار میان دو آلمان، میزان فقر در این کشور به بالاترین حد خود یعنی 5/12میلیون نفر آلمانی رسیده است.
2-بالاترین رکورد ثبت‌شده از تعداد فقرای آلمان مربوط به سال2015 میلادی با 7/15درصد از کل جمعیت ثبت‌شده و نکته نگران‌کننده اینجاست که در سال 2006 میلادی، آلمان 14درصد جمعیتش فقیر بوده است.
3-با توجه به حذف دیوار آلمان، بسیاری از اقتصاددان‌ها بر این باورند که روند رشد منفی اقتصاد این کشور درست از همان دوران آغاز شد، چون قانون مالکیت در شرق این کشور درست تدوین نشده و مشکلات عمده‌ای هم دارد. در این دوره یعنی دهه 90 میلادی مشکلات زیرساختی، کسب‌وکارها، تولید ناخالص و مشکلاتی دیده می‌شود که در نهایت آثار آن منجر به افزایش فقرا می‌شود.
4-شکاف قابل‌توجه طبقاتی میان فقرا و ثروتمندان در این کشور ایجاد شده به این ترتیب که 20درصد از جمعیت آلمان چهاربرابر بیشتر از دیگران درآمد دارند.
5-درآمد خالص خانواده‌ها در آخرین سرشماری آلمان، برابر با 33652 دلار در سال است. این در حالی است که بر اساس گزارشOECD ، در کشورهای توسعه‌یافته‌ای مثل آلمان، درآمد خالص خانواده‌ها معمولا رقمی معادل 56330 دلار تعیین شده است.
6-اکتبر سال گذشته دولت آلمان اعلام کرد، نرخ بیکاری در این کشور یک‌دهم درصد کاهش یافته و از 4/3 به 3/3درصد رسیده است، اما این آمار دقیقا بیانگر موفقیت نیست، چون در نهایت می‌بینیم هنوز مشکلاتی در این کشور وجود دارد.
7-آمارهای موجود نشان می‌دهد بسیاری از کارگران آلمانی در پایین‌ترین سطوح کاری فعالیت می‌کنند و در نهایت به اندازه لازم در آخر ماه حقوق دریافت نمی‌کنند، به همین دلیل برخی موارد نهادینه‌شدن فقر در این گروه غیرقابل انکار است.
8-به‌طور کلی آلمان برای متقاضیان سه نوع برنامه حمایتی دارد که عبارت است از: مزایای بیکاری، مزایای اجتماعی برای افرادی که در جست‌وجوی کار هستند و در نهایت مزایای حمایت درآمدی و تمام حمایت‌های دولتی است که بعضا کفایت نمی‌کند.
9-طبق آمارهای منتشرشده در سال 2016 میلادی، تعداد 8/2 میلیون نفر کودکان زیر 18سال در معرض فقیرشدن هستند. اما اصلی‌ترین نکته این است که اغلب این کودکان جزء مهاجرانی هستند که به آلمان وارد شده‌اند.
10-برخی از بیماری‌های محلی در این کشور در واقع نشانه اصلی افزایش فقر در مناطق دورافتاده آلمان است و باید برای آن برنامه‌ریزی دقیقی داشت.
 
منبع: هفته نامه آتیه نو به نقل از لوموند

 


ارسال نظر

captcha