در یک گزارش میدانی از یک کارگاه، مبل‌سازان از حرفه خود گفته‌اند

مبل‌سازی؛ از مهارت تا پیشه

مبل نامی است که با شنیدن آن تصویر استراحت در ذهنتان نقش می‌بندد. سال‌هاست در خانه‌هایمان جا خوش کرده، به‌گونه‌ای که این روزها تصور خانه‌ای بدون آن، کمی سخت‌ به‌نظر می‌رسد. این حضور پررنگ تنها محدود به منازل نیست.

تامین 24 /  امروزه محیط‌های کاری هم دکوراسیون خود را با مبلمان اداری تکمیل می‌کنند. اما برای افرادی که با ساختن آن، به‌دنبال تامین معاش و زندگی هستند، این نام برایشان معنای مهارت و پیشه‌ای با چوب و رنگ و خلاقیت می‌دهد. مهارتی که با همه جذابیت‌هایش اگر اصولی ساخته نشود ممکن است آسیب‌هایی به ستون‌فقرات و اسکلت بدن برساند. در این گزارش با مطالعه درباره این مهارت، همچنین با سر زدن به یک کارگاه مبل‌سازی، با این حرفه پردرآمد و اما سخت، آشنا خواهیم شد. صنعت مبل که شامل طراحی، ساخت‌وساز و فروش می‌شود دارای سود مالی بسیار بالایی است، زیرا بازار بزرگی در اختیار دارد. از طرفی این صنعت می‌تواند کمک بسیار زیادی در زمینه کارآفرینی کند. در حال حاضر کارگاه‌های مختلفی با توجه به انواع مبل‌های استیل، کلاسیک، نیمه استیل، نیمه کلاسیک و مدرن در سراسر ایران به‌خصوص شهرهای تهران، اصفهان، شیراز، تویسرکان، ملایر و... وجود دارد که بسیاری از آن‌ها از صفر تا صد یک مبل را خودشان می‌سازند. از این رو در هرکدام، تعداد زیادی کارگر مبل‌ساز در قسمت‌های مختلف ساخت یک مبل اعم از نجاری، زیرکاری، خیاطی، رویه‌کوبی و رنگ‌کاری مشغول هستند که برای کارکردن در هر قسمت از این حرفه باید به‌صورت حرفه‌ای مهارت داشت.

مراحل ساخت یک مبل

اولین گام برای ساخت یک دست مبل، طراحی آن است که برای انجام این کار به عواملی اعم از مدل‌های روز، متراژ خانه‌ها، کیفیت و قیمت توجه می‌شود. بعد از طراحی به مرحله مهارت‌ ساخت می‌رسیم؛ نجاری نخستین مهارتی است که باید بسیار بادقت و حرفه‌ای انجام شود. در این قسمت، از چوب‌ها و الوارهای مختلف مانند چوب‌های روس، راش، سفید، گردو، توسکا و... با توجه به مدل و هزینه ساخت، استفاده می‌شود. چوب‌ها را بر اساس طرحی که برای آن آماده شده، برش داده و به‌هم متصل می‌کنند. در این قسمت اگر مدل مبل استیل یا کلاسیک باشد، چوب‌ها توسط استادکار ماهر منبت‌کاری و معرق‌کاری می‌شود. لازم به ذکر است، امروزه برای صرفه‌جویی در هزینه‌ها از نوعی پلاستیک به نام رزین در این قسمت استفاده می‌شود. این‌گونه که یک‌بار چوب را منبت‌کاری می‌کنند و بعد از قالب‌گیری از آن، طرح را روی رزین پیاده‌سازی می‌کنند. مرحله بعدی، رنگ‌کاری است. در این مرحله، قسمت‌های مختلف چوب را به‌دلایل مختلفی از جمله زیبایی، پنهان‌کردن عیب‌های ظاهری چوب و جلوگیری از نفوذ حشراتی مانند موریانه، بتونه و رنگ می‌کنند. بعد از خشک‌شدن رنگ بدنه، وارد مرحله زیرکاری‌ می‌شود. در این مرحله، از فوم‌ها و اسفنج‌های متفاوتی با توجه به نوع کار در زیر، رو، کف و دسته‌ها استفاده می‌شود، همچنین در زیرکاری با توجه به نوع چوب، از گونی یا مقوا هم استفاده می‌‌شود. بعد از تمام‌شدن این کار، مبل برای رویه‌کوبی آماده است. قبل از رویه‌کوبی، خیاط پارچه‌های موردنیاز را با توجه به مدل و سایز مبل، برش داده و با استفاده از چرخ خیاطی‌های صنعتی، آن‌ها را می‌دوزد. بعد از آماده‌شدن، با رویه‌کوبی پارچه‌های دوخته‌شده را روی کار می‌کشند و مبل آماده می‌شود. به‌طور معمول مبل‌های مدرن یا راحتی، از یک هفته تا 10روز و مبل‌های کلاسیک و استیل با توجه به طرح‌ها و تعداد منبت‌کاری‌های روی چوب، زمان بیشتری برای ساخته‌شدن صرف می‌کنند.

وضعیت بازار جهانی مبلمان
صنعت مبلمان در اروپا آنچنان وسیع است که هرسال مطالعه‌های آماری دقیقی از آن صورت می‌گیرد. طبق آخرین آمار منتشر شده در سال 2017، تولید مبلمان و اثاثیه اروپایی بالغ بر 5/14میلیارد یورو بود. این عدد از سال 2012 حدود 14درصد افزایش یافته است؛ که این ارقام را می‌توان محصول عملکرد مثبت در صادرات و بازارهای داخلی دانست که توسط کشورهای تولیدکننده به‌ویژه لهستان هدایت شده است. همین امر موجب شد کشورهای تولیدکننده قدیمی‌تر مانند ایتالیا و انگلستان، همچنین کشورهایی نظیر رومانی، لیتوانی و جمهوری چک که عضو جدید اتحادیه اروپا هستند در دوره زمانی شش‌ساله به رشد سریع‌تری از تولید برسند. از این رو کشورهای آلمان و فرانسه در اروپا بالاترین رتبه را در خرید مبلمان در اروپا دارند.
اما بازار مبلمان کشورهای اروپایی تنها به اروپا محدود نمی‌شود، بلکه طبق آخرین آمار، حدود 70درصد از مبلمان جهان، تولید کشورهای لهستان، ایتالیا، انگلیس و آلمان است. در واقع می‌توان گفت اروپا مانند یک دفتر مرکزی است که بهترین و بزرگ‌ترین صنایع مبل‌سازی را با توجه به مهارت در طراحی و ساخت انواع مبل دارد.
 
یادگیری مهارت
برای یادگیری این مهارت‌ها، دو راه وجود دارد؛ راه اول، یک راه تجربی است که با رفتن به کارگاه‌های مبل‌سازی و آموختن تمام فوت‌وفن‌های این مهارت طی یک بازه زمانی زیر نظر یک فرد باتجربه و خبره است که به‌طور معمول برای یادگیری هر بخش حدود شش ماه و برای یادگیری تمام مهارت ساخت، سه سال زمان لازم است. اما راه دوم، باید با گذراندن دوره‌های فنی‌وحرفه‌ای یا کارو‌دانش در چند بخش، این مهارت را فراگرفت. این بخش‌ها و تعداد ساعت‌های آموزشی به این شرح هستند: 1- مبل‌سازی کلاسیک شامل 110ساعت آموزش 2- مبل‌سازی مدرن شامل 111ساعت آموزش 3- رنگ‌کاری مبلمان چوبی شامل 109ساعت آموزش 4- بازسازی مبلمان شامل 109 ساعت آموزش.
لازم به ذکر است،  در هر دو حالت باید در ابتدای آموزش، شاخه خاصی از این مهارت را انتخاب کرد و در همان حوزه چیره‌دست شد. یکی از جذاب‌ترین قسمت‌های ساخت مبل، طراحی آن است که تلفیقی از مد و کار فنی است. برای فراگیری آن، علاوه بر داشتن ذوق و سلیقه فردی و آشنایی با جدیدترین مدها در سال، باید مهارت طراحی سه‌بُعدی و طراحی فضا با مداد و کامپیوتر را به‌طور مجزا آموخت. در طراحی مبل باید با انواع چوب‌ها و پارچه‌های روی مبلی و سایر لوازمی که در مبل‌سازی از آن استفاده می‌شود آشنایی داشت.
 
درآمد، دستمزد، هزینه
درآمدزایی از این مهارت می‌تواند به‌گونه‌های مختلفی باشد. اگر این مهارت را به‌صورت حرفه‌ای آموخته باشید و در یک کارگاه مبل‌سازی مشغول شوید، می‌توانید به‌طور متوسط ماهیانه سه تا شش میلیون تومان درآمد کسب کنید. البته هنگامی که تولیدات یک کارگاه با توجه به نیاز، بیشتر یا کمتر شود درآمد تغییر می‌کند. به‌عنوان مثال، دستمزد رویه‌کوبی برای هر دست کار، 100هزار تومان است. در کارگاه‌ها به‌طور معمول در این قسمت، سه نفر مشغول به کار هستند و روزی 3 تا 4 دست آماده می‌کنند، این تعداد در روزهای پایانی سال حتی به روزی 10دست هم خواهد رسید. 
اما راه دیگر برای کسب درآمد از این حرفه، راه‌اندازی کارگاه مبل‌سازی است. در این صورت باید مکانی که دارای تهویه مناسب و فضای کافی حدود 150 تا 200 متر است را تهیه کنید و بعد از آن، تمامی لوازم موردنیاز اعم از چند مدل چوب، لوازم نجاری، انواع رنگ‌های چوب، چرخ‌های خیاطی صنعتی، اسفنج و.... را تهیه کرده، همچنین حداقل وجود یک کارگر در هر بخش ضروری است.
برای سرمایه‌گذاری در این بخش تا سال گذشته چیزی حدود 100میلیون تومان کافی بود، اما در حال حاضر با توجه به تغییر نرخ ارز و بی‌ثباتی در قیمت‌ها تخمین هزینه‌های جدید کمی سخت به‌ نظر می‌رسد. در حال حاضر قیمت انواع پارچه‌ از متری 35هزار تومان تا 150هزار تومان است، اما نکته بسیار مهمی که سرمایه‌گذار باید به آن توجه کند این است که علاوه بر داشتن سرمایه کافی برای شروع، باید اطلاعات کافی درباره این حوزه داشته باشد. در غیر این صورت شانس رسیدن به موفقیت بسیار کم خواهد بود.
 
منبع: هفته نامه آتیه نو. افروز کریمی

 


ارسال نظر

captcha