دولت فرانسه با معترضان مذاکره می‌کند

مانوئل مکرون رئیس‌جمهوری فرانسه بالاخره پس از بررسی خسارت‌های ناشی از ناآرامی پاریس، خواستار مذاکره با معترضان شد. وی در حالی می‌خواهد با جلیقه زردها گفت‌و‌گو کند که هفته گذشته گفته بود که صدای معترضان را شنیده اما تصمیمش برای افزایش مالیات بر سوخت را لغو نخواهد کرد.

فروغ احمدی

خبرنگار

تامین 24 / با بالا گرفتن اعتراضات جلیقه زردها در پاریس و بعضی از شهرهای فرانسه امانوئل مکرون سفر خود به آرژانتین را نیمه تمام رها کرد تا به الیزه برگردد و با تشکیل جلسه‌ای فوق‌العاده، آبی بر آتش این بحران بریزد. در پایان این نشست که به ریاست مکرون برگزار شد، تصمیم گرفته شد، با هدف رسیدگی درخواست‌های معترضان، چهارمین دور از مذاکرات با فعالان ضد دولتی برگزار شود. اکنون دو هفته است، معترضان در سراسر فرانسه، در اعتراض به افزایش بهای سوخت و افزایش هزینه‌های زندگی دست به تظاهرات زده‌اند.

براساس گزارش یورو نیوز، مکرون پس از این نشست اضطراری با اعضای کابینه خود در بیانیه‌ای اعلام کرد از وزیر کشور خواسته است نیروهای امنیتی فرانسه را برای اعتراضات احتمالی بیشتر ساماندهی کند و به نخست‌وزیر کابینه نیز دستور داده مقدمات مذاکره با رهبران و نمایندگان معترضان را فراهم کند.
امانوئل مکرون، پیش از برپایی این نشست، به محل برپایی تظاهرات در پاریس رفت و از بنای تاریخی «طاق پیروزی» که در اعتراض‌های روز شنبه آسیب دید، برای ارزیابی خسارات وارده به آن بازدید کرد.
تصاویری که از شبکه‌های تلویزیونی پخش شده نشان می‌دهد مجسمه «ماریان» که نماد جمهوری فرانسه است و داخل این بنا قرار دارد شکسته شده و روی دیوار‌های بیرونی آن نقاشی یا شعار نوشته شده است.
گفتنی است این اعتراضات در ابتدا علیه افزایش مالیات سوخت آغاز شد اما رفته رفته به خشمی سراسری علیه دستور کار مکرون جوان تبدیل شد. طی اعتراضات در پاریس و شهرهای مختلف فرانسه در مجموع ۲۶۳ تن در اعتراضات سراسر فرانسه مجروح شدند که ۱۳۳ مجروح در پایتخت شامل ۲۳ عضو نیروهای امنیتی می‌شد. پلیس فرانسه در چند دهه گذشته این خشونت‌ها را در فرانسه بی‌سابقه توصیف کرد.
از سوی دیگر رئیس اتحادیه هتل‌ها و رستوران‌های فرانسه اعلام کرد حدود پنجاه درصد از سفر‌های رزرو شده گردشگران به پاریس در پی ادامه اعتراضات به سیاست‌های دولتی و خشونت‌های ناشی از آن، لغو شده است. 

منبع: روزنامه ایران 


مطالب مرتبط

ارسال نظر

captcha