یادداشتی ازمحمدرضا شانه ساز

ضرورت حل مشکل نقدینگی در صنعت دارو

هم‌اکنون در کشور حدود 20هزار داروساز وجود دارد که به جرئت می‌توان گفت هر داروی جدیدی که در جهان تولید می‌شود، دانشمندان داروساز ایران، این توانایی را دارند که در ظرف زمانی کمتر از دو سال، این دارو را در داخل کشور تولید کنند.

محمدرضا شانه ساز

رئیس انجمن علمی داروسازان ایران

تامین 24 / توانمندی‌های داروسازان داخلی کشور، در سطح بالایی است و این امکان وجود دارد که تا 99درصد داروهای مورد نیاز کشور نیز در داخل تولید شود. آن یک درصد هم در زمره داروهایی هستند که یا توجیه اقتصادی برای تولید ندارند یا برای یک سری بیماران محدود است که تنها چند شرکت خاص در دنیا، این داروها را تولید می‌کنند.

سهم عمده‌ای از تولید علم در کشور  برعهده همین دانشمندان داروساز است و نقش مهمی نیز در عرصه اقتصاد مقاومتی دارند. در صورتی که به حوزه داروسازی در کشور، بهای بیشتری داده شود، شرکت‌های داروسازی می‌توانند در سطح بین‌المللی هم بیشتر بدرخشند و ارزآوری بالایی برای کشور داشته باشند. البته در چنین شرایطی نیاز داریم که به اقتصاد داروخانه‌ها توجه جدی شود و مشکل نقدینگی آن‌ها برطرف شود. متاسفانه بسیاری از داروخانه‌ها و فعالان صنعت دارو در کشور با مشکل جدی نقدینگی مواجه هستند.
شرایطی پیش آمده که بیمارستان‌ها نیز در حوزه پرداخت بدهی‌های خود به‌گونه‌ای عمل می‌کنند که مطالبات صنعت دارویی را در انتهای فهرست پرداختی‌های خود قرار می‌دهند. مجموع مشکلات نقدینگی در صنعت دارویی کشور موجب شده چرخه تولید و توزیع دارو نیز دچار مشکل شود.
نباید از یاد برد که در این بین، بیماران نیز دچار مشکل جدی خواهند شد. در واقع اگر مشکل نقدینگی داروخانه‌ها و فعالان صنایع دارویی تداوم داشته باشد، کمبودهای دارویی نیز بیشتر خواهد شد، زیرا وقتی تولیدکننده دارو نتواند مطالبات خود را دریافت کند، چرخه تولید و توزیع دارو نیز دچار اختلال خواهد شد. 
 
منبع: هفته نامه آتیه نو

ارسال نظر

captcha