یادداشتی از حمید خیری

تبعات تغییر آیین‌نامه تاسیس داروخانه‌ها

تغییر آیین‌نامه تاسیس داروخانه‌ها، چالش جدیدی است که بسیاری از داروسازان را نگران کرده است. تغییر آیین‌نامه تاسیس داروخانه از نقاط محروم به نقاطی که در آن پزشکان بیشتری حضور دارند، نادیده گرفتن اقتصاد داروخانه‌هاست.

دکتر حمید خیری

مدیر روابط‌عمومی انجمن داروسازان ایران

تامین 24 / در شرایطی که بسیاری از داروخانه‌های کشور، در شرایط اقتصادی مناسبی قرار ندارند، تحت‌فشار قراردادن آن‌ها از نظر مالی، می‌تواند اوضاع اقتصادی‌شان را نامطلوب‌تر کند. هم‌اکنون حدود 12هزار داروخانه در سراسر کشور وجود دارد که حدود 15هزار نفر داروساز نیز در این داروخانه‌ها فعالیت دارند. تخمین می‌زنیم که حدود 12هزار میلیارد تومان برای راه‌اندازی این داروخانه‌ها سرمایه‌گذاری شده است. در این وضعیت، تغییر آیین‌نامه تاسیس داروخانه و افزایش غیرمنطقی تعداد داروخانه‌ها می‌تواند مشکلات اقتصادی داروخانه‌ها را مضاعف کند. ما انتظار داریم در این برهه حساس، متولیان داروسازی کشور به فکر تامین داروهای حیاتی مردم باشند و از داروسازان حمایت کنند، اما تصمیم جدید مبنی بر تغییر آیین‌نامه تاسیس داروخانه که به بهانه افزایش اشتغال‌زایی داروسازان در حال انجام است، وضع اقتصاد داروخانه‌ها را وخیم خواهد کرد.

اگرچه اشتغال‌زایی برای داروسازان باید در اولویت قرار بگیرد و ما نیز نگران اشتغال دانشجویان داروسازی هستیم، اما ایجاد فرصت‌های شغلی جدید در حوزه داروخانه‌ها باید با نظر کارشناسی افراد فعال در حوزه داروسازی و با کاهش تصدی‌گری دولت در حوزه داروسازی همراه باشد، نه اینکه اتخاذ این‌گونه تصمیم‌های مهم که با آینده داروسازان مرتبط است، بدون نظر کارشناسی داروسازان همراه شود. حمایت از تولید داخلی دارو و حمایت از اشتغال داروسازان، باید در اولویت برنامه‌های نظام سلامت قرار بگیرد و این اتفاق زمانی رخ خواهد داد که داروسازان نسبت به آینده اقتصادی خود امیدوار باشند. همچنین پرداخت مطالبات داروسازان برای جلوگیری از ورشکستگی داروخانه‌ها، ضرورت حیاتی است که می‌تواند داروسازان را به ادامه کارشان دلگرم کند. 

منبع: هفته نامه آتیه نو 


ارسال نظر

captcha