نشست تخصصی عدالت دموکراتیک: همنشینی آزادی و برابری برگزار شد

ایده «برابری» وجه مشترک لیبرالیسم و منتقدان آن

به همت گروه مطالعات اجتماعی و فرهنگی مؤسسه عالی پژوهش تامین اجتماعی، نشست تخصصی با عنوان «عدالت دموکراتیک: همنشینی آزادی و برابری» با حضور اندیشمندان و استادان دانشگاه برگزار شد.

تامین 24 / در ابتدای این نشست،دکتر رضا امیدی، مدیر گروه مطالعات اجتماعی موسسه عالی پژوهش تامین اجتماعی، به معرفی سخنران اصلی پرداخت. به گفته دکتر امیدی، سخنران «نشست تخصصی عدالت دموکراتیک: همنشینی آزادی و برابری» دکتر حسین هوشمند، فارغ‌التحصیل فلسفۀ اخلاق از کشور کانادا، مدرس فلسفه و عضو هیات علمی دانشگاه، از متفکران و منتقدان حوزه عدالت سیاسی و اجتماعی است.

سپس دکتر حسین هوشمند درباره «عدالت دموکراتیک: همنشینی آزادی و برابری» سخنرانی کرد. وی با تبیین مختصری از تفاوت تفکراتِ «چپ و راست» و «برابری خواهی در مقابل بازار آزاد» در نظریات اقتصادی، سیاسی و اجتماعی، گفت: فلسفه سیاسی معاصر بر محور لیبرال دموکراسی شکل گرفته است و در این بین، مارکسیست ها، کمینترن ها و فیمینست ها از منتقدان جدی لیبرال دموکراسی شمرده می شوند.

وی افزود: ایده بنیادین برابری (کرامت و حرمت برابر) به منزله برترین فضیلت اخلاق سیاسی مدرن، به رغم اختلاف در مفاد آن، وجه مشترک لیبرالیسم و کثیری از منتقدان است.

به گزارش تامین 24، این مدرس فلسفه در ادامه سخنان خود به تبیین نظریات جان رولز، فیلسوف آمریکایی معاصر و از چهره‌های به ‌نام فلسفه سیاسی و فلسفه اخلاق پرداخت و افزود: رولز در هیچ یک از آثارش، از نظام و برنامه های تامین اجتماعی نامی نمی برد، به این علت که می کوشد یک نظریه عام درباره عدالت ارائه کنند تا به طور بالقوه بتوان آن را بر تمام جوامع با هر سطحی از توسعه اقتصادی اطلاق کرد.

وی افزود: چنین نظریه مبسوطی تنها می تواند اصول خیلی کلی در ارزیابی نهادهای اساسی اکثر جوامع به دست دهد. از این رو، آن چه که می توان از رولز انتظار داشت مجموعه ای از اصول گسترده است که راهنمای ما در ایجاد و توسعه نهادهای سیاسی - اقتصادی یک جامعه عادلانه باشد.

گفتنی است «نشست تخصصی عدالت دموکراتیک: همنشینی آزادی و برابری» به‌منظور بررسی چگونگی کاهش نابرابری‌های اقتصادی و اجتماعی و همچنین بررسی چگونگی کاهش نابرابری‌های سیاسی، عصر دوشنبه 20 شهریور 1396 در محل مؤسسه عالی پژوهش تأمین اجتماعی، برگزار شد.


ارسال نظر

captcha